Diaľničiari zrušili tendre na stavebný dozor pre úseky D1

Dialnice
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) zrušila dva nové tendre na činnosť stavebného dozoru na rozostavaných úsekoch diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka a Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala. Zdôvodnila to zmenou podmienok verejného obstarávania. Diaľničiari si musia zatiaľ vystačiť s vlastným stavebným dozorom.

V prvom prípade je potrebné prepracovať súťažné podklady o zmenu povinností stavebného dozoru. Ako oznámili diaľničiari, tie majú vplyv na rozsah zákazky a nebolo ich možné predpokladať pri príprave súťažných podkladov. V rámci ostatných povinností stavebného dozoru bol vypustený článok o službách poskytovaných počas realizácie diela.

Zmeny okolností verejného obstarávania v druhom prípade sú také rozsiahle, že je nevyhnuté zrušiť použitý postup zadávania zákazky. „Ide o doplnenie informácií uvedených vo zväzku 3 súťažných podkladov, kde absentuje požiadavka na kľúčového odborníka na koordináciu projektových, stavebných a technologických prác operátorského strediska,“ oznámila NDS.

Predošlú súťaž na stavebný dozor zrušili minulý rok

V dôsledku zmien realizácie stavby kľúčový odborník bude vykonávať činnosti, ktoré pôvodné súťažné podklady nepredpokladali. „Návrhy na plnenie kritérií uvedené v ponukách jednotlivých uchádzačov nepokrývajú celý rozsah predmetu zákazky, upravený v dôsledku zmeny realizácie stavby,“ dodali diaľničiari.

Verejnú súťaž na činnosť stavebného dozoru pre D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka vyhlásila NDS v apríli 2014. Predpokladaná cena služby plánovanej na vyše päť a pol roka bola 6,41 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

Predošlú užšiu súťaž na stavebný dozor pre stavbu tohto úseku D1, vyhlásenú v marci 2013, diaľničiari zrušili vlani vo februári.Príčinou bolo nedostatočné odôvodnenie primeranosti podmienky účasti v rámci technickej spôsobilosti. Predpokladaná cena stavebného dozoru vtedy bola 7,31 miliónov eur bez dane.

V súťaži zostalo združenie s najvyššou ponukou

Užšia súťaž na stavebný dozor pre D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala sa začala v januári 2013. Odhadované náklady na túto činnosť počas siedmich rokov dosiahli 13,45 miliónov eur bez dane. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vlani nariadil NDS odstrániť protiprávny stav, zaradiť vylúčeného uchádzača späť do súťaže a znovu vyhodnotiť ponuky.

Námietky proti vylúčeniu pre mimoriadne nízku cenu predložilo na úrad začiatkom júna 2014 inžinierske združenie vedené bratislavskou firmou AE Dozoring, s. r. o. Stavebný dozor navrhlo vykonávať za najnižšiu cenu 3,746 miliónov eur bez dane, čo je 27,85 percent z predpokladanej ceny. NDS vylúčila aj ďalších dvoch uchádzačov s lacnejšou ponukou. V súťaži tak zostalo iba združenie s najvyššou ponukou vedené firmou EUTECH, a. s. Košice – 7,87 miliónov eur (58,5 percent z predpokladanej ceny).

Úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka v dĺžke 11,3 kilometra od začiatku roka 2014 stavia združenie firiem Doprastav, a. s., Strabag, s. r. o., Váhostav – SK, a. s. a Metrostav, a. s. Stavbu za zmluvnú cenu 427,2 miliónov eur bez dane, vrátane tunelov Ovčiarsko v dĺžke 2367 metrov a Žilina v dĺžke 651 metrov, majú odovzdať do začiatku roku 2018.

Úsek D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala v dĺžke 13,5 kilometra, vrátane tunela Višňové v dĺžke 7460 metrov, od leta 2014 stavia taliansko-slovenské konzorcium Salini Impregilo S.p.A. a Dúha, a. s. Prešov. Zmluvná cena stavby je 409,8 miliónov eur bez dane, hotová by mala byť do konca roku 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť