Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Moj boj @krzysztof bielinski.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Môj boj. Foto: Krysztof Bielinski
28. 09. 2018 12:03 DivadloNitraDivadlo z lokality Nitra od Webnoviny.skSITA Diskusia

Dnes sa začína Divadelná Nitra 2018, oslovuje celé spektrum divákov a návštevníkov

NITRA 28. septembra 2018 (WBN/PR) – Monumentálna inscenácia Môj boj súboru TR Warszawa otvára dnes, v piatok 28. septembra večer, Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018. Knižnú ságu Karla Ove Knausgårda s rozsahom takmer 3 600 strán adaptoval v spolupráci s jedným z najvýznamnejších poľských divadelných súborov Michał Borczuch. Podľa jedného z kurátorov festivalového programu Jána Šimka nepripravil vyhľadávaný režisér klasickú dramatizáciu, ale inscenáciu, v ktorej kladie otázky, aké už román položiť nemohol.

„Začali sme workshopmi s vybranými čitateľmi knihy. Konali sa približne pol roka pred prvými skúškami. Zúčastnili sa ich aj herci. Rozprávali sme sa o tom, čo pre nás táto kniha znamená, ale aj o našej minulosti, o súkromnom živote. Potom sa objavil hlavný náčrt scenára, ale ďalej sme čítali rôzne úryvky alebo si herci vyberali nové úryvky – tak sme menili scenár až do poslednej chvíle,“ popisuje Borczuch, ako inscenácia vznikala.

Otvorenie festivalu si nenechajú ujsť viacerí významní hostia, spoluorganizátori, partneri, predstavitelia kultúrneho i politického života Slovenska, ako aj členovia diplomatického zboru.

Do Nitry už dorazili viacerí z protagonistov programu Divadelnej Nitry – okrem poľského súboru účinkujúci z  Nemecka, Portugalska i Veľkej Británie. Dve svoje diela – divadelnú prednášku Piesok v očiach a fascinujúcu inštaláciu, koncert nástrojov komunikácie bez jediného herca 33 otáčok za minútu a pár sekúnd – uvedie v sobotu a v pondelok libanonský angažovaný umelec Rabih Mroué. Divokú energiu a napätie nočnej ulice ponúkne v nedeľu vo svojej inscenácii Noc portugalské zoskupenie Circolando, mladá libanonská umelkyňa Tania El Khoury žijúca o Veľkej Británii zas ponúkne jedinečný zážitok – takmer galerijnú inštaláciu Tak ďaleko, ako ma povedú končeky prstov, v ktorej 64-krát, vždy pre jediného diváka, vyrozpráva príbeh z utečeneckej krízy.

„Nové mená, nové témy, nové tendencie. Divadlo s presahom do iných umení a spoločenských oblastí. Prekvapujúce a často znepokojujúce. Odrážajúce dobu i životný pocit súčasníka. Divadlo, ktoré pozýva diváka opustiť svoje mentálne pohodlie a dať sa na cestu objavovania seba samého,“ rámcuje tohtoročný program riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Festival sa aj tento rok prelína s dlhodobými projektmi Asociácie Divadelná Nitra. Takým je aj V4 Theatre Critics Residency, v rámci ktorého svoje zručnosti umeleckej reflexie rozvíjajú mladí divadelní kritici a teoretici. Dnes pricestujú do Nitry účastníci z Bieloruska, Bulharska, Českej republiky, Gruzínska, Maďarska, Moldavska, Poľska, Rumunska, Slovenska, Ukrajiny a lektori z Francúzska a Nemecka. Počas festivalu opäť dostanú aj priestor diskutovať s tvorcami inscenácií, ktoré festival ponúkne.

Piesok v ociach.jpg
Foto: Nitrafest

V projekte Ako na divadlo, ktorého časť Pobyt na medzinárodnom festivale tiež štartuje dnes a ktorý je zameraný na neformálne vzdelávanie o divadle, sa zas lektori Asociácie Divadelná Nitra venujú študentom vysokých a stredných škôl.

