Svadby majú výnimku, ale diskotéky a zábavy v reštauráciách dostali stopku

Svadba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

V prevádzkach verejného stravovania, medzi ktoré patria reštaurácie, bary, nočné kluby alebo pohostinstvá, sa od piatku 18. septembra nesmú organizovať hromadné podujatia ako diskotéky alebo tanečné zábavy.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, toto obmedzenie sa netýka bežného poskytovania služieb v prevádzkach verejného stravovania.

Výnimku majú aj svadby, kary a krstiny do 150 osôb. Avizovaný limit 100 osôb sa pri súčasnom trende epidemiologickej situácie podľa ÚVZ predpokladá od prvého októbra.

Sedenie v každom druhom rade

Výnimku z obmedzení majú podľa ÚVZ hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú mať v čase začiatku hromadného podujatia negatívny výsledok RT-PCR testu na COVID-19 nie starší ako 12 hodín.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa ÚVZ naďalej ostáva v platnosti regulácia hromadných podujatí na 500 osôb v jednom okamihu v interiéri a na tisíc osôb v exteriéri v jednom okamihu. „Stanovuje sa však, že v prípade kultúrnych a športových hromadných podujatí sa do týchto limitov započítavajú iba osoby v obecenstve,” povedala Račková.

ÚVZ naďalej odporúča zabezpečiť šachovnicové sedenie, výnimku majú osoby žijúce v jednej domácnosti. „V prípade sedenia na športových hromadných podujatiach je organizátor povinný zabezpečiť sedenie obecenstva len v každom druhom rade,” uviedla hovorkyňa.

Podujatia bez občerstvenia

Hygienici pripomínajú, že na kultúrnych a športových hromadných podujatiach nie je možné podávať občerstvenie a v prípade hromadných podujatí organizovaných v exteriéri je organizátor naďalej povinný vyhradiť priestor hromadného podujatia a vyznačiť jeho vstup a výstup.

V prípade organizovania športových kempov musí každý účastník pri začatí podujatia predložiť organizátorovi negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 72 hodín.

„Rovnaký výsledok musia mať aj osoby vystupujúce v mene organizátora,” uviedla Račková. Organizátor je zároveň podľa ÚVZ povinný odoprieť účasť na podujatí akejkoľvek osobe vykazujúcej príznaky ochorenia COVID-19. Účastníci tiež musia byť v spoločnej izolácii od osôb, ktoré sa na kempe nezúčastňujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR