Do divočiny! Nová sezóna – nová výstava v Schaubmarovom mlyne v Pezinku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Screenshot_50.jpg
Oto Hudec: Concert for Adishi Glacier. 2018. Majetok autora a Gandy Gallery. Foto: SNG

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Poďte s nami stráviť začiatok leta v galérii výtvarného umenia v Schaubmarovom mlyne! V nedeľu 12. mája otvoríme sezónu novou výstavou Do divočiny, ktorú budú sprevádzať komentované prehliadky mlyna, workshopy pre rodiny a na svoje si prídu aj fanúšikovia hudby vďaka koncertom zvučných mien alternatívnej slovenskej hudobnej scény, kapelám Noisecut a Longital. To všetko s dobrým jedlom, pitím a atmosférou na čerstvom vzduchu.

Tohtoročný letný program otvorí ako obvykle nová výstava, opäť nadväzujúca na špecifickosť Schaubmarovho mlyna – so zámerom prinášať do mlyna nielen moderné a súčasné umenie a dizajn, ale aj témy, ktoré majú k tomuto miestu vzťah. Po výstavách, ktoré reagovali buď na tradíciu insitného umenia, alebo tradíciu keramickej tvorby v regióne, nás tentokrát zaujíma téma prírody, divočiny, do ktorých sa človek s rôznymi úmyslami navracia. „Výstava Do divočiny sa zameria na moment vstupovania (civilizovaného) človeka – jednotlivca – do (divokej) prírody, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov – najmä však preto, aby hľadal a nachádzal stratené vedomie jednoty. Ukáže to, ako ju „používame“, staráme sa o ňu, ničíme ju, ochraňujeme, bojujeme s ňou,“ vysvetľuje kurátorka výstavy Alexandra Tamásová (SNG).

@03_sm_dominikajackuliakova.jpg
Foto: Dominika Jackuliaková

Výstava nakoniec nebude hovoriť ani tak o prírode, ako skôr o ľuďoch a rôznych postojoch, ktoré k nej zachovávajú, prostredníctvom diel najmä slovenských súčasných umelkýň a umelcov (Erika Miklóšová, Oto Hudec, Filip Jurkovič, Rastislav Sedlačík, Michal Machciník, Rastislav Podoba, Michal Kern a ďalší). Predstaví diela zo zbierky SNG, z ktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu.

Otvorenie výstavy bude už tradične sprevádzať program pre rodiny s deťmi, komentované (interaktívne) prehliadky a workshopy. Hudobné spestrenie prinesie projekt Noisecut so speváčkou Norou Ibsenovou a kapela Longital, ktorej členovia sú okrem iného zakladateľmi prestížneho slovenského labelu Slnko Records.

Zvyšok roka v Schaubmarovom mlyne bude patriť už niekoľkým stabilným formátom – čakajú vás víkendové vzdelávacie programy pre rodiny s deťmi, diskusie o dobre spravovanom meste Mesto!?., séria Našich trhov, komentované prehliadky aktuálnych výstav, vychádzky do okolia mlyna. Letnú sezónu rozbiehajú veľké kultúrne a spoločenské podujatia, ako sú Noc múzeí a galérií, 3. ročník festivalu poézie Feliber Poetry či 4. ročník vinárskej akcie Vína na mlyne. Medzi programové novinky, do ktorých sa chceme toto leto pustiť, patrí najmä Letné kino – niekoľko večerných premietaní počas júla a augusta – alebo Letné večery venované výstave Do divočiny a lokálnej gastronómii.

06_sm_@martinamlcuchova.jpg
Foto: Martina Mlčúchová

Cieľom aktivít Schaubmarovho mlyna je nielen prinášať zážitok z výtvarného umenia a kultúry, ale byť aj miestom, pre ktoré je dôležité pozitívne pôsobiť na svoje okolie, mesto Pezinok a jeho obyvateľov. „V roku 2019 pokračujeme aj v spolupráci s hnutím Slow Food Pressburg pri organizovaní (nielen) potravinových trhov a začíname spolupracovať s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky na príprave stratégie udržateľnej prevádzky Schaubmarovho mlyna,“ vysvetľuje programová manažérka Zuzana Palicová.

