Aktualizované: Beňuš predviedol vo finále v Londýne čistú jazdu, ale s Mintálovou skončili pod pódiom

Eliška Mintálová
Slovenská kajakárka Eliška Mintálová. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 15. júna 14:59

LONDÝN 15. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský kanoista Matej Beňuš obsadil piate miesto v rámci 1. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v areáli Lee Valley pri Londýne. Finálové súboje odštartoval svojou jazdou, keďže v semifinále obsadil desiatu priečku.

Strieborný medailista z olympiády v Riu de Janeiro 2016 predviedol čistú jazdu a na víťazného Nemca Siderisa Tasiadisa stratil 1,69 sekundy. Diváci boli svedkami dramatického súboja o víťazstvo, v ktorom Brit Adam Burgess zaostal za Tasiadisom o sedem stotín sekundy.

V ženskom finále kajakárok sa tešila z víťazstva Britka Mallory Franklinová, ktorá sa ako jediná dostala pod stosekundovú hranicu. Slovenka Eliška Mintálová obsadila šiestu priečku s mankom viac než ôsmich sekúnd.

Pripísala si však na konto skalp Češky Amálie Hilgertovej, ktorá sa 1. júna vo francúzskom Pau stala majsterkou Európy. Na stupňoch víťaziek sa umiestnili aj druhá Nemka Ricarda Funková a tretia Jessica Foxová z Austrálie.

Bez chyby prešiel aj Martikán

Slovenský kanoista Matej Beňuš postúpil do finále 1. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v areáli Lee Valley pri Londýne. V predpoludňajšom semifinále obsadil posledné postupové desiate miesto, keď dosiahol čas 98,75 sekundy. Za víťazným Nemcom Franzom Antonom zaostal o 2,63 sekundy, pričom zašiel čistú jazdu.

Všetkých 25 bránok bez chyby prešiel aj päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán, ale napokon obsadil 15. miesto s mankom 5,55 sekundy. Najhoršie spomedzi slovenských kanoistov v semifinále dopadol Alexander Slafkovský.

Ten sa nevyhol dotyku už v tretej bránke a nevydarenú jazdu zakončil 50-sekundovou penalizáciou. Rodák z Liptovského Mikuláša tak obsadil predposledné 29. miesto.

Do finále postúpila aj Mintálová

Zo slovenských kajakárok postúpila do finále iba Eliška Mintálová, ktorá v semifinále obsadila siedme miesto. Predviedla čistú jazdu a zaznamenala čas 105,42 sekundy. Jej skúsenejším krajankám Jane Dukátovej a Elene Kaliskej sa nedarilo podľa predstáv.

Kaliskú klasifikovali na 18. pozícii s vyše osemsekundovým mankom. Dukátová zdolala len tri konkurentky a skončila na 27. mieste. Rozhodujúce súboje disciplíny K1 sú v areáli Lee Valley naplánované po skončení mužského finále C1.

1. kolo Svetového pohára vo vodnom slalome

• výsledky, sobota, Lee Valley (V. Brit.):

C1M – finále: 1. Sideris Tasiadis (Nem.) 94,63 s (0), 2. Adam Burgess +0,07 (0), 3. Ryan Westley (obaja V. Brit.) +0,44 (0), … 5. Matej Beňuš (SR) +1,69 (0), … v semifinále: 15. Michal Martikán, 29. Alexander Slafkovský (obaja SR) nepostúpili do finále

K1Ž – finále: 1. Mallory Franklinová (V. Brit.) 99,42 s (0), 2. Ricarda Funková (Nem.) +2,44 (0), 3. Jessica Foxová (Austr.) +5,97 (2), … 6. Eliška Mintálová (SR) +8,06 (0), … 18. Elena Kaliská, 27. Jana Dukátová (obe SR) nepostúpili do finále

Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáEliška MintálováJana DukátováMatej BeňušMichal Martikán