Do dňa bez áut sa zapojilo 21 slovenských samospráv

Bicykel cyklisti
Foto: ilustračné, SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Európsky týždeň mobility (ETM) v piatok vyvrcholí Dňom bez áut. Jeho cieľom je obmedziť používanie osobných áut a propagovať alternatívne spôsoby dochádzania do práce a škôl, napríklad na bicykli, pešo, verejnou dopravou, či zdieľaním jedného auta viacerými osobami.

Výsledkom je tak zlepšenie dopravnej situácie v meste, zníženie produkcie skleníkových plynov ako aj zlepšenie zdravia a kvality života. Do Dňa bez áut sa tento rok zapojilo 21 slovenských miest a obcí, pričom väčšina z nich ponúka v tento deň cestovanie v mestskej hromadnej doprave bezplatne.

Prvopočiatky Dňa bez áut sa dajú nájsť už na konci 50. rokov minulého storočia, keď si ľudia začali uvedomovať, že automobilizmus výrazne zhoršuje kvalitu života v mestách. V roku 2000 vznikol Deň bez áut ako iniciatíva Európskej komisie, od roku 2002 sa stal súčasťou Európskeho týždňa mobility.

Do tejto jednej z najväčších kampaní na svete sa tento rok zapojilo 50 krajín prostredníctvom 2 397 samospráv. Do ETM 2017 sa zapojilo aj rekordných 49 slovenských miest a obcí. Samosprávy v kampani v rámci ETM vyzývajú svojich obyvateľov, aby využívali ekologickejšie formy dopravy.

ETM zároveň podporuje zriaďovanie peších zón a iných opatrení, ktoré z verejných priestranstiev miest a obcí pomáhajú vytláčať nadmernú automobilovú dopravu. To má prispieť k zníženiu množstva emisií oxidu uhličitého v ovzduší.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom