Djokovič na Roland Garros zničil Nadala, pokazil mu sviatok

Najkrajšie momenty z jedenásteho dňa Roland Garros

PARÍŽ 3. júna (WEBNOVINY) – Španielsky tenista Rafael Nadal pri svojom jedenástom štarte iba druhý raz v kariére prehral na parížskom antukovom grandslamovom Roland Garros.

Práve od stredy 29-ročný deväťnásobný a úradujúci miestny šampión nestačil v netrpezlivo očakávanom štvrťfinálovom dueli titanov na lídra svetového rebríčka ATP Novaka Djokoviča – za 146 minút padol 5:7, 3:6, 1:6.

Výbušnejší, sebavedomejší a komplexnejší výkon Djokoviča

Dvadsaťosemročný Belehradčan Djokovič umlčal priaznivcov svojho veľkého rivala „Rafu“ rýchlym únikom na šokujúcich 4:0, ale fanúšikovia Nadala sa dostali na pokraj extázy, keď ich obľúbenec vyrovnal na 4:4. Srb sa však včas pozviechal. Už na príjme v desiatom geme mal tri setbaly, zužitkoval až tretiu možnosť v dvanástej hre, dovedna teda šiestu.

V druhom dejstve sa Djokovič presadil na returne v ôsmej hre a potom síce v deviatom geme od stavu 40:15 váhal, premenil však štvrtý setbal. Keď hneď v úvode tretej časti dosiahol Srb ďalší brejk, naznačil definitívu. „Poistka“ na 3:0 v podstate už znamenala koniec Nadalovho panovania pri Seine. Bookmakermi favorizovaný Djokovič predviedol na Dvorci Philippa Chatriera výbušnejší, sebavedomejší a komplexnejší výkon. Zvíťazil zaslúžene. Súper mu premenil mečbal dvojchybou.

Rafu veľmi rešpektujem. V tejto sezóne zjavne nehrá na úrovni, ktorú sme od neho očakávali, ale zostáva šampiónom a je pre mňa vždy potechou hrať proti nemu. Mojou základnou taktikou bolo hrať agresívne a zachovať si koncentráciu na každučký fiftín. Proti Rafovi sa to však ľahšie plánuje, než realizuje na dvorci,“ skonštatoval Djokovič, ktorý na kurte poskytol interview vo francúzštine.

Obrazom: Najkrajšie momenty z jedenásteho dňa Roland Garros

V Paríži nestratil ani set

Zverenec Borisa Beckera a Mariána Vajdu Djokovič znížil v bilancii zo vzájomných duelov s Nadalom na 21:23, v rámci medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska upravil na 1:6. Potvrdil, že aprílový triumf dva razy 6:3 v semifinále na rovnakom povrchu v monackom Monte Carle nebol náhodný. S ľavorukým Malorčanom v minulosti okrem iného prehral vo finále RG 2012 a 2014.

Djokovič stále prechádza týmto podujatím bez straty setu. „Nole“ dosiahol svoj 27. zápasový úspech v rade a dokonca už 42. bez prerušenia na vrcholných fórach – veľkej štvorke, ATP World Tour Finals či ATP World Tour Masters 1000. Celkovo naposledy ťahal za kratší koniec 28. februára so Švajčiarom Rogerom Federerom vo finále v Dubaji v SAE.

Osemnásobný grandslamový šampión Djokovič môže nadviazať na svoj triumf z Melbourne. Double Australian Open – Roland Garros naposledy získal Američan Jim Courier už v sezóne 1992.

Nadal bol tento rok nasadený až ako šiesty. Hrdina 14 Majors teraz má neďaleko Buloňského lesíka zápasovú bilanciu 70:2, do stredy jedinú prehru utrpel v osemfinálovom 4. kole ročníka 2009 od Švéda Robina Söderlinga. Triumfoval v rokoch 2005 – 2008 a 2010 – 2014. Do francúzskej metropoly pricestoval prvý raz bez toho, aby mal na konte aspoň jeden titul z európskej antukovej časti predmetnej sezóny. Aktuálna prehra je okrúhla 150. v jeho kariére na hlavnom profesionálnom okruhu a zároveň 30. na antuke (popri 339 triumfoch).

V semifinále čaká na Srba Murray

Súperom srbského tenistu Novaka Djokoviča v semifinále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži bude Brit Andy Murray. Turnajová aj svetová trojka Murray si poradil so Španielom Davidom Ferrerom nasadeným ako siedmym 7:6 (4), 6:2, 5:7, 6:1. Zápas trval 196 minút, Murray premenil celkovo tretí mečbal a prvý za stavu 5:1.

