Deti majú vyššiu mieru kritickosti ako polícia, soptí Hlina

Policajti zatkli poslanca Hlinu, pred nebankovkou postavil múr
Polícia zatkla poslanca Alojza Hlinu (klub KDH), pretože staval múr pred nebankovou spoločnosťou poskytujúcou pôžičky. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Časť slovenskej polície kryje konanie úžerníckych nebankoviek, myslí si člen poslaneckého klubu KDH Alojz Hlina. Jednoznačným dôkazom toho je podľa Hlinu policajné uznesenie o odmietnutí jeho trestného oznámenia zo spáchania trestného činu neoprávneného podnikania nebankovou spoločnosťou Pohotovosť.

Polícia sa podľa Hlinu uspokojila s výpoveďou prokuristu

Hlina zdôraznil, že napriek tomu, že Pohotovosť 2. septembra poskytovala na pobočkách úvery bez potrebnej licencie Národnej banky Slovenska (NBS), polícia jeho oznámenie odmietla bez bližšieho preverenia. „Ak polícia bude kryť úžernícke nebankovky, tak sme dopadli veľmi zle. Toto uznesenie o zastavení trestného oznámenia je hanbou policajného zboru,“ konštatoval Hlina.

Polícia sa podľa jeho slov stotožnila s konštatovaním prokuristu firmy Jaroslava Fuchsu, ktorý povedal, že firma 2. septembra úvery neposkytovala, čoho dôkazom je aj vyhlásenie firmy z 2. septembra. „Pravda je však iná, 2. septembra úvery poskytovali a je o tom dostatok dôkazov, s ktorými sa, mimochodom, vyšetrovateľ nemal záujem oboznámiť. Nepredvolali ani jedného svedka, ani nás nežiadali nič doložiť. Len sa uspokojili s výpoveďou prokuristu, ktorý povedal, že úvery neposkytovali,“ vysvetlil Hlina.

Obrazom: Alojz Hlina staval pred nebankovkou múr

Za paradoxné opozičný poslanec považuje, že prokurista spolu s hovorcom Pohotovosti Michalom Hatinom novinárovi Eugenovi Kordovi na kameru 2. septembra povedali, že úvery poskytujú. „Otvorenie a prevádzkovanie činnosti Pôžičkárne nie je viazané len na spotrebiteľské úvery, sú tam aj iné produkty, akými sú poistky. Poskytovanie spotrebiteľských úverov nie je viazané na pridelenie licencie, ale na požiadanie o licenciu. Pôžičky môžeme poskytovať aj po 31. auguste preto, že sme do 31. mája požiadali o licenciu NBS,” vysvetľoval 2. septembra hovorca nebankovky.

Video: Policajti zatkli poslanca Alojza Hlinu

Deti majú vyššiu mieru kritickosti ako polícia, tvrdí Hlina

Pohotovosť si podľa Hlinu 3. septembra uvedomila, že koná protiprávne, a vydala vyhlásenie. „V tom uznesení o zastavení trestného oznámenia je ako dôkaz do spisu založené údajné vyhlásenie firmy Pohotovosť z 2. septembra. Ale 2. septembra firma Pohotovosť nedala žiadne verejné vyhlásenie. A už vôbec nie to, ktoré je v spise ako dôkaz. To vyhlásenie spoločnosť dala až o deň neskôr,“ upozornil poslanec. Klamstvom podľa Hlinu rovnako je, že vyhlásenie bolo umiestnené na každej pobočke nebankovky na vstupných dverách. „Ako na videu pána Kordu vidno, na tých dverách nie je nič umiestnené. Vyhlásenie bolo na pobočkách nalepené až 4. septembra, teda o dva dni neskôr,“ konštatoval Hlina.

Člen poslaneckého klubu KDH dodal, že keby vyšetrovateľ prípad naozaj vyšetroval, zaujalo by ho, že v údajnom vyhlásení z 2. septembra sa opisujú skutočnosti, ktoré sa len mali stať. „Existuje stroj času na Slovensku? A má ho polícia, má ho pohotovosť, ak sa vyšetrovateľ stotožnil s vyhlásením, ktoré opisuje skutočnosti, ktoré sa len mali stať? Keď sa deti hrajú na ihrisku na policajtov, tak podľa mňa majú vyššiu mieru kritickosti k posudzovaniu toho, kto hovorí pravdu a kto klame,“ argumentoval poslanec.

Voči uzneseniu o odmietnutí trestného oznámenia sa Hlina odvolá. „Za tie desaťtisíce ľudí, ktorí trpia činnosťou nebankových spoločností,“ uzavrel opozičný poslanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz Hlina