Deti na severe Slovenska pre kalamitu nepôjdu do školy

škola
Žiaci počas otvorenia školského roka 2011/2012 na Základnej škole Ružová dolina v Bratislave. Bratislava, 5. september 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Vo viacerých mestách a obciach na Kysuciach budú mať deti v piatok voľno.

Ako povedal dnes pre agentúru SITA primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa, riaditelia pre snehovú kalamitu na piatok udeľujú riaditeľské voľno. „Už dnes do škôl prišla len polovica detí,“ uviedol s tým, že ide aj o bezpečnostné dôvody, pretože cez mesto je presmerovaná doprava, keďže hlavný ťah medzi Žilinou a Poľskom blokujú odstavené kamióny.

Za posledné dva dni napadlo na Kysuciach podľa Grapu trištvrte metra snehu. V meste, ale aj ďalších kysuckých obciach je vyhlásená mimoriadna situácia. Predpoludním bude v Čadci zasadať krízový štáb. „Kysuce po nápore zimy si už mysleli, že zimu prežili. Prišla druhá vlna zimy,“ konštatoval Grapa.

Prístup ľudí z usadlostí do mesta zabezpečujú ťažké mechanizmy. „Cesty sa snažíme sprejazdniť terénnymi vozidlami a traktormi. Mapujeme hlavne ľudí, ktorí sú odkázaní na dialýzu, alebo majú kardioochorenia povedal primátor. Obce podľa neho potrebujú najmä ťažké mechanizmy.“

Voľnu sa možno potešia školáci aj v Žiline

Kalamita_sneh
Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Havran Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Havran

Žilinská krajská samospráva odporučila všetkým stredným školám v kraji, aby dali na piatok riaditeľské voľno. V Žilinskom kraji napadlo za posledných 24 hodín od 50 do 90 centimetrov snehu a stále vytrvalo sneží.

Situáciu na cestách navyše komplikujú odstavené kamióny, ktorých kolóna sa tiahne už celými Kysucami – takmer 40 kilometrov od Žiliny až po hraničný priechod Svrčinovec.

„Vyzývame obyvateľov, aby zvážili využívanie vlastných vozidiel v týchto dňoch snehovej kalamity a aby na cestách ohľaduplne dávali prednosť záchranným zložkám, vozidlám údržby a verejnej dopravy,“ povedala hovorkyňa kraja Radka Kulaviaková.

Krajskí cestári nasadili všetkých 90 sypačov i ďalších 30 ťažkých mechanizmov, fréz a nakladačov. Najmä na kysuckých cestách však musia vodiči rátať s piatimi až 10 centimetrami a na ceste medzi Novou Bystricou a Oravskou Lesnou až s 20 centimetrami čerstvého snehu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Grapa