Dvojnásobný grandslamový šampión Murray zostáva stále v hre o svoj prvý parížsky titul, v tomto roku vyhral na antuke už 15. zápas a stále nemá premožiteľa na najpomalšom povrchu. Dvadsaťosemročný rodák zo škótskeho Dunblane zdolal o päť rokov staršieho Ferrera v šestnástom vzájomnom súboji po desiaty raz, ale na antuke bol úspešný až na piaty pokus. Sériu bez prehry proti španielskym tenistom natiahol na osem zápasov.

Tušil som, že to nebude jednoduché proti Davidovi na antuke. Extrémne náročné pre mňa bolo, keď som prehral tretí set z mečbalu. V takej situácii nie je ľahké začínať prakticky odznova, ale zvládol som to. Proti Novakovi Djpkovičovi to bude veľmi, veľmi ťažké, ale chcel by som predviesť čo možno najlepší výkon. Súper je však mimoriadne kvalitný, o čom svedčí jeho trojsetové víťazstvo nad Nadalom,“ uviedol Murray v prvej pozápasovej reakcii na dvorci.

Murray tretíkrát v Paríži a celkovo šestnástykrát v kariére postúpil do semifinále na turnaji „veľkej štvorky“ a potvrdil tým pozíciu historicky najlepšieho Brita. Legendárny Fred Perry si vybojoval veľké semifinále „iba“ trinásťkrát. Zároveň žiadny britský tenista pred Murraym, muž či žena, nebol pri Seine trikrát medzi najlepšími štyrmi hráčmi. Zverenec francúzskej fedcupovej kapitánky Amélie Mauresmovej a Švéda Jonasa Björkmana Murray je víťazom prípravných podujatí v Mníchove a Madride. Hrdina US Open 2012 a Wimbledonu 2013 nemal do začiatku európskej antukovej časti tohto súťažného ročníka na konte ani jednu trofej z tehlovej múčky.

Vo vzájomnej bilancii semifinalistov vedie jasne Djokovič

Zverenec Francisca Foguesa Ferrer napriek solídnemu výkonu tento rok v Paríži nezopakoval svoje maximum spred dvoch rokov, keď sa trochu nečakane dostal až do finále. Vo štvrťfinále si pri Seine zahral po šiesty raz.

Dvadsaťosemroční rovesníci Djokovič a Murray majú 26-zápasovú históriu vzájomných zápasov s výraznou prevahou Srba 18:8. Na parížskej antuke v areáli Rolanda Garrosa sa dosiaľ nestretli ani raz, na najpomalšom povrchu vedie Djokovič 2:0.

Murray si v úvode zápasu vypracoval vedenie 3:1 a za stavu 5:4 podával na zisk prvého setu, ale súper „čistou hrou“ vyrovnal na 5:5. Neskôr za stavu 5:6 skvelým podaním odvrátil dva setbaly o päť rokov staršieho Španiela a išlo sa do tajbrejku. V ňom utiekol britský tenista súperovi na 6:1, ale z piatich ponúknutých setbalov využil až štvrtý – previedol víťazný bekhendový volej. V druhom sete za stavu 1:1 Murray predviedol obrat z 0:40 pri vlastnom podaní a rozbehol sa k veľmi dobrému výkonu. Húževnatého súpera vzápätí brejkol a potvrdil na 4:1. Za stavu 5:2 Murray brejkol Ferrera už po piaty raz a pri druhom setbale zahral nechytateľný forhend – 6:2.

Ferrer takmer dostal kanára

Keď v úvode tretieho setu Ferrer chybami ponúkol Murraymu vedenie 2:0 a ten vzápätí zvýšil na 3:0, zdalo sa, že koncovka sa rýchlo priblíži. Nebola to pravda. Stačila menšia strata koncentrácie u Murrayho a bojovník Ferrer vyrovnal na 3:3 a neskôr aj 4:4. Za stavu 5:4 si škótsky tenista pri servise Španiela vybojoval prvý mečbal, keď tlakom donútil súpera k chybe. Ferrer ho odvrátil odvážnym útokom zakončeným smečom pri sieti. Staršiemu z oboch štvrťfinalistov to dodalo chuť a po brejku na 6:5 sa „čistou hrou“ dopodával na zisk tretieho setu – 7:5.

Bez siedmich minút po troch hodinách sa išlo do štvrtého dejstva a Murray v ňom bol ako vymenený. Ferrera prakticky k ničomu nepustil. Až za stavu 0:5 a odvrátení druhého mečbalu španielsky hráč získal prvý bod. „Kanár“ sa nekonal, ale Murray už koncovku nepustil z rúk a „čistou hrou“ pri svojom servise potvrdil víťazstvo.

