Desiatky ľudí zahynuli pri lesných požiaroch v Kalifornii, s ohňom bujujú tisíce hasičských tímov

Kalifornia, lesný požiar
Lesný požiar v Kalifornii hasia aj s pomocou lietadiel. 12. november 2018 Foto: SITA/AP

PARADISE 12. novembra (WebNoviny.sk) – Ničivé lesné požiare si v americkom štáte Kalifornia vyžiadali už 31 mŕtvych. Šerif okresu Butte Kory Honea v nedeľu v noci potvrdil šesť nových obetí takzvaného Camp Fire, ktorý vyčíňa na severe štátu. V oblasti je ešte stále nezvestných 228 ľudí. Camp Fire je najničivejší a zároveň sa vyrovnal najsmrteľnejšiemu požiaru v histórii Kalifornie.

Obete identifikujú aj antropológovia

Camp Fire vypukol vo štvrtok neďaleko mesta Paradise, kde zničil viac ako 6 700 domov a podnikov. Trosky mesta a okolitých komunít v podhorí Sierry Nevady prehľadáva desať záchranárskych tímov.

Úrady požiadali pri identifikácií obetí o pomoc tím antropológov aj laboratórium venujúce sa analýze DNA. Oheň pohltil viac ako 440 kilometrov štvorcových územia. Hasičom sa podarilo dostať pod kontrolu 25 percent plameňov.

Na juhu Kalifornie horia dva väčšie požiare. Takzvaný Woolsey Fire, ktorý sa rozhorel vo štvrtok blízko Thousand Oaks, pohltil už viac ako 335 kilometrov štvorcových územia a zničil najmenej 177 budov. Požiar si vyžiadal dve obete a je len na 10 percent pod kontrolou. Menší požiar na juhu – Hill Fire – spálil približne 18 kilometrov územia. Hasiči v tomto prípade majú pod kontrolou 75 percent plameňov.

Guvernér vyhlásil výnimočný stav

Pre oheň v Kalifornii muselo podľa odhadov opustiť svoje domy 250-tisíc ľudí. S požiarmi bojuje viac ako 8 000 hasičských tímov. Silnejúci vietor a suché podmienky vytvárajú riziko ďalšieho šírenia ohňa. Meteorológ David Gomberg sa pre denník the Los Angeles Times vyjadril, že existuje aj možnosť vzniku ohnivých tornád.

Kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil výnimočný stav a požiadal administratívu prezidenta Donalda Trumpa o pomoc. Trump prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter cez víkend z požiarov obvinil „zlú“ správu lesov a pohrozil, že obmedzí federálne financovanie, za čo si vyslúžil kritiku. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom