Divadlo, cirkus a chliev. Pustila sa Dankova SNS do Kisku pre demisiu Lajčáka aj kozu v paláci

Pellegrini, Kiska, Lajčák, Danko, Paška
Zľava: Premiér SR Peter Pellegrini, prezident SR Andrej Kiska, minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, predseda NR SR Andrej Danko a podpredseda SNS Jaroslav Paška Foto: SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 6. decembra (WebNoviny,sk) – Na divadlo, cirkus až chliev sa podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) pred očami verejnosti mení najvyšší ceremoniálny úrad. Uvádza sa to v stanovisku prvého podpredsedu SNS Jaroslava Pašku, ktoré poskytla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andrej Danka Zuzana Škopcová.

SNS prekáža to, že prezident ešte neprijal demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, pričom tvrdia, že prezident nemá právo demisiu odmietnuť. Takisto mu prekáža, že Kiska sa zapojil do charitatívnej kampane z dielne organizácie Človek v ohrození.

Kampaň pod názvom „Skutočný darček“ propaguje, aby ľudia pomáhali tam, kde to treba, napríklad tým, že ľuďom v Afrike či Ázii darujú živú kozu. Túto iniciatívu propagujú kampaňou s kozou Božkou, ktorú priviedli aj do prezidentského paláca.

Ústava neumožňuje demisiu neprijať

Paška pripomína, že po rozhodnutí Národnej rady SR o odmietnutí pristúpenia SR k pripravenému textu Globálneho paktu OSN o migrácii doručil v piatok Lajčák svoju demisiu do rúk prezidenta.

„Aj keď predseda vlády prezidenta požiadal, aby prijatie demisie zvážil, prezident v skutočnosti takúto možnosť nemá. Ústava SR neumožňuje prezidentovi demisiu člena vlády neprijať. Vo všeobecnosti platí, že vždy, keď sa člen vlády sám rozhodne ukončiť pôsobenie vo funkcii, je v záujme štátu veľmi rýchlo a efektívne vyriešiť provizórium v riadení ministerstva. Slovenská národná strana dnes nadobúda dojem, že súčasné zákulisné licitovanie a politické tance okolo „stabilizácie“ vedenia rezortu zahraničných vecí sa už začínajú meniť na neprehľadné a nevkusné divadlo, pripomínajúce skôr trápny pokus o zákulisný komplot,“ píše sa v stanovisku.

„Veď, ak to pán minister Lajčák so svojou rezignáciou nemyslel vážne, prečo podával demisiu? Ak pán prezident naozaj hľadá optimálnu odpoveď na regulárne doručenú demisiu ministra, prečo sa hneď nepýta premiéra aj na mená potenciálnych, vhodných nástupcov? A ak pán predseda vlády vie, že Slovensko preberá predsedníctvo OBSE, prečo ponecháva prezidentovi čas až niekoľkých týždňov na to, aby držal rezort zahraničia v neistote o možnej akceptácii riadne podanej demisie rezignujúceho ministra?“ pýta sa podpredseda SNS Jaroslav Paška.

Nevhodné, neslušné a neprijateľné

Slovenská národná strana v tejto súvislosti považuje za potrebné ešte pripomenúť, že Globálny pakt OSN o migrácii je politickým dokumentom a okrem Národnej rady SR o ňom rokujú aj parlamenty v Berlíne, Ríme či ďalších hlavných mestách sveta.

„Preto je nevhodné, neslušné a v civilizovanej demokratickej spoločnosti aj neprijateľné, aby prezident či hocijaký minister túto originálnu kompetenciu poslancov slovenského parlamentu znevažoval prívlastkami „nepríjemné divadlo“ či „zápecnícka politika“.

„Nepríjemným divadlom, až cirkusom pre slušných ľudí je skôr to, keď vidia, ako pán prezident Kiska v oficiálnych reprezentačných, ceremoniálnych priestoroch hlavy štátu víta a prijíma kozu, obyčajnú kozu, takmer identickým spôsobom ako úspešných olympionikov, profesorov, cirkevných hodnostárov, vysokých štátnych funkcionárov, členov vlády či najvyšších predstaviteľov iných štátov…,“ dodáva sa v stanovisku.

Prezident prijal kozu Božku v rámci charitatívnej kampane „Skutočný darček“, ktorá pomáha ľuďom v Afrike či Ázii tam, kde to potrebujú – teda doma. „Živá a zdravá koza znamená pre chudobnú rodinu čerstvé mlieko a zdroj príjmov. Každý rok má kozľatá, takže z jednej darovanej kozy je za pár rokov stádo, ktoré uživí celú rodinu. Vďaka slovenským darcom kupujeme tieto zvieratá pre ľudí v Afrike a v Ázii,“ píše sa na webovej stránke projektu. Ľudia takisto môžu darovať kučeravú ovečku, mesiac doučovania či prvú knižku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaJaroslav PaškaMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana