Divadlá priblížia detstvo bez slobody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diskusia_sound in the silence_zlava weronika kann a joanna orlos.jpg
Diskusia Sound in the Silence, zľava: Weronika Kann a Joanna Orlos, Festival Slobody

BRATISLAVA 10. novembra 2017 (WBN/PR) – Prvý týždeň Festivalu slobody uzavrú Nové divadlo z Nitry s predstavením Anna Franková, Storytelling Praha s inscenáciou Zrezivělé dětství a svätá omša za obete totalitných režimov.

Prvé tri dni VII. ročníka Festivalu slobody patrili medzinárodnej filmovej prehliadke s blokmi určenými nielen pre verejnosť, ale aj špeciálne pre študentov. Súčasťou programu v bratislavskom kine Lumière boli okrem dokumentárnych a hraných filmov aj diskusie s ich autormi alebo s historikmi. Filmy pokrývali témy ako holokaust, prenasledovanie cirkví, umelcov či politických oponentov v období komunistického režimu alebo utrpenie väzňov v sovietskych gulagoch.

Program tretieho dňa Festivalu slobody sa zameriaval zvlášť na Poľsko a to, ako sa poľská spoločnosť vyrovnáva s dedičstvom komunistickej diktatúry. Ústav pamäti národa na ňom spolupracoval s Poľským inštitútom v Bratislave a poľským Ústavom národnej pamäti (IPN). Pracovníci IPN si pripravili dva workshopy: Počas prvého predstavili vzdelávacie aktivity IPN vrátane spoločenskej hry Rad (Kolejka), ktorá originálnym spôsobom približuje problémy so zásobovaním v bývalom Východnom bloku v 80. rokoch 20. storočia. Študenti, ktorí sa programu zúčastnili, si hru zahrali a víťazom IPN hry aj venoval. Druhý workshop sa zameral na predstavenie archívu a publikačnej činnosti poľského Ústavu národnej pamäti.

Počas Dňa pre Poľsko hovoril prokurátor Wojciech Pardyak o aktuálnom vyšetrovaní smrti Poliakov na československo-rakúskej hranici. Štátni zástupcovia Hlavnej komisie pre trestné stíhanie zločinov proti poľskému národu, patriaci pod IPN, totiž vo februári tohto roku zahájili trestné konanie vo veci zabíjania poľských občanov na československej Železnej opone medzi rokmi 1961 a 1965.

Súčasťou programu v Poľskom inštitúte bolo aj premietanie dokumentárneho filmu Poľsko hľadá svojich hrdinov o pátraní po neidentifikovaných pohrebných miestach poľských hrdinov spojené s prednáškou a diskusiou o tom, ako sa Poľsko vyrovnáva so zločinmi z minulosti.

Pesničkári, ktorí tvorili neodmysliteľnú súčasť odporu proti komunistickému režimu, vystúpili vo štvrtok na koncerte Hlas slobody. Na jednom pódiu sa stretli dve generácie pesničkárov: Kristína Prekopová, Peter Janků, Trojka Zuzany Homolovej, Katarína Koščová a Daniel Špinar, Dagmar Andrtová-Voňková a skupina Longital.

V piatok 10. novembra začne festivalový program o 16:30 diskusiou Odpustili sme, ale nezabúdame – Prenasledovaní a prenasledovatelia v zápase o spravodlivosť v Univerzitnej knižnici. Diskutovať budú zástupcovia pamäťových inštitúcií z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska.

Program bude o 19:30 pokračovať divadelným predstavením Anna Franková v Divadle Ludus. Nitrianske Nové divadlo predstaví príbeh židovského dievčaťa, ktoré sa s rodinou dva roky ukrýva pred deportáciou do koncentračného tábora a zážitky z celého obdobia si zapisuje do denníka. Zápisky končia pár dní predtým, než rodinu Frankovcov nájdu a odvlečú nacisti.

Na sobotu 11. novembra na 18:00 je pripravená inscenácia Zrezivělé dětství, ktorá je dramatickým prerozprávaním príbehov detí politických väzňov 50. a 60. rokov 20. storočia.  Predstavenie vychádza zo skutočných príbehov a spomienok pamätníkov, vzniklo v spolupráci so spolkom Dcery 50. let. Na predstavení sa zúčastnia aj deti vtedajších politických väzňov.

Po oboch predstaveniach bude nasledovať diskusia s historikom a umelcami.

Divadlá si môže verejnosť pozrieť v bratislavskom Divadle Ludus. Vstup je voľný až do zaplnenia kapacity sály.

V nedeľu 12. novembra bude o 14:00 slúžená svätá omša za obete totalitných režimov v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa (jezuiti).

Program Festivalu slobody, ktorý organizuje Ústav pamäti národa už po siedmy raz, potrvá v Bratislave až do 23. novembra. Pripravené sú aj ďalšie zaujímavé diskusie, výstavy, spomienka na pochod študentov zo 16. novembra 1989, v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom Deň zatvorených hraníc a v spolupráci s Rádiom Devín Festival slobody pod Pyramídou. Viac informácií nájdete na https://www.festivalslobody.sk/program.html.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna FrankováKatarína Koščová