DLUHOLUCKÝ: Očkovanie je nevyhnutnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Injekcia
Foto: www.sxc.hu

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Očkovaním detí nechránime iba najmenších, ale celú populáciu, predovšetkým starších ľudí, keďže sa tak zastaví prenos ochorení. Podľa dekana fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity Svetozára Dluholuckého sa kvalita života bez očkovania udržať nedá.

V poslednej dobe rezonuje v spoločnosti otázka očkovať – neočkovať, plusy a mínusy očkovania. Je vôbec nejaký argument, prečo neočkovať?

Odpoviem veľmi jednoducho – nie je. Vakcína nie je liek. Liek lieči, vakcína sa dáva zdravým ľuďom, aby nedošlo k chorobe. Tým pádom musí byť výrobne tak vymakaná, že prakticky akákoľvek závažná komplikácia ju hendikepuje do tej miery, že je vyradená. Preto vakcíny vyrábajú pre celý svet niekoľkí renomovaní výrobcovia, a tie vakcíny sú odskúšavané na desiatkach miliónoch očkovaní. Potom sa to vyhodnocuje. Čo hovoríme my, odborníci, to nie sú naše skúsenosti, to sú zozbierané dáta z celého sveta. Ako príklad poviem, že očkovacia látka proti detskej obrne, ktorá bola v kvapkách, mala riziko. Ukázalo sa, že u oslabených jedincov vo frekvencii jeden prípad na jeden a pol milióna očkovaní môže mať obrnu. Preto bola táto vakcína vyradená z očkovania a je nahradená úplne bezpečnou pichacou. Čo chcem povedať? Komplikácia vo výskyte jedna komplikácia na 1,5 milióna očkovaní je dôvodom na vyradenie vakcíny. Dá sa povedať, že vakcíny a lietadlá sú najbezpečnejší spôsob dopravy a ochrany.

Aký je najväčší efekt vakcinácie?

Neochoriete.

Dekan fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity Svetozár Dluholucký

Spomínate, že očkovaním najmenších sa nechránia len deti, ale aj starší ľudia, zastaví sa totiž prenos ochorenia.

Ockovanie
Foto: SITA/AP

Padalo tu opakovane anglické slovo herd. Herd je v preklade stádo. To znamená ochrana stáda. Ak zaočkujete v istej frekvencii dané stádo, danú populáciu, dané deti, ktoré sú nosičmi napríklad pneumokoka, tak tým, že sú chránení oni, sú chránení medzi nimi aj tí jedinci, ktorí nemôžu byť očkovaní. Ináč povedané, deti sú najčastejšími nosičmi istých mikróbov, a starí rodičia ich budú opatrovať, bozkajú ich, a starí rodičia zomrú na zápal pľúc, ktorý im preniesol ich vnúčik. Roky sme si túto súvislosť nevšímali. Až v Amerike, keď to prezentoval profesor Keith Klugman, keď sa v USA zaočkovali pneumokokovou vakcínou prakticky všetci kojenci, klesla úmrtnosť starých ľudí nad 65 rokov o 90 percent. A neboli zaočkovaní. Prestal tu fungovať reťazec prenosu, to znamená, okrem individuálnej vašej ochrany chránim populáciu. Keby som to prirovnal k bezpečnostnému pásu v aute, ten chráni len vás. Ale očkovanie chráni všetkých okolo.

Dlhé roky sme patrili k svetovej špičke v oblasti vakcinácie, čo by hrozilo, ak by sa očkovať prestalo?

