Bývalý šéf prokuratúry Trnka bude mať na tri mesiace znížený plat, rozhodla disciplinárka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dobroslav Trnka
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák.
  • aktualizované 19. októbra, 19:10

Bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi v rámci disciplinárneho konania voči jeho osobe disciplinárna komisia na tri mesiace znížila plat o 15 percent. Oznámil to predseda komisie Attila Izsák.

Komisia konkrétne konštatovala disciplinárne previnenie pri výrokoch o prepustení Jozefa Majského z väzby. Pri vyjadreniach o nahrávke s Marianom K. bol komisiou oslobodený.

Navrhovateľ podá odvolanie

Verdikt komisie nie je právoplatný. Navrhovateľ disciplinárneho konania, námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó, avizoval proti verdiktu podanie odvolania. Ako trest pre Dobroslava Trnku totiž pôvodne navrhoval zbavenie funkcie prokurátora.

Účasť verejnosti na konaní pre aktuálnu epidemiologickú situáciu nebola umožnená.

„Na základne aktuálne platných pandemických opatrení a pokynov zverejnených na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR (opatrenia ÚVZ SR v súvislosti s COVID-19), sú pre ústne pojednávanie disciplinárnej komisie dňa 19. 10. 2020 vo veci JUDr. D. T. z rozhodnutia disciplinárnej komisie vydané nasledujúce obmedzenia: Vstup verejnosti nebude umožnený,“ uviedol Izsak.

Doplnil, že v záujme zachovania práva verejnosti na prístup k informáciám z ústneho pojednávania disciplinárnej komisie v čo najväčšom rozsahu komisia umožní vstup trom akreditovaným osobám z verejnoprávnych médií a agentúr (RTVS, TASR, SITA) vzhľadom na kapacitné možnosti miestnosti, v ktorej sa uskutoční ústne pojednávanie.

Trvá na svojom stanovisku

Bývalý generálny prokurátor reagoval na zasadnutí v pondelok na stanovisko Etickej komisie prokuratúry a trvá na tom, že podľa stanoviska košickej krajskej prokuratúry z roku 2004 pominuli dôvody na väzbu v tom čase obvineného Jozefa Majského.

„Záver, že išlo o nepravdivé tvrdenia, vyplýva nielen zo samotného skutku a odôvodnenia návrhu na začatie disciplinárneho stíhania, ale je to zrejmé aj zo všeobecne známych skutočností ohľadom prepustenia vtedy obvineného J. M. z väzby na slobodu v roku 2004, nakoľko tie boli viackrát zo strany kompetentných orgánov zverejnené,“ uvádza komisia.

Ak sa Trnka snažil za týchto okolností zavádzať verejnosť a zľahčoval, prípadne priamo popieral svoj podiel na prepustení Majského, nesprával sa podľa komisie ako prokurátor eticky. Vyjadrenia Trnku navyše podľa komisie neprispeli k dôveryhodnosti jeho osoby ako prokurátora, ani k dôveryhodnosti prokuratúry.

Podľa Trnku samotný dozorový prokurátor prípadu v roku 2004 skonštatoval, že dôvody Majského pominuli, on však vzhľadom na situáciu v spoločnosti nie je ochotný niesť za rozhodnutie následky. „Ja som došiel na prokuratúru, aby sa takéto veci nediali,“ povedal Trnka, ktorý bol v tom čase generálnym prokurátorom.

Zároveň pripomenul, že má momentálne pozastavený výkon funkcie a nemôže vykonávať prácu, v ktorej by bol prospešný spoločnosti. „Ja si nemyslím, že som sa dopustil konania, ktoré by malo zá následok zbavenie mňa po 34 rokoch funkcie,” povedal s tým, že v prípade takého rozhodnutia využije zákonné opravné prostriedky.

