Do Bratislavy previezli ostatky neznámeho vojaka, v centre hlavného mesta vznikne pietne miesto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Inštalácia Pamätníka neznámeho vojaka
Účastníci si prehliadajú dielo počas inštalácie nadrozmerného umeleckého diela k protokolárnemu miestu SR, Hrobu neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave. Bratislava, 6. november 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ostatky neznámeho vojaka, ktoré našli v roku 1997, previezli v nedeľu do Bratislavy z Vojenského historického múzea vo Svidníku.

Ministerstvo obrany SR (MO SR) v spolupráci s bratislavskou mestskou častou Bratislava – Staré mesto pripravuje vo štvrtok 10. novembra na Rázusovom nábreží slávnostné odhalenie Hrobu neznámeho vojaka.

Miesto uctenia si pamiatky

V centre hlavného mesta tak vznikne významné protokolárne a taktiež pietne miesto pre všetkých pozostalých, ktorí sa už nikdy nedozvedeli, kde leží hrob ich syna, brata, manžela, otca či starého otca, informovala v tlačovej správe hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Hroby neznámych vojakov patria k verejne dostupným symbolom štátnosti, ktorý budeme mať po dlhých rokoch aj na Slovensku. Zároveň ide o dôležité miesto uctenia si pamiatky ľudí, ktorí položili život v boji za vlasť,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Symbol vlastenectva a hrdinstva

Pod pomníkom budú uložené ostatky príslušníka 1. čs. armádneho zboru, ktorý bojoval na Duklianskom bojisku v Karpatsko-duklianskej operácii.

„Hrob neznámeho vojaka patrí vo všetkých vyspelých demokratických štátoch k ústredným pietnym miestam, pri ktorých sa organizujú štátne pietne akty a ceremónie. Je trvalým symbolom vlastenectva a nespochybniteľného hrdinstva občanov štátu, ktorí naplnili slová vojenskej prísahy,“ dodal riaditeľ Vojenského historického ústavu plk. Miloslav Čaplovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav NaďMiloslav Čaplovič
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR