Aktualizované: Desiatky ľudí pred ruským veľvyslanectvom podporili motorkárov Noční vlci, prišiel aj Čarnogurský

Nocni vlci
  • aktualizované 27. júla 19:27

BRATISLAVA 27. júla (WebNoviny.sk) – Zhromaždenie na podporu motorkárov, známych ako Noční vlci, pred Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Godrovej ulici v Bratislave sa skončilo.

Stretlo sa tu viac ako sto ľudí, niektorí aj s ruskými vlajkami. Na podujatie prišli motocyklisti zo všetkých kútov Slovenska a taktiež členovia polovojenského zoskupenia Slovenskí branci.

Účasť prisľúbil aj podnikateľ a majiteľ areálu v Dolnej Krupej pri Trnave, kde je sídlo slovenskej pobočky Nočných vlkov Jozef Hambálek, nakoniec však neprišiel. Na zhromaždenie prišiel právnik, expremiér a bývalý predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Čarnogurský a podpredseda Komunistickej strany Slovenska Jalal Suleiman. Na bezpečnosť dohliadali príslušníci polície.

Študenti zhromaždenie presunuli

V hlavnom meste sa v piatok mali stretnúť aj predstavitelia občianskej iniciatívy #niejenamtojedno, ktorí sa plánovali stretnúť pred budovou Ministerstva vnútra SR. Študenti však svoje plánované zhromaždenie presunuli na 21. augusta, teda výročie okupácie ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy.

Registrujeme, že v posledných dňoch, štandardne až po tom, čo sa o základňu začali zaujímať a upozorňovať na ňu aktívni občania, študenti a novinári, začalo ministerstvo obrany aktívne konať, aby sme sa mohli na Slovensku cítiť bezpečnejšie. Podalo trestné oznámenie vo veci Slovenských brancov, ktorí v Dolnej Krupej cvičili s vojenskou technikou, nariadilo Vojenskému historickému ústavu stiahnuť požičanú techniku a vyvodilo politickú zodpovednosť,“ uviedli zástupcovia iniciatívy na sociálnej sieti s poukazom na pozastavenie výkonu funkcie riaditeľovi Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miroslavovi Čaplovičovi.

Klub známy ruským nacionalizmom

Podľa medializovaných informácií si ruský motorkársky klub Noční vlci zriadil základňu v obci Dolná Krupá pri Trnave. V areáli, v ktorom sa nachádza aj stará vojenská technika, má podľa jeho majiteľa Jozefa Hambálka vzniknúť múzeum. Ministerstvo obrany však už avizovalo, že techniku zapožičanú od VHÚ bude žiadať naspäť. V areáli takisto podľa medializovaných informácií na vyradenej pojazdnej technike cvičili príslušníci organizácie Slovenskí branci.

Šéf klubu Noční vlci Aleksandr Zaldostanov, známy ako Chirurg, je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimíra Putina a vzťahujú sa na neho protiruské sankcie prijaté Európskou úniou, USA a Kanadou. Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské povstanie na východe Ukrajiny. Jeho členovia sa hlásia k pravoslávnej viere, čo ich podľa vlastných slov odlišuje od ostatných motorkárskych klubov, ktoré sú zapletené v kriminálnych aktivitách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ČarnogurskýJozef Hambálek