Diabetikom, ktorí sa boja o zrak, pomôže reading centrum

Oko
Foto: defeatdiabetes.org

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Už v stredu v Ľubochni slávnostne otvoria inovatívne pracovisko na skríning diabetickej retinopatie, ktoré pomôže slovenským cukrovkárom s rizikom poškodenia zraku.

Prvé Oftalmologické reading centrum na Slovensku vzniklo ako spoločný projekt Slovenskej diabetologickej spoločnosti a Slovenskej oftalmologickej spoločnosti. Jeho cieľom je skvalitniť celkovú diagnostiku diabetikov, zlepšiť manažment pacientov a ušetriť náklady na zdravotnícku starostlivosť.

Diabetes mellitus postihuje na Slovensku viac ako sedem percent populácie, čiže približne 400-tisíc pacientov a ďalších 100 až 200-tisíc ľudí v zatiaľ nediagnostikovanej forme. Je to chronické ochorenie, ktorého komplikácie významne skracujú očakávanú dĺžku života a znižujú kvalitu života pacientov, ale aj ich blízkych a rodinných príslušníkov.

Lekári spojili sily a prepojili špičkové pracoviská

Oko
Foto: timesofmalta.com

Jednou z najzávažnejších komplikácií cukrovky sú poruchy zraku, teda diabetická retinopatia. Táto komplikácia je s narastajúcim vekom diabetikov a trvaním ochorenia čoraz častejšia. Po 15 rokoch trvania postihuje až 80 percent pacientov s diabetom.

Práve pre tento vysoký výskyt očných komplikácií v tejto špecifickej skupine pacientov s cukrovkou sa rozhodli špecialisti z odboru diabetológie a oftalmológie spojiť sily a vytvoriť inovatívny špecializovaný interdisciplinárny projekt, ktorý prepája zatiaľ tri špičkové pracoviská, a vytvára tak sieť, ktorá uľahčí záchyt pacientov ohrozených diabetickou retinopatiou.

Princíp fungovania nového reading centra je jednoduchý. Pacient v rámci hospitalizácie alebo ambulantného vyšetrenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni absolvuje aj vyšetrenie očného pozadia v diabetologickej časti reading centra a snímky získané pomocou fundus kamery odosielame prostredníctvom internetu do oftalmologickej časti reading centra, ktorú tvoria dve špičkové oftalmologické pracoviská v Banskej Bystrici a vo Zvolene, kde oftalmológovia obratom snímok diagnosticky vyhodnotia a rozhodnú o ďalšom vedení pacienta a navrhnú a súčasne zabezpečia jeho adekvátnu liečbu,“ uviedol primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

Výhodou projektu je úspora času

Lekar and oko
Foto: economistmom.com

Snímka očného pozadia pacienta príde z Národného ústavu v Ľubochni k nám na špecializované očné pracovisko, čo výrazne zrýchli manažment pacienta,“ povedala prednostka II. Očnej kliniky SZU FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica a hlavná odborníčka MZ SR pre oftalmológiu Marta Ondrejková.

Spracovať napríklad výsledky 15 pacientov nám potrvá hodinu, maximálne dve. Ak by sme mali objednať a vyšetriť takýto počet pacientov na klinike, potrvá nám to celý pracovný deň. Túto úsporu času vidím ako jednu z najväčších výhod projektu, ktorá je v prospech pacientov i rýchlosti, s akou môžeme začať s liečbou,“ dodala.

Podľa nálezu, ktorý k nám príde z Ľubochne, budeme vedieť, ako pokračovať s pacientom. V prípade, že je snímka v poriadku, odporučíme kontrolu o rok, v prípade prvých nálezov budeme pacienta sledovať a odporučíme na trojmesačné vyšetrenia. A v prípade výrazného nálezu na sietnici ho určite budeme manažovať tak, aby čo najskôr absolvoval ďalšie špecializované vyšetrenia umožňujúce spresniť diagnózu, stav poškodenia a navrhnúť adekvátnu starostlivosť,“ vysvetlila primárka nemocnice Oftal vo Zvolene Monika Gajdošová.

Projekt Oftalmologické reading centrum je súčasťou Národného diabetologického programu, ktorý vzniká pod záštitou Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom