Desiatky zničených domov a zranených, grécke zemetrasenie bolo cítiť až v Istanbule

Zemetrasenie
Zemetrasením zničený dom v dedine Vrissa na gréckom ostrove Lesbos. Foto: AP Photo/Apostolis Paraskevopoulos
  • aktualizované 12. júna, 22:41

ISTANBUL 12. júna (WebNoviny.sk) – Západné Turecko a grécky ostrov Lesbos v pondelok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,2. Podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra sa jeho epicentrum nachádzalo v Egejskom mori v hĺbke 9 kilometrov a vo vzdialenosti 87 kilometrov od tureckého mesta Izmir a 36 kilometrov od mesta Mytilini na Lesbose.

Turecké vládne centrum pre krízové situácie informovalo, že sa zemetrasenie vyskytlo o 15:28 miestneho času (14:28 SELČ) a nasledovalo po ňom najmenej 25 následných otrasov. Tie bolo cítiť aj v Istanbule.

Pondelňajšie zemetrasenie si vyžiadalo jednu obeť a ďalších desať ľudí utrpelo zranenia. Podľa gréckych úradov zemetrasenie zničilo na ostrove Lesbos desiatky domov a v niektorých jeho častiach pre otrasy uzavreli aj cesty. K úmrtiu aj zraneniam prišlo v dedinke Vrisa na južnej strane ostrova, ktorá bola zasiahnutá najviac.

Väčšina domov v dedine je zbúraná alebo poškodená, informoval starosta Lesbosu Spyros Galinos. Obyvatelia Vrisy museli byť prevezení do vedľajšej dediny, kde prenocujú na futbalovom ihrisku. Do postihnutej oblasti sa vydali záchranné tímy, ktoré ako preventívne opatrenie so sebou vzali 240 rodinných stanov.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.emsc-csem.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom