Desiatky migrantov zomreli v Stredozemnom mori, na palube potopenej lode boli aj tehotné ženy

migranti, červený kríž
Pracovníci Červeného kríža so zachránenými migrantmi. Foto: ilustračné, SITA/AP

RABAT 15. marca (WebNoviny.sk) – Štyridsaťpäť migrantov zomrelo, keď sa pokúšali cez Stredozemné more dostať zo severnej Afriky do Španielska. Informovala o tom španielska ľudskoprávna aktivistka, ktorá sa odvolávala na svedectvá preživších. Maroko oznámilo, že na mori zachránili najmenej 21 ďalších migrantov.

Na palube boli tehotné ženy

Helena Maleno, ktorá vedie skupinu Walking Borders sídliacu v marockom Tangeri, pre agentúru AP uviedla, že počet obetí stanovila na základe výpovedí siedmich žien z pašeráckej lode, ktorá sa potopila v stredu.

Ženy, čo prežili, mi povedali, že na palube bolo zhruba 13 žien. Mnohé boli tehotné. Tiež tam bolo jedno dievča, 12- až 14-ročné, ktoré neprežilo,“ povedala.

Maroko informácie od Maleno zatiaľ nepotvrdilo. Marocký predstaviteľ, ktorý si prial zostať v anonymite, pretože nemal povolenie rozprávať o situácii, sa pre AP vyjadril, že kráľovské námorníctvo vo štvrtok zachránilo najmenej 21 migrantov.

Ako tiež uviedol, z vody vytiahli jedno telo, ale presný počet mŕtvych nevedel. Všetci zachránení migranti pochádzali zo subsaharskej Afriky a boli v kritickom stave, keď ich vytiahli z vody severne od mesta Nador, dodal.

K lodi sa im nepodarilo prísť včas

Maleno uviedla, že ju na loď upozornili v stredu ráno, ale skontaktovať sa jej s ňou podarilo až o 15:45. Migranti jej povedali, že majú problém udržať sa na hladine a o dve hodiny neskôr jej povedali, že sa potápajú.

Španielska námorná záchranná služba informovala, že Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž vyslala v rámci pátrania lietadlo a pri pátraní pomáhala aj alžírska pobrežná stráž. Prečo sa im nepodarilo prísť k lodi včas, neuviedla.

Španielsko sa vlani stalo pre migrantov hlavným vstupným bodom do Európy. Podľa Európskej únie v krajine zaznamenali 57-tisíc nepovolených príchodov.

Maroko je pre migrantov hlavným východiskovým bodom. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu vlani zomrelo pri pokuse prejsť Stredozemné more 2 300 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom