Do kín prichádzajú nové spracovania literárnych klasík

Jana Eyrová
Michael Fassbender a Mia Wasikowska v novom spracovaní klasického príbehu Jany Eyrovej Foto: Bonton film

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Bohatý premiérový štvrtok 20. októbra prinesie do slovenských kín štyri filmové novinky. Dve nové adaptácie literárnych klasík – Jana Eyrová a Traja mušketieri, dopĺňa hviezdne obsadený akčný triler Nákaza a horor Paranormal Activity 3. Jedna novinka – český dokument Vše pro dobro světa a Nošovic – pribudne do ponuky filmových klubov.

Nová a temnejšia Jana Eyrová

V romantickej dráme Jana Eyrová sa na filmové plátna vracia hrdinka, ktorá neustále inšpiruje generácie čitateľov, divákov i tvorcov po celom svete. V novom a odvážnom filmovom spracovaní režiséra Caryho Fukunagu si hlavnú hrdinku zahrala Mia Wasikowska, známa najmä z titulnej role nového spracovania rodinného fantasy Alica v krajine zázrakov (2010) v réžii Tima Burtona. „Tento príbeh je v podstate veľmi strašidelný a temný. Vzniklo už približne 24 adaptácií a máloktorá z nich sa tejto temnej stránky príbehu dotkla. Janu Eyrovú prezentujú len ako romantický príbeh. Ja som si istý, že má omnoho viac vrstiev. A tie som chcel ukázať,“ vysvetlil režisér Fukunaga, pre ktorého scenár podľa románu Charlotte Brontëovej napísala Moira Buffini.

Režisér Fukunaga rozpráva životný príbeh Jany Eyrovej prostredníctvom spomienok hlavnej hrdinky. Snímka začína vo chvíli, keď uteká z rozsiahleho a odľahlého panstva Thornfield. Po úteku nemá kam ísť, preto príjme pomocnú ruku duchovného otca Johna Riversa (Jamie Bell) a jeho sestier. S ich pomocou sa spamätáva z turbulentných udalostí, ktoré ju prinútili k úteku a pri pohľade na minulosť premýšľa, či to vôbec niekedy mohla byť pravda. Spomína si na svoje detstvo u tety, pani Reedovej (Sally Hawkins), charitnú školu Lowood a napokon Thornfield, kde pracovala ako guvernantka dievčatka, ktoré má v opatrovníctve majiteľ panstva Edward Rochester (Michael Fassbender).

Traja mušketieri v modernom akčnom kabáte

Traja mušketieri
Foto: Forum Film Slovakia

Na plátna kín sa vracia aj ďalšia klasika, ktorú už filmári mnohokrát spracovali. Troch mušketierov Alexandra Dumasa v réžii Paula W.S. Andersona si však budú môcť milovníci literárnej predlohy tentoraz vychutnať v mimoriadne akčnom poňatí aj vo formáte 3D. O scenár sa postarali Andrew Davies a Alex Litvak.

Nový príbeh Troch mušketierov sa začína v Benátkach, kde sa legendárni mušketieri Athos (Matthew Macfadyen), Porthos (Ray Stevenson) a Aramis (Luke Evans) stretnú v komnate Dóžovho paláca, aby spoločne odomkli trezor s najstráženejším tajomstvom v Európe – Da Vinciho návrhom prvej vzducholode na svete. Všetko ale skomplikuje Athosova zvodná milenka Milady De Winter (Milla Jovovich), ktorá ich chladnokrvne zradí v prospech vojvodu z Buckinghamu (Orlando Bloom).

Trojice neskôr stretne horkokrvného a ctižiadostivého mladého D’Artagnana (Logan Lerman), ktorého vezmú medzi seba. Spoločne musia zastaviť kardinála Richelieu (Christoph Waltz), čeliť intrigám vojvodu z Buckinghamu a zradnej Milady De Winter, a odvrátiť tak sprisahanie, ktoré ohrozuje nielen francúzsku kráľovskú korunu, ale aj budúcnosť celej Európy.

Hviezdne obsadená Nákaza Stevena Soderbergha

Nákaza
Foto: Continental Film

Sci-fi triler Nákaza v réžii Stevena Soderbergha dostal pred kamery skutočne hviezdne herecké obsadenie. Zahrali si v ňom napríklad Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Paltrow a Kate Winslet. Snímka, ako už napovedá názov, sleduje globálnu pandémiu, s ktorou si odborníci nevedia dať rady. Scenár napísal Scott Z. Burns.

