Do kín prichádza očakávaný Atlas mrakov a ďalšie novinky

Atlas mrakov
Tom Hanks ako Zachry a Halle Berry ako Meronym vo filme Atlas mrakov Foto: Warner Bros. Pictures, Jay Maidment

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Návštevníci a návštevníčky slovenských kín sa môžu tento týždeň tešiť na dobrodružný Atlas mrakov s prvkami sci-fi, romantickú komédiu Svadba medzi citrónmi, životopisnú športovú drámu Mavericks: Na divokej vlne a klubovú novinku – drámu Máme pápeža! (2011).

Filmový epos o magickej ceste v čase a priestore

„Všetko je prepojené“, s týmto sloganom prichádza do kín očakávaná adaptácia svetového bestselleru Davida Mitchella Atlas mrakov.

Snímka v réžii Toma Tykwera a súrodencov Wachowských rozpráva šesť rozdielnych príbehov. Tie sa odohrávajú v rôznych časových obdobiach a na rôznych miestach – od začiatku 19. storočia až po apokalyptickú budúcnosť.

Režisérske trio Tom Tykwer, Lana Wachowski a Andy Wachowski sa pritom postaralo aj o úpravu knihy do podoby filmového scenára.

Film zobrazuje myšlienku kontinuálnej prepojenosti nášho bytia, našich činov a skutkov, naprieč časom a priestorom, kde všetko má svoju príčinu, následok a zmysel, kde sa vrahova duša premení na veľkého hrdinu a kde jediný láskavý skutok v prítomnosti vyvolá revolúciu v ďalekej budúcnosti.

Zahrali si v ňom napríklad Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Ben Whishaw, James D’Arcy, Susan Sarandon, Hugh Grant, pričom každý z nich stvárnil viacero postáv.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 87% (72 hodnotení)

www.imdb.com: 8,2 z 10 (hodnotenia 20 700 používateľov)

www.rottentomatoes.com: Tomatometer – 64% (186 recenzií) / používatelia – 76% (60 334 hodnotení)

www.metacritic.com: Metascore – 55% (43 kritikov) / používatelia – 8,3 (174 hodnotení)

Nečakané stretnutie na romantickej svadbe

Svadba medzi citrónmi_Brosnan a Dyrholm
Foto: Zentropa Productions

Svadba medzi citrónmi dánskej režisérky Susanne Bier je romantická komédia, ktorá spĺňa všetky definície tohto žánru, no napriek tomu sa nebojí ani vážnych tém.

Na scenári rodáčka z Kodane spolupracovala s Andersom Thomasom Jensenom, rovnako ako v prípade drámy Lepší svet (2010), ktorá v roku 2011 získala Oscara pre najlepší cudzojazyčný film.

V nádhernej starej talianskej vile na brehu mora uprostred citrónového sadu sa stretávajú dve veľmi odlišné rodiny. Dôvodom stretnutia je romantická svadba, ktorá je dokonale naplánovaná do posledného detailu.

Stretnutie rodinných príslušníkov, starých lások a kamarátov vynesie na povrch množstvo vášne.

Susanne Bier vo svojom novom filme Svadba medzi citrónmi spojila s citom a istotou tému lásky, absurditu, humor, šteklivé dialógy, jemne vykreslené charaktery a zdanlivo jednoduché životné pravdy.

V snímke účinkujú Trine Dyrholm, Pierce Brosnan, Paprika Steen, Kim Bodnia a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 59% (57 hodnotení)

www.imdb.com: 6,8 z 10 (hodnotenia 723 používateľov)

www.rottentomatoes.com: v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

www.metacritic.com: v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

Skutočný príbeh surferskej legendy

Mavericks: Na divokej vlne_Butler a Weston
Foto: Twentieth Century Fox, John P. Johnson

Športová dráma Mavericks: Na divokej vlne vznikla podľa životného príbehu Jaya Moriartyho, nesmierne talentovaného surfera, ktorého štýl dodnes obdivujú tisícky fanúšikov divokých vĺn.