Festival je však otvorený celému spektru divákov a návštevníkov. Krajské osvetové stredisko už od rána ponúka tvorivé dielne a divadelné predstavenia pre deti a s deťmi pod názvom REkvizita, REkonštrukcia, REalita. V Krajskej knižnici Karola Kmeťka sa zase návštevníci stretnú so „živými knihami“ v zaujímavom formáte Živá knižnica, tentoraz na tému REštart v spolupráci s Amnesty International. Na Kupeckej ulici sa v týchto chvíľach pripravuje akcia s názvom Kníhkupecká – nepretržitá poézia a próza na ulici, ktorú organizuje Antikvariát s Libressom Pod Vŕškom a Literárno-dramatický odbor ZUŠ J. Rosinského. O kúsok ďalej stojí objekt empathy BLACK BOX, kde budú môcť návštevníci festivalu v sobotu a v nedeľu zažiť jedno ráno nevidiaceho. Tu sa budú odohrávať aj iné aktivity projektu pre hendikepované deti Darujem ti tulipán.

Na Svätoplukovom námestí v Nitre už stojí aj tohtoročná novinka – Festivalový stan Divadelnej Nitry. Oddnes do stredy 3. októbra v ňom festival ponúkne viaceré z diskusií na aktuálne témy z projektu RE Agora Nitra či premietania najnovších dokumentárnych filmov českej i slovenskej proveniencie aj filmové pásmo, ktoré pripomenie slávnu éru československého hraného filmu 60. rokov. Stan slúži aj ako meeting point – okrem programu ponúka aj občerstvenie a v chladnejších chvíľach útulné miesto na stretnutia. 

Pre najmenších je na Svätoplukovom námestí v sobotu a v nedeľu pripravená Zóna radosti, kde sa budú konať mnohé divadelné predstavenia a hry– vrátane interaktívnej inštalácie z Čiech Bábkovisko, Rozprávkového automatu z Haligandy Košice alebo Cisárových nových šiat z Nového divadla v Nitre.

Program Divadelnej Nitry aj tento rok doplní populárna sobotná Nitrianska Biela noc. Jej súčasťou bude Balónový sprievod rodičov a detí aj koncerty hudobného zoskupenia Folk&Bass Orchestra a multižánrovej kapely LA3NO CUBANO. Tradične sa predstavia aj mnohé školské a amatérske divadelné súbory zo Slovenska, Čiech i Veľkej Británie v sekcii Mladé divadlo.

Predstavením pre všetky generácie a deti od 8 rokov Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018 vyvrcholí v stredu 3. októbra večer. Kultový český súbor Cirk La Putyka, ktorého netradičné vystúpenie Black Black Woods minulý rok strhlo obecenstvo, tentoraz uvedie svoju novú inscenáciu – nový cirkus Batacchio. S vyhľadávanými českými tvorcami ju pripravil fínsky režisér Maksim Komaro.

Vstupenky na predstavenia festivalu si môžu návštevníci kúpiť oddnes až do stredy  priamo v priestore Registrácie účastníkov a hostí festivalu, vo foyer Divadla Andreja Bagara. Tam dostanú aj propagačné materiály festivalu a  za výhodnú cenu môžu získať festivalové tričká či tašky. Pokračuje aj predaj vstupeniek online na www.predpredaj.sk.

Všetci ste srdečne vítaní na sviatku umenia pod Zoborom!

Všetky aktuálne informácie nájdete na: www.nitrafest.skwww.facebook.com/divadelna.nitra

Záštitu nad Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra prevzal
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska,
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica
A primátor Mesta Nitra Jozef Dvonč.

Hlavný organizátor:
Asociácia Divadelná Nitra

Hlavní spoluorganizátori:
Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra, Divadelný ústav Bratislava

Spoluorganizátori:
Amnesty International, EDUMA, Institut dokumentárního filmu, Praha, Kinoklub Tatra Nitra,
Krajská knižnica Karola Kmeťka, Krajské osvetové stredisko, Living Memory, Mareena,
Materské centrum Klokanček, Motolino, Nitrianska galéria, OZ Pokoj a dobro, Ponitrianske múzeum,
Post Bellum SK, Súkromné konzervatórium v Nitre, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
–  Krajské stredisko Nitra, ZŠ kniežaťa Pribinu Nitra, ZŠI pre slabozrakých a nevidiacich Bratislava,
ZUŠ J. Rosinského v Nitre

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018 – RE z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu.

Odporúčané články

Divadelná Nitra hľadá aktívnych divákov, ktorých zapojí do výberu programu Divadelná Nitra zapojí do výberu programu festivalu divákov, budú môcť odporučiť niekoľko diel

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.