Divé Maky pripravujú štipendijný program už 10 rokov

Divé maky, Pavol Kuruc, Rómovia
Pavol Kuruc Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Štipendijný program občianskeho združenia Divé maky oslavuje už desiate výročie. Za tento čas podporil viac ako 480 rómskych detí, aby mohli študovať a rozvíjať svoj talent. Celkovo 80 z nich podporili aj pri štúdiu v stredných školách a 11 aktuálne študuje na vysokých školách. Na tlačovej besede to povedala štatutárna zástupkyňa občianskeho združenia Divé Maky Barbora Kohútiková.

Pripravuje sa festival Bašavel v tržnici

Občianske združenie Divé maky v súvislosti s 10. výročím štipendijného programu zároveň organizuje festival rómskej hudby, tanca a zábavy s názvom Bašavel v tržnici. Ľudia budú môcť spoznať rómsku kultúru v bratislavskej Starej tržnici v nedeľu 16. augusta od 12:00 do 22:00.

V rámci programu vystúpi napríklad česká skupina Terne Čhave či Sendrejovci s kapelou Para, no nebude chýbať ani dvojhodinový galaprogram detí z Divých makov. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na tanečný workshop, handmade worskhop či školu rómskej kuchyne, kde sa budú môcť naučiť variť rómske jedlá.

Náklady štúdií detí pokrývajú darcovia

Štipendijný program je systém individuálnej starostlivosti a podpory detí, ktorým chýbajú sociálne a ekonomické podmienky na rozvoj ich vzdelania a talentu. Deťom prostredníctvom darcov pokrývajú materiálne a finančné náklady štúdií a aktivít, ktoré súvisia napríklad s hradením poplatku za internát, stravu či cestovanie.

Súčasťou starostlivosti je však aj asistenčná a motivačná pomoc pri prekonávaní problémov, a o každé dieťa sa stará jeden z tútorov. Dohliada na školskú dochádzku a na to, aby peniaze od darcu išli na rozvoj potenciálu dieťaťa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom