Dlh od kraja je Clementia pripravená vymáhať súdom

Štepánka M.
Štepánka M. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) – Nezisková organizácia Clementia nevylučuje, že si dlžnú čiastku približne 140-tisíc eur bude od Bratislavského samosprávneho kraja vymáhať aj súdnou cestou. Pre agentúru SITA to potvrdila zamestnankyňa Clementie Štepánka Mádlová. „O zaplatenie dlžnej zmluvnej čiastky vo výške približne 140-tisíc eur bojujeme od decembra 2009. Po výmene predsedu kraja sa uskutočnilo stretnutie v predmetnej veci a dojednalo sa, že kraj preverí vecnú stránku nároku našej organizácie právnym oddelením a do 30 dní podá vyjadrenie, ktoré doteraz neprišlo. Samozrejme, že využijeme všetky právne formy na vymáhanie dlžnej čiastky,“ uviedla Mádlová. Podľa hovorkyne kraja Ivety Tyšlerovej nemá nezisková organizácia Clementia s krajom na tento rok uzatvorenú zmluvu o zabezpečovaní poskytovania sociálnej služby, keďže nepodala žiadosť. Navyše je vedená v Sociálnej poisťovni ako neplatič sociálnych odvodov za zamestnancov. „Kým kraj nemal vedomosť o neplatení odvodov, vyplatil Clementii v roku 2009 presne 224 633,19 eur. Clementia teda neplnila svoje záväzky ani v čase, keď dostávala od BSK vyplatené plné sumy,“ uviedla Tyšlerová.

Nezisková organizácia Clementia poskytovala v roku 2009 pobytové sociálne služby v Bratislavskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. Žilinský samosprávny kraj zaslal Clementii v decembri 2009 príspevok „v jednej sume zníženej o tretinu, Trenčiansky samosprávny kraj neposlal žiadne finančné prostriedky, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo ako dlh na odvodových povinnostiach. Hoci Bratislavský samosprávny kraj v I. polroku 2009 zaplatil dojednaný príspevok v plnenej výške, odvodové povinnosti platí Clementia za svojich zamestnancov vo všetkých zariadeniach spolu,“ povedala Mádlová.

Podľa Mádlovej odbor sociálnych služieb kraja vykonal pred krátkym časom v zariadení kontrolu zmlúv. „Súčasťou zmluvy je aj kontakt na najbližšiu rodinu, preto sme sa ani nedivili, keď obvolávali rodiny našich klientov a oznamovali im, že prevádzky zariadení sa rušia. Naši klienti sa neplánujú presťahovať do iných zariadení, ale iné organizácie počítajú s našimi klientmi a aj s pracovníkmi,“ uviedla Mádlová.

Podľa Tyšlerovej nezisková organizácia Clementia vznikla po zániku neziskovej organizácie Privilégium a prevzala jej klientov. Riaditeľka Clementie Oľga Fürstová však tvrdí, že spájanie Clementie a Privilégia je nepravdivé. „V skutočnosti ide o dve nezávislé organizácie, pričom CPSS Privilégium nebolo zrušené, ale zaoberá sa inou činnosťou,“ uviedla Fürstová. Voči bývalej riaditeľke Privilégia Štěpánke M. je vedené trestné konanie vo veci subvenčného podvodu, za ktorý jej hrozí trest odňatia slobody od päť do 12 rokov. Štěpánka M. je matkou riaditeľky Fürstovej a je v Clementii zamestnaná.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štepánka Mádlová