Do Mojmíroviec zavíta turecká armáda a fakíri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fakíri
Foto: Ilustračné foto SITA/Igor Svítok

NITRA 7. septembra (WEBNOVINY) – Mojmírovce pri Nitre sa v sobotu presunú o 400 rokov v čase späť do doby, keď patrili pod správu Osmanskej ríše. Zavíta sem turecká armáda v plnej zbroji, paša, janičiari, fakíri, tanečnice a doboví jazdci – okrem Turkov aj kozáci, poľskí a habsburskí rytieri. V tureckom šiatri sa budú podávať turecké špeciality, ktoré zabezpečí turecká ambasáda. Súčasťou budú aj tri prednášky venované 150-ročnému obdobiu tureckého susedstva, osmanskej armáde a zbroji a tiež súčasnému Turecku a jeho pamätihodnostiam. Chýbať nebude jarmok s remeselníkmi a historická hudba. Podujatie Turci v Mojmírovciach organizuje regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ, obec Mojmírovce a Turecké veľvyslanectvo na Slovensku. Združenie tu zároveň slávnostne odhalí informačnú tabulu, ktorá je súčasťou náučnej cyklotrasy po pamiatkach Nitrianskeho kraja a severného Maďarska.

„Nitriansky kraj bol v tom období na hraniciach, ktoré svet veľmi pozorne sledoval. Keď Turci dobyli novozámockú pevnosť, bol to deň smútku v takmer celej Európe a naopak, keď ju o 16 rokov dobyli naspäť Habsburgovci, znelo to vo všetkých kostoloch,“ povedal riaditeľ združenia Váh – Dunaj – Ipeľ Daniel Balko. Zdôraznil, že turecké obdobie je zaujímavé z hľadiska cestovného ruchu a v budúcnosti by sa dalo veľmi dobre predať aj zahraničným turistom.

Podobné historické slávnosti chce združenie v spolupráci s obcou organizovať každý rok, vždy so zameraním na iné obdobie a s dôrazom na dobovú presnosť použitých atrakcií. „Budúci rok by sa slávnosti mohli venovať príchodu Huňadyovcov, Grassalkoviča a ostatných významných rodákov, ktorí sú spojení s Mojmírovcami,“ uviedol Balko. Každoročné slávnosti majú vyvrcholiť veľkolepými historickými dňami v roku 2014, kedy uplynie presne 200 rokov odvtedy, ako sa tu v roku 1814 konali prvé konské preteky v Uhorsku a v strednej Európe. „Iniciovali ich Huňadyovci, ktorí postavili kaštieľ v Mojmírovciach a viedli v rámci chotára vtedajšieho mestečka Urmín (dnešné Mojmírovce) zhruba na trase Poľný Kesov – Veľká Dolina,“ povedal Balko.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel Balko