Do 30. septembra 2009 zistili HIV u 309 Slovákov

AIDS

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Od zavedenia monitorovania vírusu HIV a ochorenia aids na Slovensku v roku 1985 do konca septembra 2009 diagnostikovali vírus HIV 309 občanom Slovenskej republiky. „U 55 z nich sa vyvinuli klinické príznaky aidsu a 35 ľudí na aids zomrelo. Vírusom HIV sa nakazilo 258 mužov a 51 žien. Najvyššiu kumulatívnu incidenciu sme zaznamenali v Bratislavskom kraji, ktorá dosiahla viac ako štvornásobok celoštátneho priemeru,“ informoval na dnešnej tlačovej besede vedúci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Ján Mikas. Dodal, že viac ako 61 percent pacientov sa nakazilo homosexuálnym stykom. „K celkovému počtu 309 musíme ešte pripočítať číslo 110, čo sú cudzinci s vírusom HIV na Slovensku,“ uviedol.

V utorok 1. decembra si svet pripomenie Medzinárodný deň boja proti AIDS (World AIDS Day). Symbolom solidarity s ľuďmi infikovanými vírusom HIV a trpiacimi aidsom je červená stužka. V tento deň sa už od roku 1988 aktivisti na celom svete snažia rôznymi podujatiami zvýšiť povedomie o nebezpečenstve prenosu nevyliečiteľnej choroby a možnostiach prevencie. Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave pripravilo pri tejto príležitosti Deň otvorených dverí. Návštevníkom bude 2. decembra medzi 9:30 a 11:00 k dispozícii anonymné a bezplatné testovanie spojené s poradenstvom.

Podľa organizácie UNAIDS (United Nations Joint Programme on HIV/AIDS) žilo koncom roka 2008 vo svete asi 33,4 milióna ľudí s HIV, z čoho bolo 2,1 milióna detí mladších ako 15 rokov.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas