Diaľnica do Košíc bude hotová v roku 2019, sľubuje Počiatek

Višnove dialnica cesta
Stavenisko budúceho tunela Višňové (úsek D1 Višňové - Dubná Skala). Foto: SITA/Lukáš Macek

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Diaľnica medzi Bratislavou a Košicami by mala byť hotová v 2019, hovorí minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). „Termín 2019 sa javí reálnejší aj pre všetky komplikácie, ktoré stavebný trh zažíva,“ povedal minister v relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy.

Pripomenul, že medzi dvoma najväčšími slovenskými mestami nie sú rozostavané už len dva diaľničné úseky, a to úsek Turany – Hubová a obchvat Prešova. Obchvat plánujú podľa Počiatka začať súťažiť tento rok. „Najťažší a najkomplikovanejší úsek je Turany – Hubová,“ uviedol s tým, že situáciu skomplikoval zosuv v jednej časti, preto museli nanovo posudzovať, kadiaľ povedie trasa diaľnice.

Problémy Doprastavu a Váhostavu budú mať dôsledky na výstavbu diaľnic

Opozičný poslanec Arpád Érsek (Most-Híd) neverí, že sa diaľničné prepojenie hlavného mesta s Košicami podarí dokončiť do roku 2019. „Fandím tomu, ale neverím. Turany – Hubová je uzol, ktorý nie je rozlúsknutý. Nie je rozhodnuté trasovanie,“ hovoril Érsek v rozhlasovej debate.

„Keď to bude v roku 2020, budem veľmi rád,“ dodal. Podľa Érseka problémy spoločností Doprastav a Váhostav budú mať dôsledky na výstavbu diaľnic. Doprastav sa ocitol pre finančné problémy v apríli tohto roka v reštrukturalizácii, Váhostav požiadal o reštrukturalizáciu súd nedávno.

„Majú vysúťažených väčšinu diaľnic, hovoria síce, že neprestanú robiť, ale stratili dôveru subdodávateľov,“ vravel poslanec. Podľa Počiatka však Doprastav získal späť dôveru subdodávateľov a ide podľa harmonogramu „Váhostav tiež naberá na tempe a najkritickejšiu fázu má podľa nášho názoru za sebou, aj keď s veľkou pravdepodobnosťou skončí v reštrukturalizácii,“ uviedol Počiatek.

Ján Počiatek
Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Využitie eurofondov nie je ohrozené

Podľa ministra využitie eurofondov v tomto prípade ohrozené nie je. „Ale môže sa stať, že niektoré termíny budú posunuté,“ pripustil Počiatek. V tejto súvislosti poznamenal, že štát nemôže obstarávať za neprimerane nízke ceny, aby si potom hlavní dodávatelia dokázali plniť záväzky k svojim dodávateľom.

Pripomenul, že ministerstvo spravodlivosti pripravuje zákon, ktorý má zabezpečiť, aby sa k peniazom pri štátnych zákazkách dostali aj subdodávatelia. Do národnej rady by mohla legislatíva prísť ešte tento rok, očakáva Počiatek.

Poslanec Érsek sa Počiatka v relácii pýtal, v akom stave je príprava výstavby bratislavského okruhu D4 a rýchlostnej cesty R7. „Do konca roka by sme mali mať územné rozhodnutia, máme vysúťaženého poradcu, na sklonku roka plánujeme s celou dokumentáciou prísť na vládu, aby sme mohli v roku 2015 súťažiť koncesionára, a na prelome rokov 2015 a 2016 začať stavať,“ vravel minister dopravy. Podľa neho treba akútne riešiť južný ťah z Bratislavy a inak, ako formou PPP projektov, sa to nebude dať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekJán Počiatek
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR