Desaťtisíce ľudí neodletia, Ryanair pre štrajky zrušil 250 letov

Ryanair
Foto: ilustračné, SITA/AP.

LONDÝN 28. septembra (WebNoviny.sk) – Desaťtisíce pasažierov írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair v Európe čelia v priebehu piatka narušeniu ich ciest v dôsledku toho, že firma pre štrajky ruší 250 letov.

Nemeckí piloti Ryanairu sa vo štvrtok pripojili ku kolegom z Holandska a Belgicka, čím pribudlo ďalších 100 zrušených letov k 150, s ktorými sa už rátalo.

Požiadavka ohľadom zmlúv

Prácu prerušujú aj palubní zamestnanci Ryanairu v Belgicku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Portugalsku a Španielsku pre spor o pracovné zmluvy a podmienky zamestnania. Ryanair vyhlásil, že podstatnú väčšinu z 2 400 piatkových letov štrajk nenaruší a dotkne sa iba 35 tis. zo 450 tis. cestujúcich. Informuje o tom portál bbc.com.

Odborári žiadajú, aby zamestnanci dostali zmluvy podľa legislatívy krajín, v ktorých žijú, a nie podľa írskeho práva. Generálny riaditeľ Ryanairu Michael O’Leary uviedol, že firma napísala odborárom a ponúkla všetkým pracovníkom miestne zmluvy, čo podľa neho znamená, že štrajk je „zbytočný“.

Dohody s pracovníkmi v Taliansku

Avšak zväz holandských pilotov konštatoval, že firma jeho členom miestne zmluvy ponúkla iba verbálne a odmietla im dať písomný sľub. Joost Van Doesburg zo zväzu VNV povedal, že jeho členovia chcú aj dôchodky v súlade holandskými štandardmi a lepšie garancie nemocenských dávok.

Ryanair tento týždeň podpísal dohody s palubnými pracovníkmi v Taliansku o pracovných zmluvách podľa talianskej legislatívy a so zväzom zastupujúcim nemeckých pilotov sa dohodol na rozhodcovskom konaní. Európska komisia vyhlásila, že zamestnanci Ryanairu by mali mať zmluvy v krajinách, v ktorých žijú, a nie v Írsku, kde sú registrované lietadlá prepravcu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ryanair