„Od skorej jari sa venujeme aj práci v sade, starostlivosti oň a jeho ďalšiemu zveľaďovaniu, aby sme ho mohli čoraz častejšie otvárať aj pre verejnosť – dať sad do dobrej kondície nám pomohla najmä úspešná minuloročná verejná zbierka, vďaka ktorej sme vysadili viac ako 30 stromov a približne 100 kríkov.“ Návštevníci môžu tráviť čas v mlyne aj po jeho návšteve alebo len tak po prechádzke z mesta – už niekoľko mesiacov totiž funguje v mlyne aj kaviareň, pravidelne obmieňame a dopĺňame aj ponuku produktov a kníh v našom kníhkupectve. „Pripravujeme aj niekoľko špeciálnych umeleckých projektov – v spolupráci so slovenskými výtvarníkmi a Vysokou školou výtvarných umení,“ uzatvára Zuzana Palicová. Schaubmarov mlyn sa tak zaraďuje na mapu miest Slovenska, kde sa dá umenie nielen vidieť, ale kde sa aj aktívne deje a vzniká.

Schaubmarov_mlyn_umenie_v_zavaraninovej_flasi_14042019_martina_mlcuchova 12.jpg
Foto: Martina Mlčúchová

Program otvorenia sezóny 12. mája 2019
15.00 – 20.00

OTVORENIE VÝSTAVY

15.00 | Slávnostné otvorenie výstavy Do divočiny
Kurátorka: Alexandra Tamásová

Výstava Do divočiny predstaví diela (najmä) súčasných slovenských umelkýň a umelcov, ktorí sa zaoberajú témou divokej prírody. „Príroda“ alebo „divočina“ existujú ako konštrukty ľudskej mysle, ktoré staviame do opozície voči „civilizovanému“, čiže človekom obývanému a stvárnenému prostrediu.

WORKSHOPY PRE RODINY

15.00 – 17.00 | Putovanie svetla
workshop pre rodiny s deťmi, dvor a sad
Naším ateliérom bude dvor a záhrada mlyna plná stromov a kríkov, ktoré nám poskytujú tieň pred páľavou slnka. Budeme pozorovať putovanie svetla priestorom a pohyb tieňov. Tento premenlivý jav skúsime vizuálne zachytiť.

15.00 – 17.00 | Škumpa vlasatá
bádateľské aktivity pre rodiny s deťmi, ovocný sad
Dialóg s prírodou sa začína jej poznaním, a preto sme pre rodiny s deťmi pripravili prírodovedecké bádateľské aktivity v našom sade, pri ktorých preskúmate, porovnáte a spoznáte rôzne ovocné stromy a kríky. Ako rozpoznať duly, hrušky, jablone, slivky či marhule? Je bršlen strom či ker? Ako dlho stromy vlastne rastú?

Schaubmarov_mlyn_workshop_ahatosvieti_05082018_martina_mlcuchova 15.jpg
Foto: Martina Mlčuchová

KOMENTOVANÉ PREHLIADKY PRE DETI A DOSPELÝCH

15.30 + 16.30 | Komentované prehliadky Schaubmarovho mlyna
Aká je história Schaubmarovho mlyna? Kto v ňom žil a pracoval? Ako fungovala mlynská technológia? Prevedieme vás minulosťou aj súčasnosťou Schaubmarovho mlyna – mlynskou expozíciou aj galériou.

16.00 – 17.00 | Expres do divočiny
interaktívna prehliadka s deťmi a pre deti
Pošlite svoje deti na expedíciu do divočiny. Deti prevedieme novou výstavou, preskúmame diela na výstave a zistíme, čo všetko je možné zažiť prostredníctvom umenia.