Snom mladíka, ktorého si vo filme zahral Jonny Weston, bolo zdolať Mavericks – jednu z najväčších morských vĺn na svete, ktorú mnohí považovali za legendu. Keď mal 15 rokov, zistil, že miesto, kde takéto vlny vznikajú, naozaj existuje a nachádza sa len niekoľko míľ od jeho domova v Santa Cruz.

Presvedčil teda miestnu legendu Rickyho „Frosty“ Hessona (Gerard Butler), bývalého záchranára a reprezentanta v plávaní, aby ho začal trénovať. Skúsený profesionál po prvých hodinách pochopí, že v tomto chalanovi sa skrýva nielen dokonalý cit pre more, ale aj neskutočne pevná vôľa, ktorá mu pomáha zdolávať aj tie najťažšie prekážky.

Snímka vznikla pod režisérskou taktovkou Michaela Apteda a Curtisa Hansona. O námet sa postarali Jim Meenaghan a Brandon Hooper, scenár napísal Kario Salem.

Po boku Gerarda Butlera a Jonnyho Westona si vo filme zahrali aj Abigail Spencer, Elisabeth Shue a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

www.imdb.com: 6,2 z 10 (hodnotenia 970 používateľov)

www.rottentomatoes.com: Tomatometer – 35% (60 recenzií) / používatelia – 76% (9290 hodnotení)

www.metacritic.com: Metascore – 44% (25 kritikov) / používatelia – 5,9 (14 hodnotení)

Aj pápež je len človek

Máme pápeža!_Piccoli
Foto: ASFK

Ponuku slovenských filmových klubov obohatí od štvrtka dráma Máme pápeža!.

Z balkóna Baziliky Svätého Petra zaznie slávnostné „Habemus Papam!“ a státisícový dav veriacich netrpezlivo očakáva nového pápeža. Balkón však ostáva prázdny. Práve zvolený pápež sa totiž odmieta ujať funkcie. Vatikán v tejto situácii nájde jediné možné riešenie – povolá uznávaného psychiatra, aby vyriešil neobvyklé rozpoloženie pápeža.

Snímka založená na slovnom humore a inteligentných dialógoch ponúka nevšedný náhľad do zákulisia voľby pápeža, ktorá sa odohráva v atraktívnych priestoroch suverénneho mestského štátu ukrytého za múrmi Ríma.

Sviežu komédiu o pápežovi, ktorý neunesie ťažobu obrovskej zodpovednosti, režíroval popredný taliansky herec a režisér Nanni Moretti, ktorý sa podieľal aj na scenári a stvárnil tiež psychoanalytika. Scenár snímky, ktorá bola v roku 2011 nominovaná na Zlatú palmu v Cannes a získala taliansky Zlatý glóbus v kategórii najlepší film, napísal Moretti v spolupráci s Francescom Piccolom a Federicou Pontremoli.

V hlavnej úlohe neistého a nedôverčivého pápeža exceluje Michel Piccoli a v postave hovorcu Vatikánu sa predstaví poľský herec Jerzy Stuhr. V ďalších rolách účinkujú napríklad Margherita Buy, Renato Scarpa, Franco Graziosi, Camillo Milli a Roberto Nobile.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 72% (1 095 hodnotení)

www.imdb.com: 6,7 z 10 (hodnotenia 5 601 používateľov)

www.rottentomatoes.com: Tomatometer – 61% (72 recenzií) / používatelia – 55% (5134 hodnotení)

www.metacritic.com: Metascore – 64% (25 kritikov) / používatelia – v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

Informácie pochádzajú z webových stránok www.magicboxslovakia.sk, www.continental-film.sk, www.forumfilm.sk a www.asfk.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Halle BerryHugh GrantPierce BrosnanSusan SarandonTom Hanks