Do finále Slovenského pohára sa prebojovali Žilina a Senica

Zilina banska bystrica
Herná sitácia počas futbalového zápasu Slovnaft Cup medzi FK Dukla Banská Bystrica - MŠK Žilina. Banská Bystrica, 24. apríl 2012 Foto: SITA / Karol Slezáček

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – V májovom finále slovenskej pohárovej futbalovej súťaže s názvom Slovnaft Cup 2011/2012 sa stretnú MŠK Žilina a FK Senica, rozhodli o tom utorňajšie odvetné semifinálové stretnutia.

Líder corgoňligovej tabuľky spod Dubňa po domácom víťazstve 1:0 nad Banskou Bystricou v úvodnom semifinálovom stretnutí uhral v odvete postačujúcu bezgólovú remízu, čo nie je málo, keďže od 63. minúty hral bez vylúčeného gambijského útočníka Momodoua Ceesaya.

Seničania po sľubnej remíze 1:1 v Zlatých Moravciach v prvom stretnutí v utorňajšej odvete jasne prevýšili absenciami sužovaný FC ViOn 3:0 a premiérovo si zahrajú vo finále pohárovej súťaže. Žilinčania sa doň prebojovali vlani, no stroskotali vtedy na bratislavskom Slovane. Tohtoročné finále Slovnaft Cupu bude v utorok 8. mája na štadióne v Bardejove.

FK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 0:0 – prvý zápas 0:1, do finále postúpila Žilina

ŽK: 65. Považanec, ČK: 63. M. Ceesay (za faul zozadu), rozhodovali: Fajčík – Mókoš, Bobko, 2210 divákov

Dukla: Boroš – Turňa, Vajda, Matúš, Savič (78. Bažík) – Marek Hlinka – Rejdovian, Považanec (68. R. Augustín), Hučko – Laksík (81. Šovčík), M. Kuzma

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček, Pečovský, Angelovič (90.+ Ján Novák) – Barčík (75. Deza), Bello, Gergel (87. Škriniar), Ricardo Nunes – M. Ceesay, Pich

I. polčas

V pomerne chladnom počasí začali pod Urpínom aktívnejšie hostia a spoza šestnástky to skúšali nebezpečnými strelami M. Ceesay a Bello.

V prvom prípade zasahoval dobre brankár Boroš, v druhom odrazená lopta skončila nad brvnom. Dukla si vyrobila závar pred žilinskou bránkou po dvoch rohoch v 9. min, ale lopta si nenašla cestu za Krnáča.

Spoza pokutového územia to znova skúšal Bello, na opačnej strane z podobnej vzdialenosti Marek Hlinka a Marek Kuzma. V 24. min dobre mieril žilinský obranca Angelovič z vyše dvadsiatich metrov po zemi, Boroš musel ukázať svoje kvality. Prvá vážnejšia šanca prišla až po polhodine hry, keď Marek Hlinka z pravej strany našiel na ľavej Hučka, no ten z rohu „päťky“ neprekonal Krnáča. Zo štandardky to potom skúšal v 37. min Hlinka, ale loptu poslal nad brvno a v závere I. polčasu na opačnej strane mieril nad hornú žrď z väčšej vzdialenosti aj Barčík.

II. polčas

Po zmene strán sa na ihrisku dlho nič nedialo, až kým neprišla 62. min a dobrá šanca Dukly, keď Hučko našiel Hlinku, ktorý však neuspel pred Krnáčom. O minútu neskôr sa tvrdým zákrokom prezentoval na polovici súpera žilinský útočník Ceesay, fauloval Matúša v netradičnej úlohe stopéra a na podnet asistenta rozhodcu videl Gambijčan červenú kartu.

Banskobystričania od tejto chvíle síce hrali presilovku, ale nedôslednosťou pustili súpera do šance, keď strieľal Barčík, ale Boroš si pokryl priestor pri pravej žrdi. Domáci nevedeli pretaviť početnú výhodu na ihrisku do gólových príležitostí, nepomohli ani ofenzívne striedania, a tak si hráči spod Dubňa bezgólovou remízou zabezpečili finálovú miestenku.