05_sm_@ivanapaleckova.jpg
Foto: Ivana Palečková

KONCERTY

17.00 | Noisecut
Kapela Noisecut ovládla prvé ročníky Radio_Head Awards a etablovala sa na slovenskej alternatívnej scéne. Jej pôsobenie však nečakane ukončila smrť speváčky Bety K. Majerníkovej.
Po rozlúčkovom koncerte v roku 2012 považovali členovia kapely Noisecut jej existenciu za uzavretú a nad možným návratom nikto nerozmýšľal. To sa veľmi rýchlo zmenilo, keď ich Rádio_FM oslovilo s možnosťou účinkovania na výročnom desiatom ročníku udeľovania cien RHA. Reakcia bola okamžitá – prečo nie, ak by spievala Nora Ibsenová z Fallgrapp? Keďže Nora súhlasila, vystúpenie na udeľovaní cien sa stalo skutočnosťou. Noisecut odohral úspešný koncert a po reakciách publika a fanúšikov nič nebránilo vyskúšať si ďalšie koncerty.

Noisecut_ft_nora_ibsenova_2018_foto_martina_mlcuchova 1.jpg
Noisecut. Foto: Martina Mlčúchová

18.00 | Longital
Longital sú stálicou slovenskej a českej hudobnej scény a zároveň zakladateľmi prestížneho slovenského labelu Slnko Records. Za 17 rokov existencie má skupina na konte 12 albumov a koncerty v 12 krajinách Európy, v USA a Kanade.
Koncert predstaví prierez tvorbou Longitalu s dôrazom na aktuálny album Divoko, ktorý vznikol v produkcii legendárneho Ondřeja Ježka (Jámor Studio Praha) a bol nominovaný na cenu Radio_Head Awards v kategórii Album roka. Česká kritika ho zaradila medzi najzaujímavejšie slovenské albumy (Musicserver). Zaznejú aj piesne z pripravovaného albumu Mauna (vychádza v septembri 2019).

Longital promo foto nadja koscik.jpg
Longital. Foto: Nadja Koscik

O Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Nájdete tu expozíciu mlynárstva a galériu výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn.

V mlyne sa venujeme nielen uchovávaniu kultúrneho dedičstva a prezentácii výtvarného umenia. Organizujeme aj množstvo sprievodných podujatí, ktoré súvisia s vizuálnym umením, s prírodou a so životným prostredím, s remeslami a jedlom. Súčasťou areálu Schaubmarovho mlyna je i ovocný sad, ktorý postupne revitalizujeme a plánujeme sprístupniť pre verejnosť.

Počas roka sa môžete zapojiť do workshopov, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, koncertov, navštíviť trhy a ďalšie podujatia pre odbornú aj širšiu verejnosť.

01_sm_@jurajstarovecky.jpg
Foto: Juraj Starovecký

Ako sa k nám dostať

Hromadnou dopravou | Spojenie do Schaubmarovho mlyna nie je práve najlepšie. Ak sa predsa len chystáte prísť vlakom a autobusom, tak zastávka je Pezinok-Polesie. Keď vystúpite, treba sa vrátiť o kúsok naspäť v smere do mesta.

Taxi Pezinok | +421 905 426 242 | Cesta z mesta do mlyna stojí 4 €.

Auto & parkovanie | Idete v smere na Pezinskú Babu. Pred Schaubmarovým mlynom je obmedzené množstvo parkovacích miest. Využite parkovisko pri futbalovom ihrisku, v nutnom prípade popri ceste. Ak plánujete ísť aj s kamarátmi, skúste sa zladiť a zviezť sa spoločne. *eko friendly tip: Ak máte voľné miesto v aute a môžete niekoho zviezť, ozvite sa záujemcom v pozvánke na podujatie na Facebooku.

Bicykel | V mlyne nie je problém zaparkovať s bicyklom. Každý, kto príde do mlyna na bicykli, má od nás dobrý pocit!

07_sm_@martinamlcuchova.jpg
Noisecut. Foto: Martina Mlčúchová

Kontakt

Zuzana Palicová, programová manažérka
zuzana.palicova@sng.sk
+421 902 366 416

Schaubmarov mlyn, Cajlanská 255, Pezinok
www.sng.sk/pezinok
FB: www.facebook.com/schaubmarovmlyn
IG: schaubmarov_mlyn

Otváracie hodiny počas týždňa:

Štvrtok – piatok:      9.00 – 16.00
Sobota – nedeľa:   10.00 – 18.00

Generálny partner SNG: Tatra banka

Inzercia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SNG Slovenská národná galéria