Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rasi
Primátor Košíc Richard Raši. Foto: SITA/Marián Peiger
16. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Deviati kandidáti oznámili, že chcú byť košickým primátorom

KOŠICE 22. septembra (WEBNOVINY) – Až deväť kandidátov bolo navrhnutých na post košického primátora. Informoval o tom po skončení prijímania kandidátskych listín zapisovateľ košickej mestskej volebnej komisie Stanislav Takáč.

Ako uviedol, traja sú nezávislí kandidáti a ostatných šiestich nominovali politické strany a ich koalície.

Za Združenie robotníkov Slovenska kandiduje 42-ročný Marián Surkai, za Stranu Tip 42-ročný Boris Urbančík, za stranu Jednota – ľavicová strana Slovenska kandiduje 55-ročný Ivan Goňko. Za koalíciu strán Sieť – Most-Híd je kandidátkou 37-ročná Alena Bašistová, za stranu Smer-SD kandiduje 43-ročný Richard Raši. Za koalíciu strán KDH – SDKÚ-DS – NOVA – SaS – SMK – KDS – OKS – DS kandiduje 56-ročný Rudolf Bauer. Ako nezávislí kandidujú 60-ročný Jozef Holečko, 52-ročný Ján Dečo, 63-ročný Jaroslav Džunko.

Ako uviedol Takáč, mestská volebná komisia preverí kandidátky či spĺňajú zákonom predpísané náležitosti a ak nezistí prekážky a nedostatky, zaregistruje kandidátov.

Košičania budú voliť aj 41 poslancov mestského zastupiteľstva, no ako informoval Takáč, ešte nie je hotový sumár, koľkí sa uchádzajú o mandát mestského poslanca.

V Košiciach budú občania voliť aj 22 starostov košických mestských častí a poslancov miestnych zastupiteľstiev.

Kandidáti majú rôzne plány

Bauer vyhlásil, že chce presadzovať slušnosť, spravodlivý prístup ku každému obyvateľovi mesta, bude prejavovať solidaritu a citlivosť k sociálne slabším, presadzovať nulovú toleranciu ku korupcii a klientelizmu.

Alena Bašistová Košičanom ponúka kompetentnú a čestnú správu veci verejných ako skúsená odborníčka v oblasti spoločenských a ekonomických vied. „Prijmeme záväzok, že pod mojím vedením sa Košice stanú silným mestom, ktoré slúži všetkým ľuďom, nielen vyvoleným,“ vyhlásila Bašistová. Jej prioritami bude zlepšenie podmienok pre mladých, lepšia starostlivosť o seniorov, bezpečnosť a systematická práca s komunitami.

Ako uviedol Dečo, jeho protikandidát Rudolf Bauer kandiduje za koalíciu stredopravých strán, je predstaviteľom minulosti, terajší primátor Richard Raši kandiduje za stranu Smer-SD, je predstaviteľom súčasnosti. Dečo je podľa vlastných slov predstaviteľom budúcnosti a stoja za ním bohaté skúsenosti z riadiacej a organizačnej práce a chce pohnúť Košice vpred. Nechce bojovať proti nikomu, ale chce Košičanom ponúknuť alternatívu. Program bude verifikovať medzi Košičanmi, aby odrážal základné potreby Košičanov.

Kosice
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

Rašiho chce za starostu vyše 10-tisíc Košičanov

Kandidát strany Smer-SD na košického primátora Richard Raši v nedeľu popoludní odovzdal zapisovateľovi mestskej volebnej komisie kandidátnu listinu spolu s okolo 11-tisíc podpismi. Raši v nadchádzajúcich voľbách obhajuje post primátora, ktorý zastával uplynulé štyri roky.

