Dnes v noci rozdajú Critics' Choice Movie Awards

Emily Blunt
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – V kalifornskom Hollywood Palladium dnes v noci rozdajú Critics‘ Choice Movie Awards asociácie filmových kritikov Broadcast Film Critics Association (BFCA). Nomináciám v 15. ročníku udeľovania ocenení vládnu filmy Nehanební bastardi a Nine. V zozname kandidátov sa obe snímky objavili desaťkrát. Spolu s ďalšími ôsmimi filmami: Avatar, An Education, The Hurt Locker, Invictus, Precious: Based on the Novel ‚Push‘ by Sapphire, A Serious Man, Hore a Lietam v tom, sa uchádzajú o titul Najlepší film. V počte nominácií za nimi nasleduje sci-fi Avatar Jamesa Camerona s deviatimi.

Za mužské herecké výkony v hlavných úlohách sú nominovaní: Jeff Bridges (Crazy Heart), George Clooney (Lietam v tom), Colin Firth (A Single Man), Morgan Freeman (Invictus), Viggo Mortensen (Cesta) a Jeremy Renner (The Hurt Locker).

Šesticu herečiek nominovaných za hlavné úlohy tvoria: Emily Blunt (Kráľovná Viktória), Sandra Bullock (The Blind Side), Carey Mulligan (An Education), Saoirse Ronan (Pevné puto), Gabourey Sidibe (Precious: Based on the Novel ‚Push‘ by Sapphire) a Meryl Streep (Julie & Julia). Nomináciu za réžiu si vyslúžili Kathryn Bigelow (The Hurt Locker), James Cameron (Avatar), Lee Daniels (Precious: Based on the Novel ‚Push‘ by Sapphire), Clint Eastwood (Invictus), Jason Reitman (Lietam v tom) a Quentin Tarantino (Nehanební bastardi).

Asociácia v aktuálnom ročníku zmenila názov ocenení z Critics‘ Choice Awards na Critics‘ Choice Movie Awards a pridala sedem nových kategórií – Najlepšia kamera, Najlepšia výprava, Najlepší strih, Najlepšie kostýmy, Najlepšie vizuálne efekty, Najlepšie masky a Najlepší zvuk. Okrem toho sa rozhodli scenáristickú kategóriu rozdeliť na dve – pre pôvodné a adaptované scenáre.

Americký herec Kevin Bacon si na ceremoniáli prevezme ocenenie za charitatívnu prácu. Cenu Joela Siegela mu vyniesla internetová stránka SixDegrees.org, kde môžu ľudia online prispievať na rôzne charitatívne účely. Bacon založil web 18. januára 2007 a na pomoc iným zarobil už takmer tri milióny amerických dolárov (viac ako dva milióny eur).

Slávnostný ceremoniál bude moderovať herečka Kristin Chenoweth. Ceny víťazom odovzdajú napríklad Will Arnett, Jason Bateman, Kristen Bell, Emily Blunt, Bradley Cooper, Rob Corddry, Abbie Cornish, Josh Duhamel, Zac Efron, Vera Farmiga, Heather Graham, Ed Helms, Samuel L. Jackson, Ken Jeong, Adam Lambert, Tobey Maguire, Tracy Morgan, Craig Robinson, Zoe Saldana, Susan Sarandon a Sarah Silverman. Ako uvádza internetová stránka www.altfg.com, John Krasinski a Amy Poehler vzdajú poctu zosnulému režisérovi, scenáristovi a producentovi Johnovi Hughesovi.

BFCA, ktorá vznikla v roku 1995, združuje 199 severoamerických filmových kritikov, ktorí zastupujú televízie, rádiá a internetové stránky. Je tak najväčšou organizáciou kritikov v USA a Kanade. Zároveň patrí k najpresnejším ukazovateľom Oscarov.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam LambertAmy PoehlerBradley CooperClint EastwoodColin FirthEmily BluntGeorge ClooneyJames CameronJeff BridgesJeremy RennerJosh DuhamelKathryn BigelowKristen BellKristin ChenowethMeryl StreepMorgan FreemanQuentin TarantinoSamuel L. JacksonSandra BullockSusan SarandonZac EfronZoe Saldana