Diery v rozpočte ministerstvo financií nerieši, čaká na dáta

Ministerstvo financií
Ministerstvo financií Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Záplaty na prípadné nové diery v štátnom rozpočte, ktoré môžu vzniknúť pomalším ako očakávaným hospodárskym rastom, rezort financií zatiaľ neavizuje.

Chce si totiž počkať na presnejšie dáta či už o výbere daní, alebo o vývoji ekonomiky ako celku.

Národná banka Slovenska (NBS) pritom v utorok už znížila odhad rastu slovenskej ekonomiky pre tento rok na 0,7 %, čo je o 0,5 percentuálneho bodu nižšia prognóza, než s akou aktuálne počíta rezort financií.

„Ministerstvo financií zverejní svoju prognózu v júni tohto roku, teda po tom, ako budú známe údaje vývoja ekonomiky za prvý kvartál. Štruktúra výkonnosti ekonomiky za prvý kvartál bude známa až v máji,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca rezortu financií Radko Kuruc.

Ako dodal, z pohľadu rozpočtu bude dôležitý vývoj daňových príjmov rovnako za prvé tri mesiace, ktoré môžu mať aj pozitívny efekt. „Z čiastkových údajov za február vyplýva, že napríklad vlastná daňová povinnosť pri dani z pridanej hodnoty sa prvýkrát za 10 mesiacov zlepšila,“ povedal Kuruc.

Centrálna banka pritom na základe prepočtov Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií vyčíslila, že pri naplnení jej aktuálnej prognózy by v tohtoročnom rozpočte chýbalo kvôli poklesu daňových a odvodových príjmov ďalších 130 mil. eur. Ani to nemusí byť všetko. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť totiž upozorňuje aj na ďalšie riziká v oblasti zdravotníctva a samospráv. Spolu tak podľa viceguvernéra NBS Jána Tótha negatívne riziká v rozpočte aktuálne predstavujú až 390 mil. eur a to aj po zohľadnení už prezentovaných opatrení, ako sú jednorazový výnos z otvorenia druhého piliera, zvýšenie príjmov z dividend, úspory výdavkov a podobne.

Centrálna banka však očakáva, že vláde sa podarí tohtoročný rozpočtový cieľ, teda stlačenie deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu, naplniť, resp. že skončí blízko pri ňom. Počíta s tým aj vo svojich aktuálnych prognózach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNBS Národná banka Slovenska