Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oko
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: defeatdiabetes.org
27. 11. 2012 12:52 Prevencia od SITASITA Diskusia

Diabetikom, ktorí sa boja o zrak, pomôže reading centrum

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Už v stredu v Ľubochni slávnostne otvoria inovatívne pracovisko na skríning diabetickej retinopatie, ktoré pomôže slovenským cukrovkárom s rizikom poškodenia zraku.

Prvé Oftalmologické reading centrum na Slovensku vzniklo ako spoločný projekt Slovenskej diabetologickej spoločnosti a Slovenskej oftalmologickej spoločnosti. Jeho cieľom je skvalitniť celkovú diagnostiku diabetikov, zlepšiť manažment pacientov a ušetriť náklady na zdravotnícku starostlivosť.

Diabetes mellitus postihuje na Slovensku viac ako sedem percent populácie, čiže približne 400-tisíc pacientov a ďalších 100 až 200-tisíc ľudí v zatiaľ nediagnostikovanej forme. Je to chronické ochorenie, ktorého komplikácie významne skracujú očakávanú dĺžku života a znižujú kvalitu života pacientov, ale aj ich blízkych a rodinných príslušníkov.

Lekári spojili sily a prepojili špičkové pracoviská

Oko
Foto: timesofmalta.com

Jednou z najzávažnejších komplikácií cukrovky sú poruchy zraku, teda diabetická retinopatia. Táto komplikácia je s narastajúcim vekom diabetikov a trvaním ochorenia čoraz častejšia. Po 15 rokoch trvania postihuje až 80 percent pacientov s diabetom.

Práve pre tento vysoký výskyt očných komplikácií v tejto špecifickej skupine pacientov s cukrovkou sa rozhodli špecialisti z odboru diabetológie a oftalmológie spojiť sily a vytvoriť inovatívny špecializovaný interdisciplinárny projekt, ktorý prepája zatiaľ tri špičkové pracoviská, a vytvára tak sieť, ktorá uľahčí záchyt pacientov ohrozených diabetickou retinopatiou.

Princíp fungovania nového reading centra je jednoduchý. Pacient v rámci hospitalizácie alebo ambulantného vyšetrenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni absolvuje aj vyšetrenie očného pozadia v diabetologickej časti reading centra a snímky získané pomocou fundus kamery odosielame prostredníctvom internetu do oftalmologickej časti reading centra, ktorú tvoria dve špičkové oftalmologické pracoviská v Banskej Bystrici a vo Zvolene, kde oftalmológovia obratom snímok diagnosticky vyhodnotia a rozhodnú o ďalšom vedení pacienta a navrhnú a súčasne zabezpečia jeho adekvátnu liečbu,“ uviedol primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

Výhodou projektu je úspora času

Lekar and oko
Foto: economistmom.com

Snímka očného pozadia pacienta príde z Národného ústavu v Ľubochni k nám na špecializované očné pracovisko, čo výrazne zrýchli manažment pacienta,“ povedala prednostka II. Očnej kliniky SZU FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica a hlavná odborníčka MZ SR pre oftalmológiu Marta Ondrejková.

Spracovať napríklad výsledky 15 pacientov nám potrvá hodinu, maximálne dve. Ak by sme mali objednať a vyšetriť takýto počet pacientov na klinike, potrvá nám to celý pracovný deň. Túto úsporu času vidím ako jednu z najväčších výhod projektu, ktorá je v prospech pacientov i rýchlosti, s akou môžeme začať s liečbou,“ dodala.

Podľa nálezu, ktorý k nám príde z Ľubochne, budeme vedieť, ako pokračovať s pacientom. V prípade, že je snímka v poriadku, odporučíme kontrolu o rok, v prípade prvých nálezov budeme pacienta sledovať a odporučíme na trojmesačné vyšetrenia. A v prípade výrazného nálezu na sietnici ho určite budeme manažovať tak, aby čo najskôr absolvoval ďalšie špecializované vyšetrenia umožňujúce spresniť diagnózu, stav poškodenia a navrhnúť adekvátnu starostlivosť,“ vysvetlila primárka nemocnice Oftal vo Zvolene Monika Gajdošová.

Projekt Oftalmologické reading centrum je súčasťou Národného diabetologického programu, ktorý vzniká pod záštitou Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Odporúčané články

Tipy na darčeky pre ľudí bažiacich po zdravom životnom štýle Chcete mať zdravú pleť? Čistite si štetce na mejkap

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.