Do megaaféry s daňami je namočená i bývala tenisová jednotka

Safin zatĺka daňový únik cez švajčiarsku pobočku HSBC
Bývalý líder svetového rebríčka tenistov Rus Marat Safin. Foto: SITA/AP

MOSKVA 10. februára (WEBNOVINY) – Bývalý líder svetového rebríčka tenistov Marat Safin odmietol spojenie so škandálom okolo švajčiarskej pobočky britskej banky HSBC, ktorá pomáhala bohatým klientom vyhýbať sa daniam a zatajovať majetok v hodnote miliónov dolárov.

Na zozname prominentných športovcov sa Rus ocitol so španielskym jazdcom formuly 1 Fernandom Alonsom, talianskym manažérom zo spomenutého motoristického odvetvia Flaviom Briatorem, uruguajským futbalistom Diegom Forlánom, talianskym cestným motocyklistom Valentinom Rossim a ďalšími.

Databáza, ktorú v rokoch 2006 a 2007 odcudzil počas svojho pôsobenia v HSBC informatik Hervé Falciani a dodal ich úradom vo francúzskom Nice, uvádza, že Safin disponoval na troch rôznych účtoch sumou dovedna 4,87 milióna amerických dolárov.

„Je to nezmysel. Nikto tu nepodvádzal na žiadnych daniach,“ bránil sa Safin, poslanec ruskej Štátnej dumy za stranu Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina.

Aféra Swissleaks sa zakladá na takmer 60 000 dokumentoch, ktoré poskytujú údaje o viac ako 100 000 klientoch HSBC z 203 krajín. Objem prostriedkov je vyše 100 miliárd USD. Safin ukončil kariéru v roku 2009 ako dvojnásobný grandslamový šampión.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marat Safin
Firmy a inštitúcie HSBC banka