Kajakárka Eliška Mintálová skončila senzačne tretia v pretekoch svetového pohára v Španielsku

Eliška Mintálová
Slovenská kajakárka Eliška Mintálová. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 4. septembra 15:27

Hneď prvá finálová disciplína Svetového pohára vo vodnom slalome v španielskom La Seu d’Urgell priniesla Slovensku medailový zásah.

Kajakárka Eliška Mintálová skončila na treťom mieste, a to aj napriek štyrom trestným sekundám na druhej a dvadsiatej tretej bránke.

Doteraz najväčší úspech

Zvíťazila bronzová z OH 2020 Austrálčanka Jessica Foxová pred Britkou Mallory Franklinovou. Mintálová za víťazkou zaostala o 7,36 s.

Ďalšie dve Slovenky Jana Dukátová a Soňa Stanovská do finále nepostúpili a skončili na celkovom devätnástom, resp. dvadsiatom treťom mieste.

Dvadsaťdvaročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica aj KTK Liptovský Mikuláš Mintálová dosiahla najväčší úspech doterajšej kariéry.

Na tohtoročných majstrovstvách Európy v talianskej Ivrei skončila tesne pred bránami finále na 11. priečke, ale vybojovala si účasť na olympijských hrách v Tokiu.

Jazda nebola ideálna

Tam sa už etablovala medzi širšou špičkou, keď vo finále obsadila deviate miesto. Na predvlaňajších majstrovstvách sveta v Seu d’Urgell bola v K1 až dvadsiata druhá.

„Je to pre mňa úžasný pocit, som veľmi šťastná. Pred finále som si hovorila, že by to mohlo vyjsť na medailu. Naozaj som sa cítila veľmi dobre. Škoda, že jazda nebola úplne podľa predstáv. Mala som tam pár chýb, do toho dva ťuky, ale som šťastná, že som sa dokázala aj po chybách spamätať a stredný úsek som prešla veľmi pekne. V cieli som však určite nevedela, že to bude medaila. Mala som dva ťuky a k tomu erka, bránka prejdená returom – chrbtom dole. Na spodnom úseku mi nevyšiel nájazd z pôvodnej bránky do poslednej protiprúdnej bránky, ale nakoniec to vyšlo a je to super. Je to prvá medaila a dúfam, že takto budem pokračovať,“ uviedla Eliška Mintálová podľa webu canoe.sk.

„Vo finále sú to vždy nervy a hneď v úvode trate sa Eliška zasekla na piatej bráne vo valci nazývanom sticky fingers (lepkavé prsty) a stratila stopu a cenné sekundy. V strednej časti trate vystrelila dopredu a takmer dohnala stratu z prvého medzičasu 4.97 sekundy na vedúcu Rakúšanku Corinu Kühnleovú. V závere trate si ešte ťukla bránku 23 za 2 trestné sekundy a podišla poslednú protiprúdnu bránku 24, čo ju opäť stálo pár desatín. Keď preťala cieľovú líniu z celej sily treskla pádlom do lode od hnevu. Nespokojná so svojou jazdou. S technickou traťou v La Seu d’Urgell však bojovali všetky kajakárky a pre Elišku nie ideálna jazda znamenala prvú seniorskú medailu s bronzovým leskom,“ napísal špecializovaný web canoe.sk.

Grigar neuspel

Druhá finálová disciplína sobotňajšieho programu v La Seu d’Urgell bola bez slovenskej účasti. Strieborný kajakár z OH 2020 Jakub Grigar neuspel v semifinále K1 podľa vlastných predstáv a skončil až dvadsiaty.

Na postup do finálovej desiatky mu chýbali takmer tri sekundy. Víťazom mužského kajaka sa stal Čech Vít Přindiš.

V nedeľu sa v Španielsku dostanú k slovu kanoisti. Semifinále C1 muži bude aj s Alexandrom Slafkovským, v ženskej „céjednotke“ sa v semifinále predstavia Soňa Stanovská a Monika Škáchová.