Diskusia o Európskej služby pre vonkajšiu činnosť

LOGO SAC
LOGO SAC

BRATISLAVA 27. októbra (WBN/PR) – V neformálnej atmosfére bratislavskej kaviarni Scherz sa dnes bude diskutovať o Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), ktorá sa v súčasnosti kreuje.

Rezonovať bude najmä otázka výberu diplomatov, ktorý by mal korešpondovať s princípom „geografickej vyváženosti” zakotvenom v Lisabonskej zmluve a tiež o tom, aký bude mať novovznikajúca európska diplomacia prínos pre občanov Únie.

Bude samotná Únia hovoriť jedným hlasom, alebo bude i naďalej prevládať názorová roztrieštenosť? Hostia večernej debaty sa pokúsia zodpovedať, akým spôsobom prispeje ESVČ k hľadaniu kompromisu pri prijímaní dôležitých zahraničnopolitických rozhodnutí.

Svoju účasť prisľúbili vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová, vedúci programu Európske štúdiá vo Výskumnom centre SFPA Vladimír Bilčík a generálny riaditeľ Sekcie európskych záležitostí MZV SR František Ružička.

Diskusiu, ktorá sa nevyhne ani hodnoteniu doterajšej práce stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya a Vysokej komisárky pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Catherine Ashtonovej, bude moderovať šéfredaktor portálu EurActiv.sk Radovan Geist.

Podujatie, ktoré organizuje Slovenská atlantická komisia a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v rámci projektu Transatlantické bezpečnostné fórum, sa uskutoční dnes o 17.00 v Kafé Scherz na bratislavských Palisádach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František Ružička
Firmy a inštitúcie SAC Slovenská atlantická komisia