Szabó je presvedčený o splnení predpokladov na zbavenie funkcie

Podľa zástupcu Generálnej prokuratúry SR Jozefa Szabóa bolo dokazovaním v disciplinárnom konaní potvrdené, že na zbavenie Trnku funkcie prokurátora boli splnené predpoklady.

Preukázaným vzťahom ku kriminálne závadovej osobe Kočnera a tiež klamstvom v prípade argumentov o prepustení Majského sa totiž dopustil závažného disciplinárneho previnenia, ktorého dôsledkom bolo ohrozenie dôvery a vážnosti funkcie prokurátora.

Advokátka Trnku Mária Kodajová však disciplinárne konanie voči jej klientovi označila za nedôvodné. Podľa nej totiž v tomto prípade absentuje jasne vymedzený skutok, ktorým by Trnka spôsobil prokuratúre ujmu. Zdôraznila tiež, že s Kočnerom sa jej klient nevidel viac ako päť rokov a v minulosti nemal so stykov s ním žiadny finančný prospech.

Tiež uviedla, že vo veci prepustenia Majského z väzby nebol porušený zákon a pokiaľ by bolo toto rozhodnutie spochybnené. mohli by byť spochybnené všetky rozhodnutia prokuratúry.

Prokurátorská etika bola porušená

Predošlé pojednávanie v tomto prípade komisia 23. júna prerušila na neurčito s tým, že si k záležitosti medializovaných vyjadrení o rozhovore s Marianom Kočnerom a k prepusteniu Jozefa Majského z väzby vyžiada stanovisko Etickej komisie prokuratúry.

Etická komisia prokuratúry následne k tejto veci zasadala ešte 7. júla v Banskej Bystrici. Výsledkom bolo konštatovanie porušenia pravidiel prokurátorskej etiky zo strany bývalého šéfa prokuratúry. Následne sa disciplinárne pojednávanie s Trnkom malo uskutočniť začiatkom septembra, ten sa však ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka čelí disciplinárnemu stíhaniu pre svoje vyjadrenia k nahrávke rozhovoru s neskôr viacnásobne stíhaným Kočnerom. Nahrávka sa týkala údajného vydierania predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila.

Návrh na stíhanie konkrétne poukazuje na to, ako sa Trnka v súvislosti s nahrávkou vyjadril v októbri 2019 pre TV Markíza. Uviedol vtedy, že na nahrávke „môžu byť udalosti, ktoré by mohli byť v reálnom čase stotožnené“.

Nie je si istý vlastným hlasom

Na disciplinárnom pojednávaní 2. júna však právna zástupkyňa Trnku uviedla, že on sám odmieta akékoľvek spájanie jeho osoby s obsahom konverzácie na nahrávke. „Nie je si istý, či sa jedná o jeho hlas,“ povedala s tým, že nahrávka je v zlej kvalite a mohla byť napríklad technicky upravená.

„Jeho hlas je pomerne všedný, dá sa jednoduchým spôsobom napodobiť,“ skonštatovala. Trnka pritom pripustil, že sa s Kočnerom pozná, podľa vlastných slov však nemohol predpokladať, že sa z neho stane trestne stíhaná osoba. „Za posledných päť rokov sa nestretli vôbec,“ uviedla právnička Trnku.

Návrh sa tiež týka vyjadrení k prepusteniu podnikateľa Majského z väzby v roku 2004. Trnka podľa prokuratúry v tejto súvislosti nepravdivo tvrdil, že ho vtedy krajská prokuratúra v Košiciach informovala, že dôvody väzby obvineného pominuli.

„Toto tvrdenie Dobroslava T. bolo klamstvo,“ skonštatoval zástupca Generálnej prokuratúry SR, ktorá disciplinárne stíhanie Trnku navrhla. V prípade uznania viny mu hrozí zbavenie funkcie prokurátora. Trnka bol na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. Od októbra minulého roku má pozastavený výkon funkcie prokurátora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dobroslav TrnkaJaroslav HaščákJozef MajskýMarián Kočner
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR