Diaľničiari čakajú na verdikt, vylúčenie hrozí aj Doprastavu

Doprastav nakladne auto
Doprastav sa dostal do finančných problémov. Foto: tbgdoprastav.sk

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vylúči z tendrov stavebné firmy, ktoré v minulosti uzavreli kartelovú dohodu v súťaži na stavbu časti diaľnice D1 Mengusovce – Jánovce. Podmienkou tohto kroku však podľa generálneho riaditeľa NDS Milana Gajdoša je, aby o tom rozhodol Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Diaľničiari zatiaľ čakajú na usmernenie úradu, ako majú v tendroch postupovať k stavebným firmám, zapojeným do kartelovej dohody. „Ak úrad rozhodne, že je neprípustné, aby tieto firmy boli účastné prebiehajúcich verejných obstarávaní, tak nám nič iné nezostane, len tieto firmy vylúčiť. Záleží to od toho, ako Úrad pre verejné obstarávanie rozhodne,“ povedal Gajdoš. Najradšej by bol, keby úrad rozhodol čo najskôr.

Usmernenie sa nemá týkať bežiacich diaľničných stavieb

Kladivko
Foto: Ilustračné foto: openwalls.com

Podľa šéfa diaľničiarov usmernenie ÚVO o postupe vo verejnom obstarávaní sa nemá týkať už bežiacich diaľničných stavieb zazmluvnených so zhotoviteľmi. „Neviem si predstaviť, aká by bola procedúra na to, aby rozhodnutie ovplyvnilo, v podstate rozsudok najvyššieho súdu, už existujúce zazmluvnené úseky. Máme viacero živých zmlúv aj na úsekoch, ktoré sú v prevádzke. Je to niečo, čo dnes nevnímame ako komplikáciu,“ dodal Gajdoš.

Najvyšší súd SR (NS) koncom vlaňajška definitívne potvrdil rozhodnutie Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ktorý ešte v októbri 2006 udelil šiestim stavebným spoločnostiam pokutu v prepočte takmer 45 mil. eur za kartelovú dohodu v tendri na stavbu časti diaľnice Mengusovce – Jánovce. Zmenil pritom rozsudok Krajského súdu v Bratislave, ktorý na návrh stavebných firiem v decembri 2008 zrušil rozhodnutie úradu.

Najvyšší súd nepotvrdil právoplatnosť

Najvyšší súd SR doposiaľ nepotvrdil právoplatnosť svojho rozsudku z konca vlaňajška, ktorým potvrdil rozhodnutie Protimonopolného úradu SR (PMÚ) z roku 2006 o pokute pre šesť stavebných firiem za takmer 45 mil. eur.

Pre agentúru SITA to v stredu uviedla hovorkyňa PMÚ Andrea Wilhelmová s tým, že v prípade viacerých účastníkov konania doručenie písomnosti môže trvať aj dlhší čas. „Úrad nemôže ovplyvniť tento proces, môže len čakať na potvrdenie právoplatnosti rozsudku Najvyšším súdom SR,“ dodala.

Vykonateľnosť rozhodnutia PMÚ závisí od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku Najvyššieho súdu SR. Až potom začne plynúť 30-dňová lehota na zaplatenie pokuty. „Úrad nemôže ovplyvniť nadobudnutie právoplatnosti rozsudku. Vykonanie rozhodnutia PMÚ SR je samozrejme reálne,“ uviedla Wilhelmová. Nikto z firiem, ktoré sa zúčastnili na kartelovej dohode, podľa nej nekontaktoval úrad pre pokutu.

Portugalská spoločnosť Mota – Engil má zaplatiť 13,88 mil. eur, Strabag, a. s. Praha 12,21 mil. eur, Skanska DS, a. s. Brno 8,98 mil. eur, Doprastav, a. s. Bratislava 6,57 mil. eur, Inžinierske stavby, a. s. Košice 3,02 mil. eur a Betamont, s. r. o. Zvolen 131,15 tis. eur.

Rozhodne Úrad pre verejné obstarávanie

Rozhodnutie o tom, či účastníci kartelu budú okrem pokuty potrestaní vylúčením alebo obmedzením účasti na verejnom obstarávaní, je v kompetencii Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Podmienky účasti vo verejnom obstarávaní, vrátane prípadného zákazu účasti, upravuje zákon o verejnom obstarávaní. „Všeobecným trendom v Európe však je zvyšovanie prevencie voči kartelovým dohodám a používanie dodatočných nástrojov, ktoré môžu mať odstrašujúci efekt. To platí pre všetky odvetvia hospodárstva, nielen stavebníctvo,“ uzavrela Wilhelmová.

„Rozsudok Najvyššieho súdu SR v predmetnej veci toho času nie je právoplatný. Akékoľvek vyjadrenia Úradu pre verejné obstarávanie by boli predčasné,“ uviedol v stredu pre agentúru SITA hovorca ÚVO Ján Mažgút. Neodpovedal tak ani na otázky, kedy úrad plánuje spomínané usmernenie vydať, či sa bude týkať zainteresovaných firiem iba v tendroch v rámci rezortu dopravy a či môžu byť reálne vylúčené z verejného obstarávania.

Kamion, dialnica
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič.

Nečestným firmám by mali zakázať činnosť

Vykonateľnosť rozhodnutia PMÚ tak závisí od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku najvyššieho súdu. Až potom začne plynúť 30-dňová lehota na zaplatenie pokuty. Portugalská spoločnosť Mota – Engil má zaplatiť 13,88 mil. eur, Strabag, a. s. Praha 12,21 mil. eur, Skanska DS, a. s. Brno 8,98 mil. eur, Doprastav, a. s. Bratislava 6,57 mil. eur, Inžinierske stavby, a. s. Košice 3,02 mil. eur a Betamont, s. r. o. Zvolen 131,15 tis. eur.

Ministerstvo dopravy podľa informácií agentúry SITA zastáva názor, že firmy, ktoré sa dopustia preukázaného kartelu, by mali byť postihnuté zákazom činnosti bez ohľadu na okolnosti. Nečestné firmy by totiž mohli umelo naťahovať konanie na súdoch a odvolávať sa, čím by sa vyhli trestu. Odborníkmi na posúdenie tejto špecifickej situácie však zo zákona sú právnici ÚVO a tí majú rozhodnúť o ďalšom postupe.

Podľa zákona sa verejného obstarávania môže zúčastniť uchádzač spĺňajúci podmienky osobného postavenia. V predchádzajúcich troch rokoch by mu napríklad nemalo byť preukázané závažné porušenie odborných povinností. Týka sa to najmä účasti na dohode obmedzujúcej hospodársku súťaž vo verejnom obstarávaní a porušenia zákazu nelegálneho zamestnávania, za ktoré bola právoplatne uložená pokuta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťÚVO Úrad pre verejné obstarávanie