Nemusí sa ani úplne prestať. Proti čiernemu kašľu, osýpkam a záškrtu, ak chcete mať istotu, musí byť zaočkovaná kohorta viac ako 97 percent. Ak idete pod 97 percent, začnú prepukávať miestne epidémie čierneho kašľa, osýpok a podobne. Ako prezentoval prof. Klugman, v USA je celková zaočkovanosť 80 percent, to znamená, tam panujú epidémie týchto ochorení. Vo Francúzsku a v Nemecku, všade, kde je očkovanie dobrovoľné, je zaočkovanosť pod 90 percent, sú tam epidémie aj s úmrtiami. My sa ako celok držíme nad 97 percentami, je to robota hlavne pediatrov a epidemiológov. Ale minulý rok už 6,4 percenta pediatrických obvodov malo zaočkovanosť nižšiu ako 90 percent. Tá ochranná sieť, o ktorej hovoríme, začína mať diery. To sa nazýva očkovacie, respektíve vakcinačné diery. Ak povedzme v oblasti Sp. Novej Vsi alebo Letanoviec, nech to nikto neberie osobne, bude účinný bojovník proti očkovaniu a obec alebo sídlisko sa nebude očkovať, je skoro s istotou do budúcna jasné, že ak tam príde jeden, ktorý donesie ako Vasco da Gama do Južnej Ameriky osýpky, tak tam exploduje epidémia so všetkými dôsledkami, ktoré má.

Dekan fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity Svetozár Dluholucký

Čo by ste odkázali všetkým rodičom, ktorí majú výhrady voči očkovaniu?

Ich výhrady sú vyložene navodené a nevychádzajú z nijakých dát. Údaje, že niekto ochorel po očkovaní, môžem mu spraviť štatistiku, koľko detí po očkovaní spadlo zo schodov. Lebo deti v druhom roku života padajú zo schodov, padajú z hrušky, a takisto po očkovaní môže dieťa dostať cukrovku, dokonca môže zomrieť po očkovaní. Ale ide o to, na čo zomrelo, na to očkovanie nie. Teda dávať súvislosť, ako po očkovaní niečo vzniklo, to je časová zhoda, to sú všetky komplikácie, ktoré sa očkovaniu prisudzujú. Nie je to príčinná zhoda. Ubezpečujeme, že prakticky všetky prípady sú hlásené do dvoch mesiacov po očkovaní, aj neskôr a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, robím im experta, veľmi dôkladne analyzuje tzv. príčinnú súvislosť a môžem povedať, že sme nič takého nedokázali a ani štúdie vo svete to nedokázali. Nevidím dôvod, prečo by som ako pediater hovoril, že niečo je bezpečné, ak to bezpečné nie je.

Vakcína
Turecko plánuje začať očkovať svojich obyvateľov ešte pred Vianocami. Foto: ilustračné, SITA/AP

V porovnaní s koncovým rizikom teda rôzne reakcie na očkovanie predstavujú minimálne negatívum?

Aj očakávané reakcie po očkovaní sa nazývajú nežiaduce. Bohužiaľ, 10 až 20 percent detí a jedincov, ak ich zaočkuje, ich imunitný systém reaguje začervenaním v mieste vpichu, zatvrdlinkou, zvýšenou teplotou atď. To sú očakávané reakcie, je to individuálna reakcia, imunitná odpoveď, organizmus si vytvára na vakcínu ochranný efekt a ak získam celoživotnú ochranu voči osýpkam, a môžem ísť kdekoľvek po svete a nekúpim to, je to veľmi malá cena za to, že som mal dva dni červené plece alebo teplotu 38,5.

Dá sa dnes žiť bez očkovania, máme iný lepší koncept?

Ak by sme mali žiť bez očkovania s tou istotou, ktorú nám očkovanie dáva, tak by sme sa museli nasťahovať na Štefánikovu chatu pod Ďumbier, nepohnúť sa z nej a nikoho do bej nepustiť. Pretože ak tam príde nejaký turista, ktorý bude mať hepatitídu typu B, nedajbože záškrt alebo niečo podobné, tak to mám. Potom, samozrejmá vec, absolútny zákaz sexu, lebo tam prichádza AIDS, ten ešte nevieme očkovať, ale hepatitída typu B jednoznačne a potom, neviem, ako si treba umývať ruky všade vo svete, aby som nedostal hepatitídu typu A, a tak ďalej, a tak ďalej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia