Diskár Harting neprehral dva roky, Makhloufi vyhral 1500 m

Robert Harting
Robert Harting oslavuje zisk zlatej medaily Foto: SITA/AP

LONDÝN 7. augusta (WEBNOVINY) – Nemec Robert Harting vyhral súťaž diskárov na olympijských hrách v Londýne výkonom 68,27 m.

O 9 cm zdolal Ehsana Hadadiho z Iránu, obhajca prvenstva z Pekingu Gerd Kanter z Estónska skončil so 68,03 m na bronzovej priečke.

Nestal sa tak piatym dvojnásobným olympijským víťazom v disku. Šampión z rokov 2000 a 2004 Virgilijus Alekna z Litvy tentoraz skončil na 4. priečke (67,38). Európania vyhrali súťaž diskárov na každých OH od roku 1980 v Moskve.

Harting pridal do zbierky úspechov k dvom titulom majstra sveta aj olympijské zlato. Dvadsaťsedemročný Nemec neprehral v diskárskom kruhu od augusta 2010. V utorok večer na Olympijskom štadióne dosiahol víťazný pokus v piatej sérii (pokusy: 67,79 – x – 67,27 – 66,45 – 68,27 – 67,08). Po víťazstve pobavil divákov roztrhaním dresu a následne absolvoval čestné kolo s nemeckou vlajkou. Na rovinke už organizátori rozostavili prekážky pre finále na 100 m prek. žien a Harting za jasotu divákov ich päť preskočil.

Je to neuveriteľné. Začal som zle, až do záveru som bojoval s technikou. Napokon som bol šťastný. O tomto som sníval od svojich dvanástich rokov. Tentoraz budem oslavovať nealkoholickým pivom,“ uviedol v mixzóne krátko po zisku zlata Harting, ktorý nadviazala na úspech krajana Larsa Riedela z roku 1996.

Makhloufi dosiahol najväčší úspech kariéry

Taoufik Makhloufi

Alžírčan Taoufik Makhloufi sa stal olympijským víťazom v behu na 1500 m.

Na Olympijskom štadióne v Londýne predviedol v utorňajšom finále skvelý výkon a 50 m pred cieľom už o jeho víťazstve nebolo pochýb.

Dvadsaťštyriročný strednotratiar dosiahol najväčší úspech vo svojej kariére.

Vlani na MS v kórejskom Dägu vypadol v semifinále, tento rok však vyhral africký šampionát v tejto disciplíne.

V britskej metropole finišoval za 3:34,08 min.

Striebro si vybojoval Leonel Manzano z USA, bronz Abdalaati Iguider z Maroka.

Uchov skočil do výšky 238 cm

Ivan Uchov

Rus Ivan Uchov sa stal víťazom súťaže výškarov na olympijských hrách v Londýne. Dvadsaťšesťročný halový majster sveta 2010 a dvojnásobný šampión Európy v hale (2009, 2011), ktorý rád chodí aj na Slovensko na míting do Banskej Bystrice, potreboval na prvenstvo 238 cm.

Striebro si vybojoval s 233 cm Američan Erik Kynard a o bronz sa podelili s 229 cm Muzaz Essa Baršim z Kataru, Derek Drouin z Kanady a domáci Brit Robert Grabarz.

Bronzová medaila sa na OH v atletike doteraz delila len trikrát. Obhajca prvenstva Andrej Silnov z Ruska a ani úradujúci majster sveta Jesse Williams z USA nezvládli 229 cm napriek tomu, že ich tohtoročné maximá sú 237, resp. 236 cm.

Kľúčovou výškou v Londýne bola 233 cm. Z osmičky súťažiach ju pokorili len dvaja – Uchov a Kynard, obaja jasne na prvý pokus. Kynard potom nedal prvý pokus na 236 cm, čo bolo 1 cm vyššie ako je jeho osobný rekord. Keď po Uchovovom pokuse zostala latka na stojanoch, začala sa taktická bitka.

Američan si ďalší pokus odložil na 238 cm, ktoré tiež nedal, Rus však túto výšku opäť prekonal na prvýkrát. Kynard potom pokračoval na 240 cm, kde však jedným pokusom neuspel a o zlate bolo rozhodnuté. Uchov na 240 cm, čo by bol nový olympijský rekord, skúsil len jeden skok a potom začal oslavovať. V utorok o 1 cm zaostal za svojím tohtoročným svetovým maximom z júlového ruského šampionátu.

Pearsonovej sa splnil sen

Sally Pearsonová

Úradujúca majsterka sveta Sally Pearsonová potvrdila pozíciu najväčšej favoritky a na olympijských hrách v Londýne zvíťazila v behu žien na 100 m prek.

Dvadsaťpäťročná rodáčka zo Sydney sa stala prvou Austrálčankou, ktorá vyhrala túto disciplínu na OH.

Strieborná medailistka z Pekingu dosiahla čas 12,35 s, čím o dve stotiny prekonala doterajší olympijský rekord Joanny Hayesovej z Atén 2004. Pearsonová nad prekážkami odrazila nápor tria Američaniek.

Striebro si vybojovala obhajkyňa z OH 2008 Dawn Harperová, bronz Kellie Wellsová a nepopulárne 4. miesto zostalo Lolo Jonesovej.

Pearsonová dominovala tejto disciplíne v uplynulých dvoch rokoch. Pár sekúnd po dobehnutí netušila, či vyhrala. Po tom, čo sa na svetelnej tabuli objavilo jej meno, spadla od šťastia na dráhu.

Splnil sa mi jeden sen. Ostala som vo veľkom šoku a potom ma zaplavili veľké emócie. Tvrdo som posledné dva roky pracovala a oplatilo sa to. Netušila som, ako na tom je v cieli Dawn Harperová. Čakanie bolo dlhé, hovorila som si v duchu:

´Prosím, len aby som vyhrala.´ Teraz ma pri oslavách nikto nemôže zastaviť,“ uviedla Pearsonová.