Djokovič neobháji titul v Šanghaji, Tsitsipas si víťazstvom zaistil Turnaj majstrov

Novak Djokovič, ATP Masters 1000, Šanghaj
Srbský tenista Novak Djokovič počas štvrťfinálového zápasu na turnaji ATP Masters 1000 v Šanghaji, v ktorom podľahol Grékovi Stefanovi Tsitsipasovi. Šanghaj, 11. október 2019. Foto: SITA/AP.

Dvadsaťjedenročný tenista Stefanos Tsitsipas má hneď dva dôvody na radosť. Nielenže sa vôbec ako prvý Grék kvalifikoval na prestížny Turnaj majstrov, ale na podujatí ATP Masters 1000 v čínskom Šanghaji si pripísal na konto skalp svetovej jednotky Novaka Djokoviča zo Srbska. Rodáka z Belehradu zdolal 3:6, 7:5, 6:3 a zabezpečil si miestenku medzi elitným kvartetom turnaja.

Djokovič sa v čínskom Šanghaji predstavil deviatykrát a po prvý raz chýba medzi elitným kvartetom turnaja. Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu zároveň neobháji minuloročný triumf, a tak v rebríčku ATP príde o 820 bodov. Jeho náskok pred druhým Španielom Rafaelom Nadalom sa stenčí na 320 bodov. Naopak, Tsitsipas si bodovo polepší a o účasť vo finále zabojuje so svetovou štvorkou, Rusom Daniilom Medvedevom.

Šanghaj – dvojhra – štvrťfinále

• piatok

Stefanos Tsitsipas (Gréc.-6) – Novak Djokovič (Srb.-1) 3:6, 7:5, 6:3

Novak Djokovič bol v ostatných dňoch veľmi spokojný so svojimi výkonmi. V zápase s Američanom Johnom Isnerom si pochvaľoval svoj servis, na ktorom bol dlho neomylný aj proti Tsitsipasovi.

Prvý set vyhral hladko 6:3, ale v závere druhého dejstva nezvládol gem za nepriaznivého stavu 5:6. Vôbec prvýkrát na turnaji prišiel o podanie, a tak o postupujúcom musel rozhodnúť tretí set.

V ňom už Grék dominoval, Djokoviča nepustil k brejkbalu a pri vlastnom podaní zužitkoval tretí mečbal nekopromisným smečom nad hlavou.