Dvojhra mužov – štvrťfinále:

Novak Djokovič (Srb.-1) – Rafael Nadal (Šp.-6) 7:5, 6:3, 6:1 za 146 minút

Andy Murray (V. Brit.-3) – David Ferrer (Šp.-7) 7:6 (4), 6:2, 5:7, 6:1 za 196 minút

Dvojice v semifinále dvojhry mužov – piatok 5. júna:

Novak Djokovič (Srb.-1) – Andy Murray (V. Brit.-3) – bilancia 18:8

Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-14) – Stan Wawrinka (Švaj.-8) – bilancia 3:3

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Djokoviča s Nadalom (21:23):

2006 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka štvrťfinále Nadal 6:4, 6:4 – skreč, Djokovič odstúpil pre problémy s chrbtom

2007 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Nadal 6:2, 7:5

2007 Miami (USA) tvrdý povrch štvrťfinále Djokovič 6:3, 6:4

2007 Rím (Tal.) antuka štvrťfinále Nadal 6:2, 6:3

2007 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka semifinále Nadal 7:5, 6:4, 6:2

2007 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon tráva semifinále Nadal 3:6, 6:1, 4:1 – skreč, Djokovič odstúpil pre zranenie ľavej nohy

2007 Montreal (Kan.) tvrdý povrch semifinále Djokovič 7:5, 6:3

2007 Šanghaj (Čína) – ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Nadal 6:4, 6:4

2008 Indian Wells (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:3, 6:2

2008 Hamburg (Nem.) antuka semifinále Nadal 7:5, 2:6, 6:2

2008 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka semifinále Nadal 6:4, 6:2, 7:6 (3)

2008 Londýn (V. Brit.) – Queen´s Club tráva finále Nadal 7:6 (6), 7:5

2008 Cincinnati (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:1, 7:5

2008 Peking (Čína) – OH tvrdý povrch semifinále Nadal 6:4, 1:6, 6:4

2009 Benidorm (Šp.) – Davisov pohár antuka osemfinále Nadal 6:4, 6:4, 6:1

2009 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Nadal 6:3, 2:6, 6:1

2009 Rím (Tal.) antuka finále Nadal 7:6 (2), 6:2

2009 Madrid (Šp.) antuka semifinále Nadal 3:6, 7:6 (5), 7:6 (9)

2009 Cincinnati (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:1, 6:4

2009 Paríž-Bercy (Fr.) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:2, 6:3

2009 Londýn (V. Brit.) – ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Djokovič 7:6 (5), 6:3

2010 New York (USA) – US Open tvrdý povrch finále Nadal 6:4, 5:7, 6:4, 6:2

2010 Londýn (V. Brit.) – ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Nadal 7:5, 6:2

2011 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 4:6, 6:3, 6:2

2011 Miami (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 4:6, 6:3, 7:6 (4)

2011 Madrid (Šp.) antuka finále Djokovič 7:5, 6:4

2011 Rím (Tal.) antuka finále Djokovič 6:4, 6:4

2011 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon tráva finále Djokovič 6:4, 6:1, 1:6, 6:3

2011 New York (USA) – US Open tvrdý povrch finále Djokovič 6:2, 6:4, 6:7 (3), 6:1

2012 Melbourne (Aus.) – Australian Open tvrdý povrch finále Djokovič 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5

2012 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Nadal 6:3, 6:1

2012 Rím (Tal.) antuka finále Nadal 7:5, 6:3

2012 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka finále Nadal 6:4, 6:3, 2:6, 7:5

2013 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Djokovič 6:2, 7:6 (1)

2013 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka semifinále Nadal 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3), 9:7

2013 Montreal (Kan.) tvrdý povrch semifinále Nadal 6:4, 3:6, 7:6 (2)

2013 New York (USA) – US Open tvrdý povrch finále Nadal 6:2, 3:6, 6:4, 6:1

2013 Peking (Čína) tvrdý povrch finále Djokovič 6:3, 6:4

2013 Londýn (V. Brit.) – ATP World Tour Finals tvrdý povrch finále Djokovič 6:3, 6:4

2014 Miami (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 6:3, 6:3

2014 Rím (Tal.) antuka finále Djokovič 4:6, 6:3, 6:3

2014 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka finále Nadal 3:6, 7:5, 6:2, 6:4

2015 Monte Carlo (Mon.) antuka semifinále Djokovič 6:3, 6:3

2015 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka štvrťfinále Djokovič 7:6, 6:3, 6:1

Viac k osobe Andy MurrayDavid FerrerJo-Wilfried TsongaNovak DjokovičRafael NadalStan Wawrinka