Desiatky ruských súdov budú riešiť voľby starostu Moskvy

Moskva, červené námestie
Foto: SITA/AP

MOSKVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Ruský opozičný líder Alexej Navaľný vo štvrtok podal niekoľko stoviek žalôb proti výsledkom nedeľňajších volieb starostu Moskvy, v ktorých ho oficiálne porazil prokremeľský kandidát Sergej Sobjanin.

Podľa údajov spravodajského portálu RIA Novosti výsledky napadol na moskovskom mestskom súde ako aj na 36 obvodných súdoch v jednotlivých častiach metropoly, kde údajne zaznamenal nezrovnalosti. Celkový rozsah viac ako 950 žalôb pritom údajne presahuje 50-tisíc strán.

Opozícia trvá na tom, že hlasovanie bolo zmanipulované v prospech Sobjanina. Ten podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil nad Navaľným hneď v prvom kole, a to v pomere 51,4 ku 27,2 percenta, odhady opozície však hovorili o podstatne nižšom náskoku. Navaľný ešte v nedeľu večer vyhlásil, že má dôkazy o zmanipulovaní volieb a oficiálne výsledky neuzná.

Pred voľbami totiž dúfal, že sa mu podarí prebojovať aspoň do druhého kola. Súčasťou podaných žalôb je údajne aj žiadosť o zastavenie Sobjaninovej inaugurácie, ktorá by sa mala konať už vo štvrtok v moskovskom múzeu druhej svetovej vojny. Volebná komisia všetky podané sťažnosti zamietla a vyhlásila, že na požadované prepočítanie hlasov nie je dôvod. Prezident Vladimir Putin dokonca v utorok označil hlasovanie za najtransparentnejšie v dejinách Ruska, dodáva RIA Novosti.

Navaľný vo voľbách kandidoval napriek nedávnemu osvedčeniu zo sprenevery, za ktorú mu hrozí šesťročný pobyt vo väzení a pokuta. Bol pritom hlavným vyzývateľom Sobjanina, ktorého bývalý prezident Dmitrij Medvedev vymenoval do funkcie moskovského starostu už v roku 2010, v júni však nečakane odstúpil, čo kritici označujú za snahu zaskočiť opozíciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavalnýDmitrij MedvedevSergej SobjaninVladimir Putin