S rýchlym šírením epidémie sa lekári po celom svete snažia nájsť liek a minimalizovať paniku, ktorá sa šíri ešte rýchlejšie ako samotný vírus. Skúsená cestovateľka si pred tým, ako podá čašníkovi kreditku vezme z misky na stole pár orieškov. Pracovné stretnutie začína vzájomným podávaním rúk. V preplnenom autobuse niekto zakašle… Jediný kontakt. Trvá to len sekundu a smrteľný vírus sa šíri ďalej. Záhadné symptómy: suchý kašeľ a horúčka nasledovaná záchvatom, krvácaním do mozgu a nakoniec smrťou sa čoskoro objavujú u ďalších a ďalších ľudí. Nákaze pri jej bezhraničnom šírení pomáhajú každodenné nespočetné stretnutia množstva ľudí.

V americkom Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb sa mobilizujú všetci výskumní pracovníci v snahe rozlúštiť kód unikátneho patogénu, který neustále mutuje. Zatiaľ čo postupne narastá počet mŕtvych a ľudia sa v kolabujúcej spoločnosti snažia ochrániť seba a svojich najbližších, začne aktivista a bloger (Jude Law) tvrdiť, že verejnosť nedostáva pravdivé informácie, čím spôsobí epidémiu paranoje a strachu nákazlivú rovnako, ako pôvodný vírus.

Paranormal Activity 3 sa vracia do detstva hlavných hrdiniek

Paranormal Activity 3
Foto: 2011 Paramount Pictures

Dej hororu Paranormal Activity 3, ktorého scenár napísali Christopher B. Landon a Oren Peli, tvorcovia úzkostlivo strážia, aby diváci v kine neprišli o maximálny zážitok.

O snímke režisérskej dvojice Henry Joost a Ariel Schulman je možné prezradiť len to, že v nej znova vystupujú hrdinky predchádzajúcich dvoch filmov – paranormálnymi aktivitami prenasledované sestry Katie a Kristi (Katie Featherston a Sprague Grayden). Diváci a diváčky sa spolu s nimi vrátia ku koreňom zla – do ich detstva, keď sa rady navzájom strašili a hrali sa na vyvolávanie duchov, až sa im to ako bumerang začalo vracať.

Nezávislá snímka Paranormal Activity (2007) sa stala v roku 2009 fenoménom po tom, ako sa jej dva roky po premiére na festivale hororových filmov Screamfest podarilo dobyť severoamerické kiná. Snímka s rozpočtom pätnásťtisíc dolárov si napokon z kín na celom svete na svoje konto pripísala takmer 200 miliónov dolárov, čím sa stala čo do návratnosti investícií jedným z najúspešnejších filmov všetkých čias. Pokračovania sa ujalo štúdio Paramount a legenda žila ďalej, keď sa investícia vo výške 2,7 milióna dolárov premenila na 180 miliónov dolárov v tržbách z kín. Podobný úspech si, samozrejme, tvorcovia sľubujú aj od tretieho filmu.

Dokument „o poli, na ktorom rastú autá“

Vše pro dobro světa a Nošovic
Foto: ASFK

Asociácia slovenských filmových klubov uvedie od štvrtka český dokumentárny film „o poli, na ktorom rastú autá“ s názvom Vše pro dobro světa a Nošovic.

Severomoravská dedina Nošovice, ktorá bola známa najmä pivom Radegast a prvotriednou nošovickou kapustou, sa v roku 2006 politickým rozhodnutím stala miestom, kam automobilka Hyundai umiestnila najväčší výrobný závod v Českej republike. Kórejská firma s pomocou miestnych politikov rozoštvala tamojších obyvateľov a nátlakom sa rozhodla ich presvedčiť o odpredaji pozemkov.

Snímka režiséra a scenáristu Víta Klusáka zisťuje aký vplyv má automobilka Hyundai na život v pokojnej dedinke s tisíckou obyvateľov, kam zmizla povestná nošovická kapusta, alebo aj to, či robí spoločnosť naozaj „všetko pre dobro sveta“. Vít Klusák otvára vo filme dôležité témy, ako je vplyv nadnárodných korporácií na život dediny, šikana zamestnancov a etická zodpovednosť firiem či úplatkárstvo – to všetko s provokatívnym a tragikomickým odstupom.

Informácie pochádzajú z webových stránok bontonfilm.sk, www.continental-film.sk, www.hce.cz a asfk.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gwyneth PaltrowJude LawKate WinsletMarion CotillardMatt Damon