Dnešný plebiscit v Bratislave patrí najmä mladým

Referendum
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Dnešné referendum oslovilo najmä mladých a v dvoch bratislavských okrskoch tvoria práve nižšie vekové kategórie väčšinu hlasujúcich. V okrsku na Odborárskej ulici je až polovica voličov, ktorí doteraz prišli, mladých ľudí. Chodia však aj rodiny a starší. Aj na ulici Za kasárňou, ktorú sme tiež navštívili, chodia skôr mladší, objavujú sa však aj viacčlenné rodiny.

Ako povedala pre agentúru SITA predsedníčka komisie na Odborárskej Mária Repáňová, účasť dosahuje v súčasnosti maximálne 30 percent. Počas posledných parlamentných volieb bola celková účasť v dvoch komisiách 27 a 30 percent. Členovia komisie si teda myslia, že účasť v referende je dokonca vyššia ako počas volieb. Prišli aj ľudia, ktorí sa k urnám počas parlamentných volieb nedostavili. Predseda komisie na Základnej škole na ulici Za kasárňou Michal Kadrliak zase tvrdí, že dnes prišlo zatiaľ asi 23 percent voličov, v porovnaní s parlamentným voľbami je účasť nižšia. „Určite navečer viacerí prídu,“ povedal Kadrliak.

Voliči nerozumejú najmä šiestej otázke. Tá sa týka vyňatia verejných činiteľov z práva na odpoveď. Ako povedal Kadrliak, v tomto okrsku sa ľudia pýtajú hlavne na to, či nepotrebujú k hlasovaniu obálku a či stačí zaškrtnúť iba jednu odpoveď.

Atmosféra v oboch komisiách je mimoriadne pokojná, žiadne problémy počas celého referendového dňa ani v jednej nezaznamenali. Rovnako pokojná atmosféra bola aj v ďalších komisiách, ktoré sme navštívili dopoludnia.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom