Deti zo skrachovaného gymnázia nemajú kam chodiť do školy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieťa, škola, šlabikár
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

PREŠOV/SNINA 3. septembra (WEBNOVINY) – Súkromné gymnázium v Snine v tomto školskom roku neotvorilo svoje brány. Podľa jeho zriaďovateľa Štefana Sekeráka je dôvodom platobná neschopnosť školského zariadenia.

Škole sa už v minulom školskom roku nepodarilo získať žiakov do prvého ročníka, aj keď v štúdiu malo pokračovať 17 žiakov. Tí mali od septembra navštevovať tretí až piaty ročník vzdelávania.

Sekerák v utorok pre agentúru SITA uviedol, že rodičov o tejto skutočnosti včas informovali listom. O zlej finančnej situácii hovorili so zákonnými zástupcami žiakov ešte v priebehu školského roka 2012/2013. Rodičia na jeho návrh neboli ochotní prispieť na chod školy vyššou sumou. Podľa zmluvy ročné školné bolo stanovené na 350 eur.

Sekerák ďalej uviedol, že ani túto čiastku neboli niektorí rodičia schopní uhradiť, lebo v niektorých prípadoch išlo o deti zo sociálne slabších pomerov. Navyše, sponzor, ktorý prisľúbil podporiť školu finančne, nakoniec od dohody odstúpil.

Sú aj iné možnosti

žiak, škola, deti
Foto: SITA/Diana Černáková

Podľa Sekeráka existuje dohoda, že študenti môžu prestúpiť do 15. septembra na štátne školy, konkrétne na gymnázium v Snine, prípadne v Humennom. Do úvahy prichádza aj cirkevné gymnázium v Snine.

Gymnázia v Snine a Humennom patria do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Podľa hovorkyne kraja Veroniky Fitzekovej ich zatiaľ nikto so žiadosťou o prestup neoslovil.

Nekontaktoval ich ani Štefan Sekerák, ani rodičia detí. Podľa hovorkyne, ak by župa mala prijať naraz väčší počet študentov, potrebuje navýšiť plán výkonov, čo je istý proces.

Vedúca odboru školstva Obvodného úradu v Prešove Kvetoslava Komanická uviedla, že nie je v ich kompetencii riešiť problém, kde dokončia štúdium dotknutí žiaci. Budú však iniciovať finančnú kontrolu na škole. Kontroly, ktoré sa týkali školského vzdelávacieho programu a plnenia právnych predpisov na tejto škole ešte v minulosti niekoľkokrát vykonala Štátna školská inšpekcia.

Gymnázium si neplnilo základné povinnosti

škola, prvák
Foto: Ilustračné foto SITA

Riaditeľka Školského inšpekčného centra v Prešove Mária Choborová pre SITA uviedla, že v roku 2010 zistili na tejto škole viacero nedostatkov. Gymnázium nemalo vypracovaný školský vzdelávací program, riaditeľ školy prijal uchádzačov na štúdium v rozpore s platnými právnymi predpismi.

V tom čase mala škola iného zriaďovateľa, od roku 2011 sa ním stal Štefan Sekerák. Aj keď došlo k niektorým nápravám, škola stále bojovala s nedostatkom študentov. Poslednú kontrolu vykonali v máji tohto roku. Zriaďovateľ im neavizoval zámer zrušiť školu. Ani doteraz nebola škola vyňatá zo siete škôl a školských zariadení, lebo zrejme o to nikto nepožiadal ministerstvo školstva. Podľa Choborovej, pokiaľ medzi žiakmi nie sú deti, ktoré nemajú ukončenú povinnú školskú dochádzku, o ich ďalšom štúdiu rozhodujú výlučne ich zákonní zástupcovia.

Súkromné gymnázium v Snine bolo zriadené v roku 2006, vyučovať sa na ňom začalo v roku 2007. Malo ísť o stredoškolské vzdelávanie so zameraním na cudzie jazyky a základy podnikania v cestovnom ruchu. Neskôr sa transformovalo na bilingválne gymnázium so zameraním na ruský jazyk. Štúdium bolo rozvrhnuté na päť rokov. Škola sídlila v prenajatých priestoroch na Budovateľskej ulici v Snine. Podľa Sekeráka, v roku 2011, keď prevzal školu, bola už zadlžená, musel sa vysporiadať s doplatením miezd pre učiteľov a s dlhmi na nájomnom. Podľa jeho vyjadrenia, bolo nešťastím zakladať súkromnú školu v regióne, kde je vysoká nezamestnanosť a chudoba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať