Do Katyne pozval Putin Tuska, Kaczynski šiel tiež

Vladimir Putin
Vladimir Putin Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Potom, ako začiatkom roka pozval ruský premiér Vladimir Putin svojho poľského kolegu Donalda Tuska na spomienkovú slávnosť pri príležitosti 70. výročia masakry 22 000 poľských dôstojníkov sovietskymi bezpečnostnými jednotkami v Katynskom lese, vyjadril poľský prezident Lech Kaczynski želanie tiež sa na spomienkovom zhromaždení zúčastniť.

Poľský prezident dostane „všetku potrebnú podporu“ počas návštevy Ruska 10. apríla, uviedol 25. marca hovorca ruského ministerstva zahraničia Andrej Nesterenko. Vyhlásenie ministerstva zahraničia bolo snahou vyhnúť sa možným politickým komplikáciám počas spomienky veľmi citlivej udalosti. Kaczynski mal pricestovať do Ruska tri dni po poľskom premiérovi, ktorý navštívil Katyň už 7. apríla.

Nešlo o prvú podobnú situáciu medzi najvyššími poľskými predstaviteľmi – niečo podobné sa stalo aj v roku 2008, keď sa poľskí lídri nevedeli dohodnúť, kto pôjde na summit EÚ. Nakoniec išli obaja.

V sobotu v ranných hodinách lietadlo typu Tupolev TU154M s 96 ľuďmi na palube havarovalo neďaleko Smolenska na západe Ruska. Pri nešťastí zahynul aj prezident Kaczynski a jeho manželka Maria.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lech KaczynskiVladimir Putin