Deväť trikov, vďaka ktorým sa zbavíte hnevu

Hnev, stres, vlasy, žena, zúrivosť
Foto: paoherrera.files.wordpress.com

BRATISLAVA 1. augusta (SITA) – Nahnevali vás kolegovia, rodičia či deti? Máte chuť od zlosti niečo rozbiť? Máte pocit, že nápor stresu už jednoducho nezvládnete? Prinášame vám niekoľko tipov, ako môžete odbúrať svoju zúrivosť bez toho, aby ste si ňou ničili svoje psychické i fyzické zdravie.

1. Zamestnajte sa činnosťou

Varte, pečte, skladajte puzzle, cvičte, upratujte, hrajte sa počítačové hry, vyrobte niečo… Jednoducho sa pustite do činnosti, ktorá vás baví až tak, že vás úplne pohltí a nebudete pri nej myslieť na svoju zlosť.

žena, hudba, počúvanie, prehrávač
Foto: plenilunia.com

2. Pustite si obľúbenú hudbu

Môže to byť čokoľvek od džezu po metal, jedinou podmienkou je, aby vám hrali vaše obľúbené piesne. Pri ich počúvaní podľa vedcov z Marylandskej univerzity dochádza k zvýšenému prekrveniu organizmu, čo vás nielen upokojí, ale tiež je to pozitívne pre vaše srdce.

3. Vyzúrte sa

Niekedy snaha na svoj hnev zabudnúť všetkými možnými prostriedkami zlyhá a ostáva jediné – vypustiť ventil. Ak sa potrebujete vyplakať alebo niečím buchnúť, urobte to, najlepšie v súkromí domova.

Hoku, ruka, akupresúra
Foto: wakowa.files.wordpress.com

4. Nájdite svoj bod hoku

Na záhybe medzi ukazovákom a palcom na vonkajšej strane ruky nájdete takzvaný hoku bod, ktorý sa často využíva pri akupresúre. Mal by vám pomôcť upokojiť sa a zbaviť sa bolestí hlavy i svalov.

5. Sviečka alebo olej s vôňou levandule

Vôňa levandule pomôže znížiť tlak a frekvenciu srdca, vďaka čomu sa upokojíte, prípadne dokonca zaspíte.

6. Utečte do sveta fantázie

Jednou z techník, ako sa upokojiť, je niekoľko minút relaxácie so zavretými očami, pri ktorých sa budete sústrediť na pre vás príjemné predstavy. S trochou cviku takto dosiahnete lepšiu náladu veľmi rýchlo.

Chôdza, chodiť, prechádzka
Foto: corporatewellnessadvisor.com

7. Poprechádzajte sa

Cvičenie vo všeobecnosti pomáha zbaviť sa úzkosti či hnevu, keďže sa vďaka nemu vyzúrite a tiež podporuje vyplavovanie endorfínov. Prechádzka zahŕňa výhody cvičenia, a zároveň vďaka nej doslova utečiete z dejiska stresujúcej situácie. Nielenže si vyčistíte hlavu, ale možno tiež prídete na riešenie problému, ktorý vás tak nazlostil. Ak si so sebou vezmete aj dobrého kamaráta, možno vám s ním pomôže.

8. Skúste dychové cvičenia

Ak od stresovej situácie nemôžete ujsť, východiskom sú dychové cvičenia. Do tela dostanete viac kyslíka a uvoľníte napätie a zároveň ich môžete skúsiť kdekoľvek. Jednoducho sa pomaly nadychujte a vydychujte a na nič nemyslite.

9. Uvoľnite svoje svaly

Pri technike zvanej progresívna svalová relaxácia musíte uvoľniť svaly vo svojom tele. Začnite tvárou – najskôr zažmúrte oči, zatnite zuby a približne osem sekúnd počas nadychovania ju majte takú napätú, ako len dokážete. Potom vydýchnite a svoju tvár úplne uvoľnite, ako keby ste zaspávali. Rovnako postupujte s rukami, nohami, hruďou, bruchom i zadkom.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Zdroje: health.com, stress.about.com a the-energy-healing-site.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom