Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hrad devin
Foto: SITA/Ján Lörincz
1. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Devín čaká slávnostný deň, pripomenie si Ľudovíta Štúra

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra si hlavné mesto na Národnej slávnosti na Devíne pripomenie jeho odkaz. Slávnostný deň s kultúrnym programom a odkazom Ľudovíta Štúra bude v sobotu 3. mája.

Bohatý program

Informovala o tom hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová, podľa ktorej sa slávnosť začne v Kostole sv. Kríža o 10:30 a bude pokračovať Archijerejskou svätou liturgiou sv. Jána Zlatoústeho.

Na Námestí pred kostolom vystúpia o 12:30 folklórne skupiny Kysucký Lieskovec, Javorník, Terchovská muzika J. Ďuračku či folklórna skupina Deva. Návštevníkov čakajú aj ukážky umeleckých ľudových remesiel a tvorivé dielne Hlaholskej akadémie Domu Matice slovenskej v Bratislave. Oficiálne oslavy s príhovormi predstaviteľov z verejného, štátneho, kultúrneho a spoločenského života sa začnú na Hrade Devín o 15:30.

Pamiatka Ľudovíta Štúra

Súčasťou osláv bude aj kladenie vencov k pamätnej tabuli Ľudovíta Štúra – predstaviteľa slovenského národného života v polovici 19. storočia, politika, jazykovedca, poslanca uhorského snemu, autora súčasného slovenského spisovného jazyka, učiteľa, spisovateľa a novinára. Organizátorom Národných osláv na Devíne je Matica slovenská, Dom Matice slovenskej Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj.

V ten istý deň budú na Devíne aj upratovať. Bratislavský okrášľovací spolok organizuje jarnú brigádu v okolí hradu. Vyčistiť chcú priestory od naplaveného aj vyhodeného komunálneho odpadu. Brigádnici sa stretávajú o 10:00 na parkovisku pod hradom.

Informoval o tom Maroš Mačuha, výkonný riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku, ktorý organizuje brigádu v spolupráci s mestskou časťou Devín a kaviarňou Štúr Cafe. Kaviareň bude pri pomníku Brána Slobody zdarma poskytovať občerstvenie účastníkom

Odporúčané články

Štát chce obnoviť Štúrovo múzeum, na opravy pôjdu státisíce Na hrade Devín budú konečne toalety, mesto ich opravilo

Témy

Diskusia

otvorený Štúr je najväčšou osobnosťou v histórii slovenského národa. Veď my sme si ho ani nezaslúžili.Celý život nám venoval,a keď videl našu nemohúcnosť a ľahostajnosť-zobral si život. Slovan Štúr bezpochyby naša najvýznamnejšia osobnosť, osobnosť ktorá vytiahla slovenský národ z letargie, ustanovila za správcu vlastného osudu. Nik iný tu nieje, nik iný to neurobil, nedokázal, len Štúr sa nad všetkých vypína. Zaslúži si našu úctu a spomienku denno dennú.... prečo nie Ved Stur vymyslel aj Slovakov. Tak sa to aspon ucia madari na ich skolách. Slováci sa do horného Uhorsko nastahovali, doslovne naznášali, v 15 storočí, su zmeskou Rumunov, Valachov, Rusinov, Husitských bojovnikov a cigánov :) A Stúr je najvacsi zradca... Štúr je kodifikátor Webnoviny upravte Štúrovi jeho profesie. Štúr nieje autor súčastného spisovneho jazyka ale kodifikátor, uzákonitel. Štúr ako západoslovák si ako základ spisovnej reči pre všetkých zobral reč ľudu stredného Slovenska, pre jeho rozšírenosť a ľúbozvučnosť a aj väčšiu odlišnosť od češtiny.... Aktivity V ten istý deň budú na Devíne aj upratovať od naplaveniny. Bratislavský okrášľovací spolok... o10:00.... ?? To organizuju spolu, či napriek sebe? Ten "Bratislavsky" a "okrášlovaci" spolok ma za sebou už viac proti-Slovenských a proti-Štúrovských aktivít. Madarský obyvatelia Pressburgu Śtúra...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...