Disidenta Jána Langoša pripomína pamätník v Banskej Bystrici

Jána Langoša pripomína pamätník Odkrývanie
Disidenta, politika, zakladateľa a prvého riaditeľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša už po Bratislave aj v jeho rodnom meste Banská Bystrica pripomína pamätník. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

BANSKÁ BYSTRICA 15. júna (WEBNOVINY) – Disidenta, politika, zakladateľa a prvého riaditeľa Ústavu pamäti národa (ÚPN) Jána Langoša (1946 – 2006) už po Bratislave aj v jeho rodnom meste Banská Bystrica pripomína pamätník.

Má názov Odkrývanie a podobu žulového stola, ktorý má navrchu posúvateľné štvorcové platničky, pod ktorými je ukrytý nápis: „Ten, kto nepozná svoju minulosť, je odsúdený ju opakovať“.

Presne na siedme výročie Langošovej tragickej smrti ho v sobotu v areáli centra nezávislej kultúry Záhrada v záhrade Benického domu v historickom centre Banskej Bystrice slávnostne odhalila vdova Gabriela Langošová spolu s primátorom Banskej Bystrice Petrom Gogolom, riaditeľom ÚPN Ondrejom Krajniakom a sochárom Matejom Rosmánym, spoluautorom pamätníka.

Ako uviedla Gabriela Langošová, odokrytie pamätníka cíti aj ako politické zadosťučinenie, pretože po smrti jej manžela sa ÚPN vybral iným smerom, ako by si bol on, ako zakladateľ želal. „Takým trocha profašistickým. Hádam sa to v tejto dobe začne pomaly otáčať,“ podotkla Langošová.

Obrazom: Odhalenie pamätníka Jána Langoša

Pamätník Odkrývanie považuje za úžasný a dobre vystihujúci Jána Langoša. „Páči sa mi ďaleko viac ako socha alebo taká statická vec. Tým, že je to pohyblivé, že sa s tým dá hrať, že je to kreatívne, tak to asi najlepšie vystihuje môjho manžela, ktorý bol veľmi kreatívny, hravý a nebol strnulý,“ povedala Langošová.

Podľa Mateja Rosmányho, ktorý spolu so svojím otcom Karolom pamätník Odkrývanie vytvoril, dielo s možnosťou odkrývania a skrývania výroku „Ten, kto nepozná svoju minulosť, je odsúdený ju opakovať“ ho napadlo ako adekvátne zosobnenie Langošovej práce – odkrývania minulosti.

Osobne ho veľmi teší umiestnenie pamätníka. „Je to jedno nádherné miesto priamo v centre Banskej Bystrice. Je to vyslovená oáza, je tu ticho, chodia sem malé deti, mladí ľudia. Je to plnohodnotný priestor. Aj mierkou aj určením je to ideálne miesto,“ povedal Rosmány.

Postaviť pamätník Jánovi Langošovi sa podarilo až po šiestich rokov úsilia iniciátorov tejto myšlienky pod vedením nezávislého mestského poslanca Vladimíra Pirošíka. Na jeho návrh to schválilo mestské zastupiteľstvo ešte v auguste 2007 a mesto v nasledujúcom roku uskutočnilo súťaž na sochársko-architektonický návrh pamätníka.

Jána Langoša pripomína pamätník Odkrývanie
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Následne mesto dlho hľadalo vhodné miesto na umiestnenie pamätníka, až v júni 2009 dala socialistická väčšina poslancov v mestskom zastupiteľstve pamätníku červenú, keď 8 298 eur, ktoré sa na jeho výstavbu mali vyčleniť z prebytku hospodárenia, presunula na iné investičné projekty.

Projekt ožil až s príchodom súčasného primátora Petra Gogolu, ktorý naň z mestského rozpočtu vyčlenil osemtisíc eur. Ďalších vyše dvetisíc eur na postavenie pamätníka získala vo verejnej zbierke banskobystrická Komunitná nadácia Zdravé mesto.

Viacročné peripetie s postavením pamätníka primátor Gogola hodnotí ako lakmusový papierik, ktorý vypovedá o tom, aký je vzťah mnohých ľudí k odkazu Novembra 1989 a k ľuďom, ktorí tento odkaz symbolizujú. „Myslím si, že Banská Bystrica by mala byť hrdá na všetkých svojich slávnych rodákov, či už sa to týka staršej alebo novodobej histórie. A Ján Langoš do tej histórie určite patrí,“ povedal Gogola.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Langoš