Ako povedal novinárom, podpisy zbierať nemusel. „Štyri roky sa stretávam z Košičanmi a mám z toho dobré pocity, ale chceli sme vedieť, či sú ľudia ochotní dať svoj podpis pod moju kandidatúru. Urobili sme tak z prostého dôvodu, aby sme videli, či ma Košičania naozaj chcú za primátora. Svojimi podpismi mi dali najavo, že mám kandidovať. Súčasne sme s ľuďmi diskutovali o problémoch a víziách a som rád, že sa nám ich podarilo toľko vyzbierať,“ povedal Raši. Doložil, že nevie, či aj niektorí iní stranícki kandidáti zbierali podpisy.

Uviedol, že prioritou pre ďalší rozvoj mesta sú pracovné príležitosti, bezpečnosť, vyriešenie parkovania a mestskej hromadnej dopravy. Začali sme už s rekonštrukciami chodníkov a ciest. Pripravujeme výstavbu nového futbalového štadióna, rekonštrukciu starého kúpaliska ČH a iné veci, ktoré umožnia príjemnejší a lepší život v našom meste,“ povedal Raši.

Hasiči, luník IX
Foto: SITA/ Marián Angelovič

Budúcnosť bez uránu

Ako Raši povedal, k jeho prioritám patrí budúcnosť bez uránu, bez povodní a ohrozenia života a majetku občanov, kvalitnejšia mestská doprava, cesty, chodníky. Pre mladé zamestnané rodiny do 35 rokov chce pokračovať v sprístupňovaní nových bytov, ako aj zabezpečiť budúcnosť pre seniorov. V aktívnej spolupráci s investormi sa bude usilovať o nárast počtu pracovných miest.

Jedine strana SDKÚ-DS oficiálne predstavila svojich piatich kandidátov na posty starostov. Napríklad post starostu v košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce bude obhajovať za SDKÚ-DS doterajší starosta Emil Petrvalský. Iveta Kijevská bude tiež obhajovať starostovskú stoličku v mestskej časti KVP. Na starostku košickej mestskej časti Nad jazerom kandiduje bývalá poslankyňa NR SR Jarmila Tkáčová.

Kandidáta má aj strana TIP

Strana TIP v stredu predstavila svojho kandidáta na primátora mesta Košice, ktorým je Boris Urbančík, dlhoročný novinár televízneho a rozhlasového spravodajstva. V súčasnosti je manažérom v súkromnej firme. Ako informovala manažérka volebnej kampane Miriam Štrignerová, Urbančík nie je členom strany TIP a kandiduje ako občiansky kandidát s podporou strany TIP.

Boris Urbančík predstavil na stretnutí s novinármi svoj volebný tím a svoj program s heslom: Odzvoňme korupcii v Košiciach. „Mám odvahu a odhodlanie, mám za sebou skvelý tím ľudí, ktorí chcú zmenu a nechcú si opäť vyberať menšie zlo. Som za spoluprácu a nie politikárčenie. Bojujem za moderné Košice,“ povedal Urbančík.

Ako uviedol, hlavnými bodmi jeho programu sú odstránenie korupcie pri financovaní vecí verejných v rámci projektu transparentné mesto, výrazná prezentácia Košíc v zahraničí pre naplnenie priemyselného parku, výstavba nájomných bytov pre mladé rodiny, odstránenie nelegálnych osád a vytváranie krízového bývania. Chce viac mestských policajtov v meste a nie len na parkoviskách, naštartovať spoluprácu Miškovec, Užhorod a Rzeszów, rozvíjať turizmus v rámci východoslovenských miest začlenených do projektu Pentapolitana. „Je na občanoch, či si v nadchádzajúcich komunálnych voľbách budú opäť a znova vyberať medzi menším zlom alebo sa rozhodnú pre inú politiku,“ uviedla Štrignerová. Doložila, že strana TIP ponúka voličom možnosť zmeniť svoju obec či svoje mesto k lepšiemu.

Odporúčané články

Primátora Trenčína Rybníčka vyzve vo voľbách aj žena Prokuratúra má prvý podnet k voľbám, podali ho na východe

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...