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): „Našu hru sme postavili na tom, aby sme neinkasovali a bol som presvedčený, že si vypracujeme tri – štyri gólové príležitosti, čo sa aj stalo. Neboli sme však dostatočne kvalitní a efektívni v koncovke. Vďaka tomu, že súper strelil na domácej pôde gól, postúpil do finále. S experimentom v defenzíve, keď hral Matúš na poste stopéra, som spokojný, ale na opačnej strane nám chýbala kvalita v útoku.“

Frans Adelaar (tréner Žiliny): „Nie som spokojný, ako sme dnes hrali. Nepôsobili sme tak ‚zdravo‘ ako v predchádzajúcich zápasoch. Hrali sme proti silnému tímu, ktorý bol kvalitný v niektorých činnostiach. Akoby sme zabudli hrať futbal, na ktorý máme. Nehrali sme našu hru, nevyhrávali sme súboje a nedostávali sa k odrazeným loptám. Na druhej strane však môžem byť spokojný a šťastný, že sme uhrali remízu a postúpili do finále pohára, pretože to bolo najdôležitejšie – dosiahnuť postupový výsledok.“

FK Senica – FC ViOn Zlaté Moravce 3:0 (1:0) – prvý zápas 1:1, do finále postúpila Senica

Góyl: 10. T. Kóňa, 58. a 71. Blackburn, ŽK: 3. Križko – 44. M. Husár, 60. Pintér, rozhodovali: Matúš – Vindiš, Mikulaj, 1016 divákov

Senica: P. Bolek – Štepanovský, P. Pavlík, Gorosito, Pedro Leal – Križko, Strnad – Jaroslav Diviš (87. J. Černý) – T. Kóňa, M. Ďurica – Kalabiška (28. Blackburn)

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Pavol Majerník, Pintér, Chren – M. Husár (76. Martin Ondrejka), M. Hruška – A. Candrák, Orávik, Brčák (46. Martin Luhový) – Ľ. Bernáth (73. Lukáš Kováč)

I. polčas

Zlaté Moravce -  Senica

Do odvetného semifinále Slovnaft Cupu vstúpili Seničania výborne, už do desiatej minúty mohli pokojne viesť štvorgólovým rozdielom.

V 5. min Kóňa vysunul Diviša, toho v gólovej príležitosti „vychytal“ hosťujúci brankár Kuciak.

O minútu neskôr sa v ďalšej gólovej možnosti po Kóňovom strieľanom centri ocitol Jaroslav Diviš, aj tentoraz bol však z toho iba rohový kop. V 8. min si pekne nabehol na center Križko, jeho hlavičku však Kuciak vyrazil. Seničanom to konečne padlo v 10. min – po dlhom Strnadovom aute sa hlavou presadil v „päťke“ Kóňa. Hostia po prvý raz ohrozili senickú bránku v 19. min, Orávikova tvrdá strela letela nad. Potom sa stretnutie odohrávalo prevažne v strede poľa bez výraznejšej šance. Zaujala ešte Križkova strela v 30. minúte.

II. polčas

Druhý polčas začali hostia s podporou vetra, pričom chvíľu mali opticky prevahu. V 51. min nebezpečnú Orávikovu strelu z priameho kopu kryl Bolek. Veľmi dôležitý druhý gól strelili Záhoráci v 58. min – Ďurica krásne vysunul striedajúceho Blackburna, ten v úniku sám postupoval sám na brankára a s prehľadom upravil na 2:0.

Po tomto góle sa stretnutie už iba dohrávalo, o postupujúcom do finále nebolo pochýb. Skóre zápasu uzavrel v 71. min opäť Blackburn, ktorý využil hrubú chybu hosťujúcej obrany a elegantne prehodil vybehnutého Kuciaka – 3:0. Záhoráci sa zaslúžene prebojovali do finále Slovnaft Cupu.

Stanislav Griga (tréner Senice): „Toto stretnutie sa mi hodnotí lepšie ako víkendový ligový duel proti Banskej Bystrici – kým ten bol jedným z našich najslabších, prvý polčas proti ViOn-u patril medzi tie najlepšie, odkedy som pri mužstve. Mali sme výborný vstup do zápasu, počas úvodných desiatich minút sme si vypracovali štyri šance. Gól sme dali po štandardnej situácii. Všetci chlapci, ktorí sa zapojili do zápasu, si zaslúžia absolutórium za to, že sa dokázali v krátkom čase dostať z útlmu. Semifinále sme zvládli, tešíme sa na finále.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „ViOn sa dostal druhýkrát po sebe do semifinále pohára, čo je určite veľký úspech a reklama pre klub i mesto. V odvetnom stretnutí sme chceli dosiahnuť viac, avšak brzdila nás veľká maródka. Pozitívum vidím v tom, že sa v dobrom svetle ukázal 17-ročný Pintér a Kováč sa zapojil do hry po siedmich mesiacoch. Senici gratulujem, postúpila zaslúžene.“