Diabetici majú k dispozícií novú liečbu látkou exenatid

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukrovka
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Od januára je pre obyvateľov Slovenska s ochorením diabetes mellitus (cukrovkou) dostupná nová liečba, ktorá im zlepší komfort a navyše mierne zníži hmotnosť.

Ide o inkretínovú liečbu pomocou látky exenatid s predĺženým uvoľňovaním. Určená je najmä pre obéznych ľudí s indexom telesnej hmotnosti (BMI) nad 30 kilogramov na meter štvorcový, ktorí majú cukrovku II. typu.

Najväčšou výhodou lieku je, že si ho síce musia aplikovať injekčne, avšak iba raz do týždňa. Ďalšou výhodou je preukázaný efekt znižovania hmotnosti u obéznych ľudí. Liek s látkou exenatid stojí v slovenských lekárňach približne 109 eur, no až 77 percent z toho hradí zdravotná poisťovňa. Pacient tak za liek zaplatí už iba zvyšných 25 eur, pričom ide o mesačné náklady na liečbu.

Nová liečba nie je vhodná pre všetkých

Bez názvu
Foto: SITA
Bez názvu
Foto: SITA

Podľa predsedu Slovenskej diabetologickej spoločnosti (SDS) Emila Martinku nová liečba nie je vhodná pre ľudí s cukrovkou I. typu. „Odporúča sa pri diabete druhého typu, keď je človek na pomedzi tabletiek a inzulínovej liečby,“ spresnil Martinka na piatkovej tlačovej besede v Bratislave.

Diabetologička Adriana Ilavská poznamenala, že inkretínovú liečbu s látkou exenatid na svete využíva už 1,5 milióna pacientov, pričom túto liečbu lekári praktizujú približne päť rokov.

Liečba s exenatidom sa na Slovensku využíva už od decembra 2009 a preto nie je úplnou novinkou. Prelomovou je však frekvencia injekčného podávania si lieku. Kým v minulosti to bolo až dvakrát denne a pri liečbe s látkou liraglutid raz denne, pri novej liečbe ide o periodicitu raz do týždňa, navyše pacient si liek môže pichnúť prakticky v ktorejkoľvek časti dňa.

Cukrovka je chronické ochorenie látkovej premeny, ktorého hlavným prejavom je zvýšená hladina glukózy v krvi a často aj v moči. Ide väčšinou o dobre liečiteľné, avšak nevyliečiteľné a progresívne ochorenie. Okrem užívania tabletiek, respektíve inzulínu si vyžaduje aj dodržiavanie diétnych opatrení.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bolo na Slovensku koncom roka 2008 viac ako 302-tisíc pacientov s cukrovkou. Podľa prezidenta Zväzu diabetikov Slovenska (ZDS) Jozefa Borovku to v súčasnosti môže byť okolo 380-tisíc ľudí, čo predstavuje asi 7 percent obyvateľov Slovenska. Diabetici majú život kratší približne o 8 až 15 rokov, pri dobrej liečbe asi o 5 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať