Dlh Fínska prekročí v budúcom roku 60 % HDP

Fínska vlajka
fínska vlajka Foto: SITA/AP

HELSINKI 16. septembra (WEBNOVINY) – Fínsko v budúcom roku prvýkrát prekročí jedno z maastrichtských kritérií, ktoré hovorí, že verejný dlh nesmie byť vyšší ako 60 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Dlh tejto škandinávskej krajiny dosiahne v budúcom roku 60,7 % a v roku 2015 sa vyšplhá na 62 % HDP. V pondelok o tom informovala vláda krajiny.

„Fínska vláda je jedinou v Európskej únii, ktorá nikdy neporušila žiadne z maastrichtských kritérií týkajúcich sa rozpočtu,“ uviedla ratingová agentúra Moody’s ešte v máji.

Vláda však prognózuje, že jej ekonomika klesne v tomto roku o 0,5 %, čo by predstavovalo druhý celoročný pokles za sebou.

Verejné financie budú v nasledujúcich rokoch aj naďalej v červených číslach, keďže štrukturálne problémy v niektorých kľúčových sektoroch Fínska, ako napríklad výroba papiera, sú sprevádzané „náročnými ekonomickými podmienkami,“ uvádza vláda.

Helsinki ďalej prognózujú, že eurozóna, najväčší obchodný partner krajiny, sa dostane z recesie tento rok, vďaka čomu posilní fínsky HDP v budúcom roku o 1,2 %.

Mnohé spoločnosti počas poklesu obmedzovali výrobné kapacity a investície, čo brzdilo rastový potenciál.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom