Disciplinárna komisia SFZ potrestala Gešnábela zákazom činnosti na 15 rokov, medzi podozrivými je aj Orávik

ŠK Slovan Bratisl ava, MFK Ružomberok, Joeri De Kamps
Zľava v popredí: Róbert Gešnábel z MFK Ružomberok a Joeri De Kamps z ŠK Slovan Bratislava počas zápasu 3. kola futbalovej Fortuna ligy nadstavbovej časti o titul ročníka 2017/2018 medzi ŠK Slovan Bratislava - MFK Ružomberok. Bratislava, 31. marec 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) zverejnila v piatok tradičnú týždennú úradnú správu, v ktorej sú zahrnuté aj nové informácie o kauze podozrenia z ovplyvňovania priebehu a výsledkov stretnutí republikových súťaží pod hlavičkou SFZ.

Podľa nich bol vtedajší hráč FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble Róbert Gešnábel potrestaný zákazom účasti na všetkých aktivitách spojených s futbalom na 15 rokov. Proti rozhodnutiu sa však ešte môže odvolať. Voči krídelníkovi klubu FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble Petrovi Orávikovi DK začala disciplinárne konanie takisto vo veci ovplyvňovania priebehu a výsledkov stretnutí republikových súťaží SFZ a uložila mu predbežné ochranné opatrenie spočívajúce v pozastavení výkonu športu. Uvádza sa na webe futbalsfz.sk

Ukrajinskí manipulátori

Ako SFZ uviedol už v predchádzajúcich stanoviskách, v uvedených stretnutiach išlo najmä o manipuláciu za účelom výhry v stávkovaní uskutočnenú prostredníctvom organizovanej skupiny z Ukrajiny. Vo väčšine prípadov manipulácie použili “ukrajinskí manipulátori” jedného z hráčov ako prostredníka, preto niektorí hráči netušili, že sú oslovení prostredníctvom ukrajinských manipulátorov.

Z dôvodu mimoriadnej závažnosti prípadu manipulácie futbalových stretnutí na Slovensku sa z iniciatívy SFZ uskutočnilo aj stretnutie zástupcov Európskej futbalovej únie (UEFA) a vyšetrovateľov Národnej protikorupčnej jednotky – expozitúra východ pracujúcich na tomto prípade, na ktorom bola zo strany UEFA prisľúbená plná súčinnosť a podpora pri vyšetrovaní SFZ i orgánom činným v trestnom konaní.

Mravec zbavený obvinení

Po vyhodnotení všetkých dôkazov, výpovedí a podnetov z monitorovacieho systému UEFA Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže rozhodol a uložil prvé disciplinárne sankcie nasledujúcim hráčom: Róbert Gešnábel, Michal Pintér, Vladimír Andraščík, Vladimír Staš, Peter Kosa. Najhoršie obišiel práve prvý menovaný Gešnábel, ktorý bol potrestaný zákazom účasti na všetkých aktivitách spojených s futbalom na 15 rokov.

Naposledy hráč Borčíc Kosa má pozastavenú činnosť na 15 mesiacov, Zlatomoravčan Pintér na jeden kalendárny rok, futbalisti Bardejova Vladimír Staš a Vladimír Andraščík dostali 9-mesačnú stopku. Naopak, Lukáš Mravec, ktorý hrával v minulej sezóne za Borčice, sa môže vrátiť do profesionálneho futbalu, pretože pozastavenie výkonu športu bolo v jeho prípade zrušené.

O výsledku disciplinárneho konania voči ostatným osobám s aktuálne pozastaveným výkonom činnosti rozhodne Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže v najbližšom období, informuje SFZ. Vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní v súčinnosti so SFZ súvisiace s ovplyvňovaním výsledkov stretnutí v najvyšších súťažiach naďalej prebieha. Preto je pravdepodobné, že menoslov obvinených osôb a zmanipulovaných zápasov sa môže rozšíriť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DK SFZ Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu