Deti by sa nemali za vysvedčenia trestať, radí psychológ

Skončil sa školský rok, začínajú sa prázdniny
Žiaci a študenti si v piatok 29. júna prevzali hodnotenie svojho štúdia a v pondelok 2. júla sa im začnú dvojmesačné letné prázdniny, ktoré potrvajú do 31. augusta. Psychológovia varujú pred prísnymi trestami detí pre zlé známky. V ideálnej rodine by sa nemalo stať, že dieťa prinesie domov vysvedčenie, ktoré rodičov prekvapí, upozorňuje psychologička. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Rodičia, ktorých deti prinesú už v piatok domov koncoročné vysvedčenia, by nemali svoje ratolesti trestať, aj keď ich známky veľmi nepotešia.

Skôr treba hľadať niečo, za čo možno školáka pochváliť, odporúča detský psychológ Štefan Matula.

„V prvom rade, skôr než sa pozrú na dcérino alebo synovo vysvedčenie, mali by si spomenúť na vlastné detstvo a ako to bolo, keď oni nosili domov vysvedčenie,“ hovorí Matula.

Rodičia by mali nájsť vec, pre ktorú dieťa pochvália

To, čo je na vysvedčení negatívne, dieťa veľmi dobre vie a rodičia mu potom len opakujú to, čo ono má už negatívne spracované a prežité vo vlastnom vnútri.

„Ak mu chceme pomôcť ako dieťaťu, nie ako žiakovi, tak by sme mali nájsť niečo, za čo by sme ho za ten celý rok pochválili,“ radí psychológ.

To je najväčšia odmena, ktorú môže rodič dať dieťaťu bez ohľadu na to, ako kvalitný je z pohľadu dieťaťa účet za jeho školský výkon.

Rodičia by nemali deti nejakým spôsobom trestať, ak nie je vysvedčenie podľa ich predstáv. „Aj tá celá škola nemusí byť podľa našich predstáv a ktovie ako by sme my dopadli, keby sme do nej chodili,“ upozornil.

Najlepšia odmena je spoločne strávený čas

Vysvedčenie
Foto: Archívne foto SITA/Nina Bednáriková Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková

Ak dostane dieťa zlé známky, odporúča sadnúť si spolu a prediskutovať, čo by sa dalo v ďalšom školskom roku zlepšiť.

„Netreba to však robiť hneď za čerstva, v deň, keď donesie vysvedčenie,“ poznamenal. Každý sa snaží podľa svojich schopností a daností a to, čo žiak investuje do školskej práce, nebýva vždy priamo úmerné výsledku.

Psychológ v žiadnom prípade neodporúča drahé dary za koncoročné známky. „Ak odmenu, tak nejaký spoločne strávený čas s deťmi,“ hovorí Matula.

Rodičia sa môžu s deťmi vybrať napríklad na výlet, do reštaurácie či cukrárne. Spoločne strávený čas bude odmenou za vysvedčenie a zároveň aj štartom dvojmesačných prázdnin.

Takmer 700-tisíc žiakov základných a stredných škôl si v piatok 28. júna prevezme koncoročné vysvedčenia a čakajú ich dva mesiace prázdnin.

Na školákov budú v piatok dohliadať aj policajti

Na bezpečnosť školákov budú v posledný školský deň dohliadať v okolí škôl aj policajti, vodičov zároveň žiadajú, aby jazdili opatrnejšie.

Viac policajtov bude v uliciach aj počas leta. Muži zákona budú najmä na miestach kultúrno-spoločenských podujatí, v okolí kúpalísk a letovísk, železničných staníc či detských ihrísk a parkov.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, jednotlivé krajské riaditeľstvá po analýze dopravnej nehodovosti prijmú individuálne opatrenia.

Počas minuloročných prázdnin zaevidovali 2 404 dopravných nehôd, ktoré si vyžiadali 53 obetí, 178 osôb sa zranilo ťažko a 1 100 vyviazlo s ľahkými poraneniami.

Ako dodala Baloghová, napriek poklesu nehôd polícia apeluje na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dodržiavali dopravné predpisy a zodpovednosťou prispeli k bezpečnosti na cestách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom