Všetky členské krajiny Európskej únie podporujú dohodu o brexite, dĺžka prechodného obdobia je otázna

Brexit; Veľká Británia; Európska únia
Foto: ilustračné; thinkstock.com

BRUSEL 19. novembra  (WebNoviny.sk) – Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier uviedol, že 27 členských krajín Európskej únie úplne podporuje dohodu s Veľkou Britániou o jej odchode z bloku.

Celkový balík

Po schôdzke s ministrami krajín EÚ Barnier v pondelok povedal, že „ministri podporujú celkový balík“ pozostávajúci z 585 strán, ktoré tvoria dohodu, a princíp jednorázového predĺženia prechodného obdobia.

Podľa doterajších vyjednávaní malo prechodné obdobie trvať do záveru roku 2020. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit však nechcel uviesť konkrétny dátum, dokedy by malo predĺženie trvať.

Výzvy na revíziu náčertu dohody

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier uviedol, že Británia a Európska únia by sa v rámci vyjednávaní o brexite „mali držať toho, čo teraz máme“. Vyjadril sa tak v čase, keď v Londýne zaznievajú výzvy na revíziu náčrtu dohody.

Pre nemeckú televíziu ZDF Altmaier povedal, že EÚ vyhovela Británii v mnohých bodoch. „Mali by sme stáť pri tom, čo sa ťažko za viac ako rok dosiahlo,“ konštatoval a dodal, že dohoda je férová pre obe strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michel Barnier