DFN zavádza novinku - analýzu materského mlieka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SESTRICKA
Staničná sestra Jana Bazárová počas prezentácie prístroja na analýzu výživových hodnôt materského mlieka v Detskej fakultnej nemocnici. Košice, 7. apríl 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 7. apríla (WEBNOVINY) – Analyzátor zloženia materského mlieka uvádza do praxe Detská fakultná nemocnica (DFN) Košice.

Analýza nutričného zloženia materského mlieka je úplnou novinkou, ktorú sme začali používať ako prví na území bývalého Československa na klinike neonatológie,“ informoval dnes na tlačovej besede riaditeľ detskej nemocnice a prednosta kliniky neonatológie Peter Krcho. Prístroj v hodnote približne 12 000 eur sa klinike podarilo kúpiť vďaka sponzorom a dvom percentám z daní venovaných košickej Krajskej neonatologickej neziskovej organizácii Novorodenec.

Prístroj je v súčasnosti v testovacej prevádzke. Krcho vysvetlil, že na testovanie používajú malé prenosné zariadenie zo Švédska, ktorému na rýchlu a spoľahlivú analýzu stačí 1 – 3 ml materského mlieka a necelá minúta.

To najlepšie pre deti

„Vďaka tejto metóde môže matka aj zdravotnícky personál rýchlo zistiť, aké kvalitné je materské mlieko a či je potrebné dopĺňať ho umelou výživou. Metódou tzv. individualizovanej výživy sa snažíme zabezpečiť, aby predovšetkým rizikové dieťa dostávalo optimálne zloženú stravu, aby nebolo prekrmované a do budúcna sa vyhlo vzniku metabolického syndrómu,“ dodal Krcho.

Získavať rýchlejšie a kvalitnejšie potrebné informácie o diagnózach a priebehu liečby priamo pri lôžku pacienta patrí k hlavným cieľom a prioritám Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. „Vedenie nemocnice sa rozhodlo využívať všetky dostupné technológie a procesy, ktoré nám umožnia rýchle vyšetriť a analyzovať najmä akútne ohrozených pacientov. Získavame tým čas a presnejšie informácie, ktoré prinesú skvalitnenie a zefektívnenie liečby v našej nemocnici,“ uviedol Peter Krcho.

Aj priamo pri lôžku

K ďalším krokom vedenia nemocnice patrí rozhodnutie inštalovať analyzátory krvných plynov a biochemických reakcií priamo na jednotkách intenzívnych oddelení Kliniky neonatológie a Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (KPAIM). „Túto špeciálnu službu budeme vykonávaná priamo pri lôžku akútnych pacientov, čo umožní materiál rýchlejšie vyšetriť.

Získame kvalitnejšie informácie a v prípade, ak výsledky nebudú v poriadku, môžeme ich kedykoľvek zopakovať bez toho, aby sme strácali čas odosielaním materiálu,“ spresnil Krcho. Službu, ktorá urýchľuje diagnostický a následne aj liečebný proces, umožňuje dohoda so spolupracujúcimi laboratóriami a je plne financovaná zdravotnými poisťovňami.
Peter Krcho
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zefektívnenie liečby v košickej DFN by malo priniesť aj zvýšenie pozornosti vyšetreniam detských pacientov na C-reaktívny proteín (CRP).

Výsledkom by malo byť, že nebudú hospitalizovaní pacienti, ktorí to nepotrebujú, a naopak, rýchlejšie budú vyšetrení a diagnostikovaní tí, ktorí majú horšie výsledky,“ dodal.

CRP je bielkovina úzko spätá so zápalom. Hovorí sa jej aj bielkovina akútnej fázy zápalu, pričom bakteriálny zápal zvyšuje jej hodnoty už po šiestich hodinách od vstupu infekcie do organizmu. Vyšetrovanie CRP sa používa nielen na rozlíšenie bakteriálnej a vírusovej infekcie, ale aj na sledovanie účinku antibiotickej liečby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Detská fakultná nemocnica v Košiciach